Dlouhý o podnikatelské misi do Ruska: Příležitostí pro byznys je veřejná doprava i vodohospodářství

15.11.2017 20:31

Podnikatelskou misi doprovázející ve dnech 21. až 24. listopadu prezidenta republiky Miloše Zemana na jeho státní návštěvě Ruské federace povedou prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Tato mise, na níž spolupracují Hospodářská komora a Svaz průmyslu ve spolupráci s Komorou pro hospodářské styky se zeměmi SNS, se stane co do počtu účastníků největší podnikatelskou misí v 25leté historii České republiky.

Dlouhý o podnikatelské misi do Ruska: Příležitostí pro byznys je veřejná doprava i vodohospodářství
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Vladimír Dlouhý: Ano, firmy během této podnikatelské mise podepíšou mnoho zajímavých kontraktů v řádech miliard korun. S podnikateli nejprve poletíme do Moskvy a poté přeletíme do čtvrtého největšího města Ruské federace Jekatěrinburgu. V obou městech proběhnou česko-ruská podnikatelská fóra za účasti Miloše Zemana, na která budou navazovat právě dvoustranná jednání ruských a českých firem. Navzdory sankcím Rusko skýtá pro české firmy velké příležitosti. Například vozový park veřejné dopravy je v naprosté většině ruských měst velmi zastaralý. Českým firmám se tak nabízí, aby dodávaly buď náhradní díly a modernizace, tak i třeba nová kolejová vozidla. A to i navzdory tomu, že v Rusku se silně projevuje tlak na lokalizaci výroby, respektive spolupráci s klíčovým ruským partnerem. K velmi perspektivním odvětvím ruského trhu patří také letecká doprava, obzvlášť pak segment malých a středních letadel sloužící pro regionální přepravu či pro firemní účely. V Rusku rovněž stoupá poptávka po čističkách odpadních vod a dalších vodohospodářských zařízeních. Zdroje vody jsou totiž často využívány nehospodárně a neekologicky. Mohu takto vyjmenovat desítky dalších.

S jakými problémy se ale budou muset čeští exportéři vyrovnat?

Vladimír Dlouhý: Rusko stále zůstává jedním z našich nejdůležitějších obchodních partnerů, což dokládá především neutuchající zájem českých firem o ruské teritorium. Za splnění určitých podmínek nejsou evidovány od českých firem negativní zkušenosti. Co se ale ruskému trhu vyčítá, je například omezení přístupu zahraničních subjektů do vybraných odvětví ruské ekonomiky (tzv. strategické obory), dlouhá čekací doba při vyřizování různých povolení, byrokratická zátěž, nutnost dlouhodobého působení na ruském trhu nebo stále se měnící legislativa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Setkání k systémové podpoře inkluze

22:49 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Setkání k systémové podpoře inkluze

Další z řady setkání takzvaných individuálních projektů systémových, které jsou hrazeny z evropských…