Na tomto faktu by nebylo nic zvláštního, pokud by smlouvy, jež byly v minulosti podepisovány s monopolním poskytovatelem, byly po době své účinnosti regulérně soutěženy dle platných pravidel pro veřejné zakázky.
Nicméně veřejné zakázky vyhlášeny zatím stále nejsou a smlouvy, které svým objemem výrazně převyšují hranice určující právě nutnost vypsání výběrového řízení, se automaticky prodlužují na další období, či se formou různých dodatků připodepisují. Jde fakticky o stav, který znemožňuje současným poskytovatelům telekomunikačních služeb nabídnout své služby. Ty přitom ve velké míře zakládají na výrazné finanční úspory v podobě levnějšího volání i provozu. V případě vězeňské služby se konkrétně jedná
o telefonní automaty v 36 věznicích v rámci České republiky. Tato jistá míra setrvačnosti nabádá k úvahám, proč v současné době, kdy všichni politici včetně zástupců resortů volají po úsporách, vědomě potlačuje možnost změny.
Nabízí se zde jistá spojitost s aktuální kauzou v rámci zakázky za 4,5 miliardy korun – KIVS (komunikační infrastruktura veřejné správy), kterou z pozice centrálního zadavatele řídí Ministerstvo vnitra. I zde se velmi hovoří o úsporách, které by měly být docíleny zdravým konkurenčním prostředím s využitím dynamického nákupního systému. Jaká je však v tomto případě realita? Již třetí pokus takto vypsat významnou státní zakázku selhal a místo toho současný poskytovatel společnost Telefonica O2 podepisuje smlouvy v rámci jednacího řízení bez uveřejnění, a to bez nutnosti nabídnout výhodnější podmínky. Stále si tak udržuje velmi lukrativní příjmy, které se z těchto zakázek generují bez výběrových řízení. Je však na druhé straně řada konkrétních případů, které dokazují, že právě sama možnost uvolnění v rámci konkurenčního prostředí přináší výrazné úspory. Jedná se například o společnost České Radiokumunikace, která nabídkou svých služeb v rámci KIVS ušetřila Ministerstvu financí a Státní veterinární správě náklady až 65% měsíčně. Jednalo se však o přechodné období, kdy bylo umožněno vypisovat výběrové řízení samostatně. V rámci zakázky KIVS podaly dvě společnosti Ha-vel a České Radikomunikace návrh k ÚOHS na přezkum. Obě společnosti se ve svých námitkách dotkly pravě možné diskriminace vůči monopolnímu poskytovateli, společnosti Telefónica O2. V těchto dnech se očekává rozhodnutí úřadu, zda opět bude opakovaně soutěž zrušena. I v tomto případě se nabízí domněnka, proč se tomu tak děje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva