Epilepsií trpí 51 tisíc klientů VZP, péče o ně stojí skoro 700 milionů

06.02.2015 9:51

Téměř 51 tisíc klientů VZP se v loňském roce léčilo s epilepsií. Mezi nemocnými bylo více mužů než žen, což je pro tuto chorobu typické. Nejvíce pacientů s epilepsií bylo v Praze, středních Čechách a na jižní Moravě. Celkové náklady na jejich léčbu se vyšplhaly bezmála na 700 milionů korun. Z toho přes 45 procent byly náklady na léky.

Epilepsií trpí 51 tisíc klientů VZP, péče o ně stojí skoro 700 milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna
reklama

Počty nemocných epilepsií se mezi pojištěnci VZP pohybují již řadu let nad hranicí 50 tisíc. VZP na rozšíření této choroby a na náklady s ní spojené upozorňuje v souvislosti s Evropským dnem epilepsie, který připadá vždy na druhé pondělí v únoru (letos 9. 2.) 

Epilepsie je záchvatovité onemocnění mozku, které postihuje zhruba 1 % populace. Může být vrozená či získaná (např. po úrazu, blokádě páteře, nádoru, infekci apod.). Záchvaty mohou mít různé projevy – od lehkých mrákot a vrávorání až třeba po ztrátu vědomí a svalové křeče postihující celé tělo.

Jak již bylo uvedeno, epilepsie častěji postihuje muže než ženy, což je dobře patrné na vzorku klientů VZP, kteří trpí touto nemocí – viz následující tabulku.

Podrobněji pak rozložení výskytu nemoci jak mezi oběma pohlavími, tak z hlediska geografického ukazují následující statistická data za loňský rok členěná po krajích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: VZP

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rekonstrukce Klaudiánovy nemocnice vrcholí. Prohlédla si ji hejtmanka

16:56 Rekonstrukce Klaudiánovy nemocnice vrcholí. Prohlédla si ji hejtmanka

Stavební práce na poslední etapě revitalizace a modernizace pavilonu č. 4 mladoboleslavské Klaudiáno…