Autor křížů v Dobroníně: Dokud ty svině rudý budou žít, nebude klid

15.02.2012 19:01 | Zprávy

Hromadný hrob v Dobroníně vydává pomalu ale jistě své svědectví. V současnosti je už zřejmé, že tam byly ostatky sudetských Němců. Už identifikovali pět z nich. Ve zmíněné obci mezitím nastala změna na postu starosty a údajně tam komunisté ztrácejí pevnou půdu pod nohama. Autor křížů postavených na hrobě však míní, že to je stále málo. Na všech stranách je patrné znechucení z politizace celého případu.

Autor křížů v Dobroníně: Dokud ty svině rudý budou žít, nebude klid
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kříž v Dobroníně

„Vítězstvím by bylo, kdyby s komunisty ve vedení obce odešli i jejich podporovatelé.  Dokud ty svině rudý budou žít, nebude klid. Už mě tahle epizoda směšnosti přestává bavit, protože se z toho stala klasická česká politická fraška. Až to skončí, odstraní se kříž, mrtví budou pohřbeni v Jihlavě, Němci budou dál mlčet a na mě začnou padat všechna trestní oznámení, která jsou připravována,“ dává najevo své znechucení Milan Litavský, který postavil na místě hromadného hrobu v lokalitě Budínka dva kříže. Tím odstartoval celorepublikovou hysterii ohledně zavražděných sudetských Němců na konci války v Dobroníně.

Kolem Budínky stále rušno

Případ hromadného hrobu v lokalitě Budínka u vesnice Dobronín na Jihlavsku nenechává nikoho klidným. V roce 2010 tam totiž policie při archeologickém průzkumu našla lidské ostatky. Z určitých pramenů totiž vyplývalo, že by tam mohlo ležet kolem třinácti sudetských Němců, které hned po válce popravili příslušníci Rudých gard. Srovnáním DNA získaného z ostatků a od možných příbuzných obětí, kteří žijí v Německu, se ukazuje, že v Dobroníně byli opravdu zavražděni sudetští Němci. Už jsou známa jména pěti obětí, na druhou stranu u některých srovnání ke shodě DNA nevedlo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vítek Prokop byl položen dotaz

Ústavní soud

Tvrdíte, že prezident chce, aby Ústavní soud: "stanovil vládě povinnost poskytnout prezidentovi republiky veškerou součinnost a aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí." Na to jste přišel jak, že říká ÚS jak má rozhodnout? Není s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

4:40 Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

Skončí “velká kauza” s údajným čínským agentem blamáží pro BIS i policii? Městský soud v Praze totiž…