Liberální institut vyhlásil antiliberální počin roku 2019. Stala se jím žádost pražské policie o zapojení systému na rozpoznávání obličejů v Praze

17.12.2019 17:56

Liberální institut označil návrh pražské policie o zapojení systému na automatické rozpoznávání obličejů za antiliberální čin roku a nepřiměřený zásah do svobody jednotlivce.

Liberální institut vyhlásil antiliberální počin roku 2019. Stala se jím žádost pražské policie o zapojení systému na rozpoznávání obličejů v Praze
Foto: Liberální institut
Popisek: Liberální institut

Tento antiliberální počin byl zvolen na tradičním setkání liberálů (10. 12. v Cevro Institutu) a byl vybrán více než osmdesáti českými liberály a ekonomy. O systém na rozpoznávání obličejů v Praze požádala magistrát pražská policie a zatím nebyl magistrátem schválen. Pokud ovšem Úřad pro ochranu osobních údajů vydá kladné stanovisko a magistrát žádosti policie vyhoví, zařadí se Praha mezi metropole, které velmi omezují svobodu.

"Kamerový systém s automatickým rozpoznáváním obličejů porušuje právo na soukromí všech, kteří projdou kolem kterékoliv z kamer, v případě Prahy tedy mluvíme o více než miliónu občanů a miliónech turistů každý rok. Občané mají právo na to, aby chodili po ulici a nešmírovala je u toho policie, byť je tím policistou v tomto případě umělá inteligence.", upozorňuje Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu.

Liberálové rovněž poukazují na riziko zneužití systému, který může být napaden a data zneužita. Dále poukazují na to, že Praha má dlouhodobě jednu z nejnižších měr kriminality v rámci metropolí Evropské unie, a tudíž se tím nedá opodstatnit implementace automatického systému na rozpoznávání obličejů.

Antiliberální počin žádost policie o automatický systém na rozpoznávání obličejů porazil v hlasování další antiliberální počiny. Vyhrál nad směrnicí o copyrightu, digitální dani, návrhu na 15% zdanění výher v hazardu nad 100 tisíc a potvrzení legality směrnice o zbraních.

V kategorii liberální počin roku zvítězil návrh zákona na liberalizaci taxislužeb, který dereguluje přísné zákony o taxislužbách a umožnuje například nepoužívat taxametr či označení taxi. Tato liberalizace by zjednodušila fungování alternativních taxislužeb, jako je Uber a Bolt, a přinesla na trh novou, svěží konkurenci. Tento liberální čin zvítězil před zrušením zákazu hidžábů ve škole, liberalizací železnic, návrhem na zjednodušení založení firmy, a návrhem na zrušení povinné maturity z matematiky.

Kategorie liberální a antiliberální počin roku byly poprvé vyhlášeny v loňském roce, kdy zvítězily kontroly svateb jako antiliberální počin a návrh na zrušení zákazu prodeje o státních svátcích.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jan Berki, Ph.D. byl položen dotaz

komunikace

Nemáte dojem, že absence komunikace je celkově váš problém? Nejen vlády, ale i vás poslanců? Zřejmě jste si svojí většinou tak jistí, že se ani nepokoušíte vést s námi dialog a odpovědět, když se vás třeba zde někdo slušně ptá. Je to smutné a nemůžete se pak divit, že lidé protestují

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

19:21 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Jaderná elektrárna Dukovany i Temelín splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životní…