Analytik Chelemendik varoval před možnou válkou v Evropě. Zasáhla by prý i Česko

05.12.2013 7:46

JINÝMA OČIMA Pokus o převrat na Ukrajině byl organizován zvenku s hlavním podílem Ameriky. ParlamentnímListům.cz to řekl ruský spisovatel a analytik Sergej Chelemendik, který dlouhodobě žije v Bratislavě. USA jsou prý schopné kvůli svým zájmům v Evropě rozpoutat válku, což logicky bezprostředně ohrožuje i Česko. Nejhoršímu prý zatím zabránil ruský prezident Putin, podle Chelemendika jediný světový politik-mírotvorce.

Analytik Chelemendik varoval před možnou válkou v Evropě. Zasáhla by prý i Česko
Foto: Archiv SCh
Popisek: Ruský spisovatel a analytik Sergej Chelemendik
reklama

Ukrajinské hlavní město zažívalo velké demonstrace proti vládě a prezidentovi kvůli údajnému oddalování země EU. Můžete na úvod obecně říci, o co přesně v Kyjevě jde a které zájmové skupiny demonstrace vyvolaly a jaká je situace nyní?

V Kyjevě se odehrávají historické události - EU inspirovaná USA se snaží splnit dávný plán Zbigniewa Brzezinského, odtrhnout Ukrajinu od Ruska, pohltit ji a strávit tak, jak byla pohlcena a strávená v posledních dvaceti letech východní Evropa, tak, jak se pohlcuje a tráví Balkán. Pokus o převrat na Ukrajině byl organizován zvenčí, přičemž rozhodující roli v této organizaci hrají USA.

Existují relevantní průzkumy veřejného mínění, kolik procent ukrajinské populace si přeje, aby země vstoupila do EU a naopak?

Zveřejňují se různá čísla, která si však nezasluhují důvěru. Samotná myšlenka dělat sociologické průzkumy v situaci státního převratu se mi nezdá rozumná. Ukrajincům byl vmasírován obraz EU jako ráje na Zemi, tak jako kdysi Čechům a Slovákům byl vmasírován obraz bohaté a svobodné budoucnosti jejich národů jako členů EU. Obraz falešný.

Seznamte se s dámami v Poslanecké sněmovně:

Fotogalerie: - Ženy ve sněmovně

Do poslanecké sněmovny se dostalo 39 žen. Podívejt...
Věra Kovářová (TOP 09)
Pavlína Nytrová.
Miroslava Němcová (ODS)
Věra Jourová (ANO)
Jaroslava Jermanová (ANO)


Dá se podle vás odhadnout, jak celá situace dopadne? Mohou protesty přerůst v revoluci a dosáhnout odchodu prezidenta Janukovyče? Nebo se zase situace vrátí k normálu a bude relativně klid?

Nyní se již dá hovořit o tom, že převrat, tak jak byl naplánován, nevyšel, ačkoli odpor bude pokračovat a Janukovyčova moc reálně slábne. Přelomovým momentem bylo prohlášení Vladimira Putina o tom, že na Ukrajině se neodehrává revoluce, ale pogrom a za tímto pogromem stojí vnější síly. Rusko tak dalo najevo, že pokud se Západ a USA hrubým způsobem vměšují do situace na Ukrajině, vmísí se i Rusko. Putin opět zastavil nebezpečný posun k válce, tak jak to bylo nejdříve se Sýrií a později s Íránem a vystoupil jako skutečný a zatím jediný politik-mírotvorce v tomto světě.

Vnímáte vzniklou situaci jako ryze problém mezi Kyjevem, Bruselem a Moskvou? Anebo se to do jisté míry může týkat i nás, respektive jiných evropských států?

Tato situace se týká všech, včetně Zimbabwe, protože jde o další nebezpečné dobrodružství ze strany USA, které nedokážou žít bez války. Česka a Slovenska se dotýká přímo a v případě realizace nejhorších scénářů je to ohrožuje bezprostředně.

Fotogalerie: - Zeman na Ukrajině

Prezident Zeman s ministrem obrany Pickem u hrobu ...
Miloš Zeman se zdraví s veterány Rudé armády, kteř...
Z výstavy před kyjevskou radnicí, kterou Zeman otv...
Z výstavy před kyjevskou radnicí, kterou Zeman otv...
Prezident Miloš Zeman s válečnými veterány Rudé ar...
Hlava státu přichází na české velvyslanectví v Kyj...

Komentátor Luboš Palata v Lidových novinách napsal, že EU je daleko přitažlivější než dnešní Rusko, jež prý kvůli údajně nastupující energetické revoluci v podobě břidlicového plynu, ropy a levného uhlí začíná ztrácet hlavní zdroj zahraničních příjmů. O unijní budoucnosti Ukrajiny se podle Palaty musí rozhodovat v Kyjevě a Bruselu a Moskvě do toho prý nic není. Jedině se prý Moskva může o integraci do EU pokoušet také. Co si o tom myslíte?

Toto prohlášení je pouze banální a plochá propaganda.

A neztrácí v ekonomice skutečně Rusko dech a EU je obecně přitažlivější?

Rusko má velmi velké zdroje a co je nejdůležitější, může tyto zdroje ochránit před vnějšími dravci. O přitažlivosti EU se bude dát podrobněji pohovořit po volbách do Evropského parlamentu v roce 2014, které dají reálnou představu o tom, jak se sami Evropané staví k EU.

Sevastopolský zastupitel Sergej Smoljaninov sbírá podpisy pro pozvání ruské armády kvůli "ochraně ukrajinské suverenity". Je to jen marginální a bezvýznamný pokus, nebo může současná situace na Ukrajině přerůst v něco mnohem vážnějšího?

Na stole leží mnoho scénářů vývoje na Ukrajině. Důležité je uvědomit si to hlavní: Ukrajina se stala místem otevřené konfrontace mezi USA a Ruskem, úloha Evropy je zde podřízená, Brusel se v ukrajinské otázce podřizuje USA. Teoreticky může tato konfrontace vyústit do války v Evropě, přičemž Rusko tuto válku neprohraje. Nejpesimističtější prognóza je prorůstání války v Evropě do globální války. Prognóza dost reálná - balkanizace Ukrajiny a rozkol země. A nakonec optimální prognóza - Ukrajina a Rusko se dohodnou na strategickém partnerství a budou společně budovat své vztahy s EU, následně se k nim připojí další země postsovětského prostoru - Bělorusko, Arménie, Kazachstán atd. Tato prognóza straší USA ze všeho nejvíc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

12:24 Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

Ruský koncern Almaz–Antej v úterý 2. června seznámil ruskou i světovou veřejnost s výsledky svého v…