Nový předseda Evropského parlamentu? Fanaticky proevropský Němec Schulz

18.01.2012 8:04 | Zprávy

Evropští poslanci zvolili v úterý ve Štrasburku svého nového předsedu. Stal se jím německý sociální demokrat Martin Schulz. V europarlamentu dosud vedl socialistickou frakci, do které patří i česká ČSSD, a v tajné volbě byl jasným favoritem, protože se na jeho zvolení předem domluvily dvě hlavní parlamentní frakce, lidovci a socialisté. Česká reakce na kontroverzní osobu Schulze je taktéž přísně stranická.

Nový předseda Evropského parlamentu? Fanaticky proevropský Němec Schulz
Foto: Europarl.europa.eu
Popisek: Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz

Vedoucí České sociálně demokratické delegace Jiří Havel ke zvolení Martina Schulze řekl: "Martin Schulz měl k získání postu předsedy Evropského parlamentu naši plnou podporu. Jedná se o silnou osobnost z politického i lidského hlediska. Největší příslib do budoucna vidím v jeho prioritě zviditelnit Evropský parlament a zdůraznit jeho nepostradatelnou roli pro evropské občany." Zatímco europoslanec Jan Březina, člen KDU-ČSL, patřící do EPP – ED, skupiny sdružující křesťansko-demokratické a konzervativní strany a jiné tradiční politické síly středu a pravého středu, zase tvrdí:  „Nový předseda EP Schulz více rozděluje než spojuje a není široce uznávanou politickou osobností jako odcházející předseda Buzek.“


Schulz zvítězil s přehledem již v prvním kole hlasování, v tajné volbě ho podpořilo 387 z 670 zákonodárců. Britský konzervativec Nirj Deva dostal 142 hlasů, britská liberálka Diana Wallis pak 141.  Kandidáti lidovců a socialistů se totiž na postu předsedy europarlamentu pravidelně střídají v polovině volebního období. Schulz tak nahradí dosavadního předsedu, Poláka Jerzyho Buzeka z lidovecké frakce. Řada ostatních poslanců toto dělení funkce předsedy Evropského parlamentu kritizuje jako nedemokratické. Lidovci a socialisté ale namítají, že pokud nemá žádná strana většinu, je dohoda nutná, jak píše web Českého rozhlasu. 


Nový předseda chce pokračovat v dalším zviditelňování Evropského parlamentu. „Ze všech sil budu usilovat o to, abychom byli víc slyšet, řekl Schulz. Požaduje také, aby měli europoslanci větší slovo při boji se současnou dluhovou krizí.  


Plamenný řečník, kterého přirovnávají k Mussolinimu 


Martin Schulz má pověst kontroverzního politika. Známá je třeba scéna z roku 2003, kdy ve Štrasburku kritizoval tehdejšího italského premiéra Silvia Berlusconiho a ten mu poté ironicky nabídl roli kápa ve filmu o nacistických koncentračních táborech.  Schulzovi kritici říkají, že jeho plamenný projev připomíná styl mluvy jistého italského diktátora z meziválečného období, a označují ho za fanaticky proevropského člověka. Podle svých příznivců je Schulz zkrátka německý sociální demokrat věřící v užší evropskou integraci. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …