Léčit vás budou do milionu a dvou set tisíc. Pak už se to nevyplatí

12.04.2012 10:58 | Zprávy

Hodnota lidského života v Česku by v dohledné době mohla být vyčíslena v korunách. Důvodem je skutečnost, že se zdravotnictví nedostává peněz na léčbu pacientů, kteří trpí nevyléčitelnými nebo vzácnými chorobami. A lékaři, kteří nyní rozhodují s ohledem na finanční limity zdravotnických zařízení, mohou skončit i před soudem.

Léčit vás budou do milionu a dvou set tisíc. Pak už se to nevyplatí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nemocnice - ilustrační foto nemocnice

Podle zákona mají všichni pacienti u nás dostat ze zdravotního pojištění tu nejlepší dostupnou péči, a to bez rozdílu. Stát na to však nemá, a tak je to lékař, kdo rozhoduje, kterému z pacientů trpících nevyléčitelnými nebo hodně vzácnými chorobami, se nejlepší péče skutečně dostane. Tuto praxi ale kritizovali odborníci, kteří ve sněmovně přednášeli na semináři o nákladech na léčbu vzácných chorob.

„Teoreticky má pacient dostat léčbu ihned, ze zákona na to má nárok, ale prakticky to tak není a na čekacích listinách jsou v různých nemocnicích desítky lidí, kteří ji nedostali. To proto, že nemocnice mají své limity od pojišťoven,“ uvedla právnička Jolana Těšínová, která jezdí po republice přednášet lékařům ze specializovaných center a varuje je, že mohou skončit před soudem. Ústavní soud totiž už jednou rozhodl, že pacient má dostat léčbu bez ohledu na limity pojišťoven.

Určení ceny lidského zdraví je neetické

Za jedno z možných řešení považují politici stanovení takzvané hranice QALY (Quality Adjusted Life Year – jednotka, která kombinuje délku života s jeho kvalitou). To je parametr, který doporučuje Světová zdravotnická organizace. Podle něj se nevyplatí nic, co je ve výsledku dražší než trojnásobek HDP na obyvatele dané země.  V Česku by šlo o částku zhruba jednoho milionu a 190 tisíc korun. Na ministerstvu zdravotnictví má vzniknout komise, která bude na stanovení takové hranice pracovat.

„Určení ceny lidského zdraví je samo o sobě velmi neetické. V ČR je systém státem organizovaného pojištění. Jde o systém, do kterého ekonomicky aktivní občané odvádějí část svých příjmů a který je veřejnými prostředky doplňován. Aplikace indexu QALY je v případě takto organizovaného pojištění velmi diskutabilní. Index QALY je totiž určen spíše pro systém komerčního pojištění,“ myslí si profesor Ivan Šterzl, odborný mluvčí NS-LEV 21 pro oblast zdravotnictví.

Při možnosti vyléčení by žádná hranice být neměla

„Já si takovou hranici osobně představit neumím vůbec,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz poslanec a primář II. interního oddělení Nemocnice Na Bulovce Jiří Koskuba k výpočtu, podle kterého se bude při úhradě péče kalkulovat s částkou něco málo přes milion korun. „Jsem ještě lékař ze staré školy a pokud vím, máme stále povinnost léčit pacienta podle posledních poznatků vědy,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…