Českobudějovická nemocnice se připojí ke Světovému dni ledvin

03.03.2017 20:36

Zdravým životním stylem pro zdravé ledviny. To je odkaz letošního Světového dne ledvin, který připadá na 9. března. Letos se věnuje edukaci o škodlivých následcích obezity a jejího vztahu k onemocnění ledvin. Ve vstupním terminálu Nemocnice České Budějovice přivítají o týden později, tedy 16. března, lékaři a zdravotnický personál všechny, kteří se chtějí něco dozvědět o nemocech ledvin a obezitě.

Českobudějovická nemocnice se připojí ke Světovému dni ledvin
Foto: mane.cz
Popisek: nemocnice České Budějovice

„Obezitou trpí podle posledních dostupných statistik více než 600 milionů lidí na celém světě. Riziko výskytu chronického onemocnění ledvin je dvakrát až sedmkrát vyšší u obézních jedinců než u jedinců s normální hmotností. Desetina světové populace má chronické onemocnění ledvin,“ nastiňuje primářka interního oddělení Nemocnice České Budějovice Marie Pešková.

Nadměrné hromadění tuku v těle vede k významnému poškození zdraví, včetně ledvin. Ty musejí pracovat daleko usilovněji. Obézní tělo navíc produkuje více zplodin metabolismu, má také objem cirkulující krve a dalších tělesných tekutin. Zvýšené nároky na ledvinné funkce mohou z dlouhodobého hlediska vést k poškození ledvin s rozvojem nezvratného ledvinného selhání.

„Snížením tělesné hmotnosti se zlepšuje mnohé. Opatření vedoucí ke snížení nadváhy mohou předcházet vzniku cukrovky, vysokému krevnímu tlaku, kornatění tepen, které jsou také tradičními rizikovými faktory pro vznik ledvinných onemocnění. Zhubnutím lze navíc upravit zvýšenou hladinu krevních tuků, ulevit kloubům, kardiovaskulárnímu aparátu, snížit riziko některých zhoubných nádorů, ztučnění jater, nemocí žlučníku nebo se zbavit spánkové apnoe (zástavy dechu ve spánku),“ doplňuje Pešková.

Nemocnice České Budějovice proto připravila ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na 16. března akci, kdy v rámci programu Dny zdraví přivítá ve vstupním terminálu všechny zájemce, kteří se budou chtít dozvědět více o nemocech ledvin a obezitě. Setkání s lékaři a zdravotnickým personálem se uskuteční 16. března mezi 12. a 16. hodinou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubický kraj: Výstava Než přišla svoboda je už k vidění na čtyřech místech

7:37 Pardubický kraj: Výstava Než přišla svoboda je už k vidění na čtyřech místech

Minulý týden představil Pardubický kraj putovní venkovní výstavu s názvem „Než přišla svoboda“ v Par…