NKÚ: Budovy zastupitelských úřadů zůstávají i po letech v špatném či havarijním stavu

20.12.2021 16:47 | Tisková zpráva

NKÚ prověřil hospodaření Ministerstva zahraničních věcí (MZV) v letech 2016 až 2020. Kontrola se zaměřila na výstavbu a rekonstrukce zastupitelských úřadů (ZÚ) v zahraničí, pořizování služebních vozidel či repatriaci občanů, související s první vlnou covidové pandemie z roku 2020.

NKÚ: Budovy zastupitelských úřadů zůstávají i po letech v špatném či havarijním stavu
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

NKÚ zkontroloval vzorek osmi stavebních akcí v hodnotě 225 milionů korun a čtyř akcí na pořízení 344 vozidel za téměř 300 milionů korun. NKÚ zjistil, že při nákupu vozidel MZV diskriminovalo možné dodavatele. Při výstavbě a rekonstrukcích ZÚ postupovalo MZV nekoncepčně, své plány nebo způsoby řešení často měnilo. Stavební akce také nedostatečně připravovalo, investice oddalovalo nebo k nim nepřistoupilo, což vedlo i k některým zbytečným výdajům.

Například budova ZÚ v Berlíně představuje pro státní rozpočet vysokou ekonomickou zátěž. MZV od roku 2006 využívá pouze 30 % objektu, který je navíc ve špatném technickém stavu, což s sebou nese další výdaje navíc. Situaci řeší MZV minimálně od roku 2000. V roce 2011 chtěl resort budovu prodat a za více než 400 milionů korun pořídit nové sídlo. V roce 2017 pak resort změnil plány a navrhl rekonstrukci stávajícího sídla za téměř 865 milionů korun, což schválila vláda. Ani po 21 letech však není otázka ZÚ v Berlíně vyřešena.

S rekonstrukcí objektu Stálé mise ČR při OSN v New Yorku počítá MZV od roku 2013. Budova je v havarijním stavu – Prohlídky ukázaly, že v ní například padají okna, vyskytují se v ní myši a švábi či trpí poruchami elektroinstalace. I přesto MZV s rekonstrukcí ani po sedmi letech nezačalo. Výdaje na údržbu a opravy přitom v letech 2016 až 2020 dosáhly 32 milionů korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Nová skluzavka kadaňského koupaliště

16:32 Nadace ČEZ: Nová skluzavka kadaňského koupaliště

Spousta zábavy pro děti i dospělé s kouzelníkem Martinem Kellmanem, světovým barmanem Martinem Vogel…