Protonovou terapii by v Česku ročně mohlo podstoupit až 2500 pacientů. Ale zatím to je utopie

12.10.2013 8:40 | Zprávy

Proton - ano, či ne? Toť otázka, pro mnohé doslova životní. Prakticky pro všechny onkologicky nemocné pacienty určené pro ozařování je přitom protonová terapie přínosná. Jenže administrativa, někdy neznalost či snad nedostatek dobré vůle šanci na tuto léčbu kladou překážky...

Protonovou terapii by v Česku ročně mohlo podstoupit až 2500 pacientů. Ale zatím to je utopie
Foto: Archiv PTC
Popisek: Protonové centrum v Praze

I proto přinášejí ParlamentníListy.cz  pohled nezávislých odborníků a výsledky některých analýz, které hovoří  o výhodách protonové léčby i o tom, jak je tato léčba aplikovaná v zahraničí.

Radiační onkologové zajímající se o nejnovější trendy vědí, že prakticky pro všechny pacienty určené pro ozařování je protonová terapie přínosná. Vzhledem k omezeným kapacitám protonových center však musí volit, pro koho je opravdu mimořádně vhodná. O dětských pacientech nepochybuje nikdo na světě (i když realita v českých poměrech je prý podle pražského Protonového centra zatím bohužel jiná). U řady diagnóz je však třeba pečlivě vážit a bohužel je nutné kromě kapacity zohlednit i ekonomická kritéria.

Porovnání se Švédskem

Proto Institute of Health Economics and Technology Assesment (iHETA) porovnal model vypracovaný nedávno švédskými experty pro zemi s podobnou velikostí jako Česká republika se závěry, ke kterým dospěli přední tuzemští odborníci. Podobně korespondují počty pacientů v porovnání s velikostí populace i v dalších evropských zemích, Dánsku a Nizozemsku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: red

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…