ÚZSVM prodal dům z předluženého dědictví

03.01.2019 21:42

Zaměstnancům ÚZSVM v Ústí nad Labem se podařilo prodat dům, získaný z předluženého dědictví.

ÚZSVM prodal dům z předluženého dědictví
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

Předmětem prodeje formou výběrového řízení s aukcí byl pozemek o výměře 189 m2 ležící ve Šluknově, jehož součástí je stavba rodinného domu. Část pozemku je zastavěna, na zbytku se nachází neudržovaná zahrada s nálety dřevin. Rodinný dům je samostatně stojící nepodsklepená budova s půdou a obytným podkrovím. V domě je zavedena elektřina, chybí však rozvaděč, osazení vypínačů, zásuvek, část kabelových rozvodů. Dům je také připojen na vodovodní řad, zemní plyn a odpady jsou svedeny do jímky.

Dům byl bohužel v době běžícího dědického řízení vyrabován a chybí zde kotel, dveře, část schodů a oken. Dům je nevyklizený, nacházejí se zde opotřebované věci bez hodnoty, které v domě po zemřelém ještě zbyly. ÚZSVM získal nemovitost na základě usnesení Okresního soudu v Děčíně v rámci likvidace předluženého dědictví.

Okresní soud v roce 2013 nařídil likvidaci dědictví s tím, že nemovitosti budou prodány a výtěžek z prodeje bude použit pro uspokojení pohledávek přihlášených věřitelů. Ke zpeněžení nemovitostí byl zvolen způsob prodeje za součinnosti realitní kanceláře, avšak zájemci o koupi v rámci úhrady kupní ceny požadovali podmínky neslučitelné s podmínkami nastavenými soudem. Proto k prodeji nedošlo a soud nakonec rozhodl o tom, že nemovitost připadá státu jako tzv. odúmrť. ÚZSVM se nakonec podařilo dům prodat za minimální kupní cenu ve výši 199 000 Kč.

Odúmrť je v právním řádu České republiky obecně definována v občanském zákoníku takto: dědictví, které nenabude žádný dědic, připadne státu. Příslušnost ÚZSVM hospodařit s takto nabytým majetkem vyplývá ze zákona o majetku státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda připravila návrh státního rozpočtu pro novou sněmovnu, snížení cen energií mají ošetřit novely zákonů

20:29 Vláda připravila návrh státního rozpočtu pro novou sněmovnu, snížení cen energií mají ošetřit novely zákonů

Vláda Andreje Babiše schválila na mimořádném jednání ve středu 20. října 2021 návrh zákona o státním…