Greenpeace, Hnutí DUHA: Ministerstvo posvětilo elektrárně Chvaletice výjimku z emisních limitů. Ekologické organizace podají žalobu

25.11.2021 17:56 | Tisková zpráva

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice, kterou v minulosti dvakrát zrušilo. Neudělení výjimky či závazné zkrácení doby její platnosti, která je pro oxidy dusíku a pro rtuť stanovená na 6 let, tentokrát úřad odmítl.

Greenpeace, Hnutí DUHA: Ministerstvo posvětilo elektrárně Chvaletice výjimku z emisních limitů. Ekologické organizace podají žalobu
Foto: Greenpeace ČR
Popisek: Greenpeace ČR, logo.

Ekologické organizace Greenpeace a Hnutí DUHA proto podají na rozhodnutí úřadu správní žalobu k soudu. 

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 26025 lidí
Podobnou žalobu už podaly na udělení výjimky pro elektrárnu Počerady, kterou také provozuje firma Seven Energy podnikatele Pavla Tykače.

Ministerstvo parametry výjimky pro Chvaletice schválené Krajským úřadem Olomouckého kraje ve svém rozhodnutí změnilo a nařídilo, aby provozovatel v letech 2022 a 2023 vyhodnotil, jestli se díky již nainstalovaným filtračním technologiím daří snižovat emise a pak případně navrhl i zkrácení výjimky a dřívější plnění limitů. Tento postup ale podle ekologických organizací může paradoxně vést k tomu, že se znečišťovatel nebude snažit emise snižovat a bude jich vypouštět více, než by mohl, aby se vyhnul riziku zpřísnění limitů a zvýšení provozních nákladů.

Ekologickým organizacím také vadí, že provozovatel ve své žádosti o výjimku docílil podle jejich názoru jen zdánlivého snížení vypouštěných škodlivin snížením očekávané doby provozu elektrárny. Omezení provozu však není závazné, a není tak žádný nástroj, kterým by mohly úřady snížení délky provozu vyžadovat. Ministerstvo nyní jen přidalo provozovateli povinnost reportovat, jak dlouho byly které bloky elektrárny v provozu.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká: “Výjimka pro Chvaletice je ještě horší než výjimka pro Počerady. U ní ministerstvo alespoň zkrátilo dobu platnosti výjimky u některých bloků elektrárny, nyní ovšem nechává vše na provozovateli a žádné závazné podmínky na omezení provozu či délky výjimky mu neklade. Nemělo by se stávat, že rozhodnutí ministerstva životního prostředí ve svém důsledku povede ke zhoršení životního prostředí, ale tohle je přesně ten případ. Proto se obrátíme na soud, který by měl tuto absurditu napravit a výjimku úplně zrušit.”

Laura Otýpková, právnička Frank Bold, říká: Nejdřív krajský úřad a nyní i ministerstvo se nechali opít rohlíkem. Provozovatel totiž v žádosti o výjimku, kterou už dvakrát nedostal, dosáhl napotřetí udělení tím, že snížil odhad budoucí výroby, a tedy i absolutních emisí rtuti a oxidů dusíku. Zároveň se ale odmítl zavázat, že snížený výrobní plán bude dodržovat. Úřady tak provozovateli poměrně naivně posvětily výjimku, která může být ve skutečností mnohem rozsáhlejší, než provozovatel sliboval."

Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energetika a odpady Hnutí DUHA. říká: “Ministerstvo životního prostředí Richarda Brabce nezvládlo přechod na nové limity pro ochranu zdraví a životního prostředí. Nehorázným povolením pro Chvaletice, které už 3 měsíce nové limity porušují, to nyní jen korunovalo. Doufám, že nová ministryně Anna Hubáčková bude mít kvalitu ovzduší a zdraví lidí jako prioritu.”

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

22:45 VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

Lesníci VLS z Mimoně, kteří spravují přírodní oblast Ralska, včera rozvezli vánoční borovičky z lesů…