Ministr Daniel Herman udělil cenu Artis Bohemiae Amicis výtvarníku Karlu Frantovi

30.12.2016 18:20

Malíř a grafik známý svými ilustracemi dětských knih, komiksy i animovanými filmy reprezentoval svou vlast na výstavách po celém světě. Je držitelem několika prestižních mezinárodních cen.

Ministr Daniel Herman udělil cenu Artis Bohemiae Amicis výtvarníku Karlu Frantovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Karel Franta se narodil 1. 5. 1928. K výtvarnému umění měl blízko od mládí; vyučil se grafickým kreslířem a litografem, poté vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění.

Pod vlivem kolegů Jiřího Trnky a Heleny Zmatlíkové směroval svou uměleckou činnost do oblasti dětské ilustrace. Působil jako grafik a výtvarný redaktor, v 60. a 70. letech ilustroval dětské časopisy Sluníčko, Ohníček a Pionýr. Je tvůrcem populárních komiksů Malý Vinnetou nebo Strašidýlko Kuk.

Svými ilustracemi doprovodil přes sto dětských knih, nejen českých autorů (Jiřího Žáčka, Františka Nepila, Václava Čtvrtka, Marie Kubátové aj.), ale také produkci zahraničních, zejména německojazyčných nakladatelství. Ilustroval též francouzské vydání Ezopových a La Fontainových bajek. Jako výtvarník se podílel i na několika animovaných filmech.

Za uměleckou činnost byl Karel Franta oceněn mezinárodni cenami, mj. v r. 1986 ve Frankfurtu nad Mohanem cenou Grand Prix UNICEF při OSN za nejlepší ilustraci a v r. 1994 zápisem na čestnou listinu IBBY, mezinárodního sdružení pro dětskou literaturu. Obě tato ocenění patří k nejprestižnějším, jaké mohou výtvarníci ve světovém měřítku získat.

„Medaili Artis Bohemiae Amicis přebírá výtvarník, jenž dal sílu svého talentu do služeb publiku nejvděčnějšímu, ale současně nejnesmlouvavějšímu – dětskému čtenáři a divákovi. Kultivace dětského výtvarného vkusu, který Karel Franta vždy respektoval a nikdy se mu nepodbízel, je zásluhou, již je mi ctí a radostí dnes ocenit,“ uvedl Daniel Herman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akademie věd: Unikátní výzkum potvrdil, že pitná voda obsahuje mikroplasty

19:01 Akademie věd: Unikátní výzkum potvrdil, že pitná voda obsahuje mikroplasty

Vědci z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR potvrdili přítomnost plastových mikročástic v pitné vodě ze t…