Správa železnic otevřela zrekonstruovanou výpravní budovu v Břeclavi

13.01.2020 17:16

Cestujícím ve významné pohraniční přechodové stanici Břeclav začala sloužit moderní výpravní budova. Součástí její celkové rekonstrukce byly úpravy vnitřních dispozic veřejně přístupných prostor a přístavba spojovacího koridoru mezi odbavovací halou stanice a autobusovým nádražím. Objekt navíc získal částečně historickou podobu. Slavnostní otevření zrekonstruované výpravní budovy dnes uspořádala Správa železnic. Celkové náklady dosáhly 69 milionů korun.

Správa železnic otevřela zrekonstruovanou výpravní budovu v Břeclavi
Foto: SŽDC
Popisek: SŽDC

„Stanice Břeclav je po brněnském hlavním nádraží druhým nejvýznamnějším železničním uzlem na jižní Moravě. Zdejší výpravní budova je vůbec největší v tomto regionu, kterou má na starosti Správa železnic. Její rekonstrukce byla zařazena mezi prvními v našem investičním plánu po převodu osobních nádraží od Českých drah. Proto jsem rád, že v ní budou využívat prostory také policisté a správa sociálního zabezpečení,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Jak dodal, kolejovou část stanice už SŽDC v minulosti zmodernizovala, stejně tak byl dokončen navazující autobusový terminál.

Investice řešila celkovou rekonstrukci výpravní budovy, která byla také kompletně zateplena. Projekt zahrnoval přestavbu ČD centra, vestibulu a bývalé administrativní části. Zásadní změnou prošlo hlavní průčelí objektu, které získalo svoji téměř původní historickou podobu z roku 1889. Před dvoupodlažní částí budovy byl vystavěn prosklený koridor pro pohyb cestujících od autobusového nádraží do vestibulu. Dále došlo k výměně střešní krytiny a veškerých oken a dveří. 

Cestující mají nyní k dispozici novou čekárnu. Nové je rovněž ČD centrum se čtyřmi pokladnami a stejně tak prodejní místo dopravce RegioJet. V přízemí budovy vznikla provozovna pekařství, prostory muzea železniční historie pro město Břeclav, místnosti Policie ČR, dopravní kancelář se sociálním zázemím, kancelář ostrahy, prodejní místo krajského koordinátora KORDIS JMK a dva menší komerční prostory. V patře získala nové kanceláře Česká správa sociálního zabezpečení pro posudkové lékaře a důchodovou agendu.

Při přípravě rekonstrukcí dalších nádražních budov Správa železnic jedná se státními organizacemi a organizačními složkami státu o možném využití prostor.  Aktuálně probíhají jednání o možnosti využití prostor v budovách osobních nádraží Ostrava – Vítkovice (Finanční správa), Opava – západ (Policie ČR) nebo Choceň (Policie ČR). Také v nádražním objektu v Kralupech nad Vltavou se nacházejí vhodné prostory pro Policii ČR a nyní se diskutuje o podmínkách nájemního vztahu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Na Moravě nechybí dobíjecí stanice pro elektromobily ani u vinohradů

22:11 ČEZ: Na Moravě nechybí dobíjecí stanice pro elektromobily ani u vinohradů

ČEZ aktuálně provozuje po celé České republice téměř 470 veřejných dobíjecích stanic. Hned dvě z nic…