Slovenské peklo: Tisíce protestujících, zatýkání a zranění policisté

3. 2. 2012 21:01

VIDEO UVNITŘ Podle odhadů více než 10.000 Slováků vyšlo v pátek do bratislavských ulic a několik hodin protestovalo proti korupci v politice. Dav lidí, podobně jako před týdnem, se shromáždil v centru slovenské metropole. Do patrně největších demonstrací za poslední roky se ovšem tentokrát zapojili i obyvatelé dalších slovenských měst. Mítinky se konaly pět týdnů před předčasnými volbami.

Slovenské peklo: Tisíce protestujících, zatýkání a zranění policisté
Foto: Youtube.cz
Popisek: Tisíce lidí v Bratislavě na demonstraci proti korupci politiků
reklama

Demonstrace jejich organizátoři svolali přes internetové sociální sítě a reagovali tak na informace, že politici i významní státní úředníci brali v letech 2005 a 2006 vysoké úplatky. Na největší politickou korupci v historii země a na silný vliv finanční skupiny Penta na privatizaci za druhé vlády Mikuláše Dzurindy upozornily údajné dokumenty slovenské tajné služby s názvem Gorila, které unikly v závěru minulého roku na internet.

Od účasti na dnešních shromážděních ve slovenské metropoli, ale také v Nitře, Žilině, Trenčíne, Zvolenu, Popradu, Košicích nebo v Prešově, neodradilo demonstranty ani mrazivé počasí. "Dost bylo goril", "Gorily do basy", skandovali lidé na náměstích. Mnozí si donesli vlastní transparenty.

Vajíčka a banány létaly vzduchem

Nejvíce lidí, podle některých odhadů až 10.000 nespokojených obyvatel, přišlo do Bratislavy na Náměstí Slovenského národního povstání, kde se během sametové revoluce v roce 1989 konaly rozsáhlé protikomunistické protesty. Hlavní organizátorka protestů Lucia Gallová počet zůčastněných odhadla dokonce na 15 tisíc lidí. Vpodvečer se dav přesunul k nedalekému úřadu vlády. Demonstranti do jeho areálu házeli vajíčka i banány na znak nesouhlasu s "gorilami v politice".

V průběhu protestu Gorila utrpěli podle slovenského serveru Sme.sk zranění tři policisté, kteří byli převezeni do nemocnice na lékařské ošetření. Páteční masový protest skončil také zadržením čtyř lidí.

Při podobném protestu před týdnem házeli demonstranti vejce na budovu parlamentu. K sídlu sněmovny dav zamířil i dnes, narazil přitom ale na kordon policistů. Cestou demonstranti stihli házet vajíčka na nádvoří prezidentského paláce. Večer se pak dav začal rozcházet.

Premiérka Iveta Radičová v reakci na demonstrace uvedla, že chápe lidi, kteří se dožadují spravedlnosti. "Chci ujistit, že mě osobně, ale i další politiky, tíží, když neumíme dosáhnout potrestání skutečných viníků," citovala slovenská média Radičovou.

Aféra Gorila vypukla před volbami

Informace z údajných dokumentů tajné služby obsahují hlavně přepisy odposlechů z jednoho bratislavského bytu, kde se prý setkával spolumajitel Penty Jaroslav Haščák hlavně s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem a tehdejší členkou vedení Fondu národního majetku (FNM) Annou Bubeníkovou, která kvůli korupční aféře nedávno přišla o post šéfky fondu. Přepisy odposlechů naznačují, že Penta za vysoké úplatky získala vliv na rozhodování FNM i činnost firem, v nichž měl podíl stát. V odposlouchávaném bytě se s Haščákem údajně setkal i šéf opozičních sociálních demokratů a pozdější premiér Robert Fico. Jeho strana je jasným favoritem na vítězství v letošních březnových předčasných volbách. Setkání s představiteli Penty přiznala také premiérka Radičová, podle ní se tak stalo ještě v době, kdy nebyla v politice.

O politické korupci se chystal ještě před volbami vydat knihu investigativní novinář kanadského původu Tom Nicholson, který se aférou Gorila zabývá delší dobu. Podle médií ale soud na návrh Haščákových advokátů vydal předběžné opatření, na základě kterého Nicholson knihu vydat zatím nesmí.

Penta od začátku pravost přepisů odposlechů popírá. Někteří bývalí policisté ale i ministr vnitra Daniel Lipšic ovšem potvrdili, že minimálně část informací ze spisu je pravdivá. Lipšic zřídil zvláštní vyšetřovací tým na prozkoumaní případu, jehož vyšetřování prokuratura už jednou zastavila. Potvrdil rovněž, že tajná služba akci Gorila v minulosti uskutečnila.

Aféra se stala jedním z hlavních témat předvolební kampaně a podle politologů zamíchala i preferencemi stran. Průzkumy veřejného mínění v posledních týdnech ukázaly zejména propad Dzurindovy SDKU-DS, která je nejsilnější stranou dosluhující koalice. Donedávna nejsilnější pravicové straně nepomohla prohlášení Dzurindy, že jeho vlády nebyly pod vlivem finančních skupin. SDKU-DS zřejmě ztrácí i kvůli tomu, že Radičová, která je mezi voliči oblíbenější než Dzurinda, v nadcházejících volbách kandidovat nebude.

Spis Gorila není jediným dokumentem, který poukázal na úzké kontakty politiků s podnikateli. Nedávno se na internetu objevil materiál s názvem Sasanka, jenž obsahuje údajné přepisy komunikace mezi šéfem vládní strany Svoboda a solidarita Richarda Sulíka s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem ohledně volby generálního prokurátora. Kvůli této volbě se koalice koncem roku 2010, tedy jen krátce po svém vzniku, málem rozpadla. Kontakty s Kočnerem Sulík potvrdil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …