„A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

28.07.2021 13:41

Hana Lipovská je radní České televize, nyní se však rozhodla k tomu kandidovat do Poslanecké sněmovny. A to za Volný blok v Pardubickém kraji, kde je lídryní. O svých krocích a plánech promluvila s moderátorkou Danielou Písařovicovou v DVTV.

„A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla
Foto: Radim Panenka
Popisek: Hana Lipovská na své tiskové konferenci

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17962 lidí
Incest je nedílnou součástí romské kultury. I to je jeden z výroků, který je přičítán poslanci Lubomíru Volnému, řekla Lipovská úvodem. „Těch výroků, které jsou různým lidem, nejenom panu Volnému příčítány, je tolik, že nejsem schopná verifikovat každého autora,“ podotkla Lipovská, Písařovicová jí výrok ze Sněmovny přímo připomněla. „Není to extremistický výrok?“ zeptala se moderátorka.

„Jak definujeme extremistický výrok?“ opáčila Lipovská. „Já extremistický výrok chápu jako výrok, který je nenávistný, který je za hranicí ústavy, ústavnosti, demokratických principů země, tento výrok je pro mě zvláštní, nepochopitelný, já bych ho neřekla. Na druhou stranu já nemám naprosto žádné znalosti v daném oboru a obecně těžko si umím představit, že bych mluvila, vytrženo z kontextu, o natolik intimních věcech, jako je osobní život, soukromý život kohokoliv, natož kterékoliv minority, nebo kteréhokoliv etnika,“ poznamenala. „Nepodporuji konkrétní názory konkrétního člověka, já podporuji program Volného bloku,“ zdůraznila pak Lipovská, jak je to s jejími názory. 

Program Volného bloku považuje za velmi realistický a velmi rozumný. „Zejména program, jenž vychází z hodnot naší země 90. let a transformace naší ekonomiky,“ sdělila Lipovská.

„Poslanec Volný je lídrem Volného bloku, je jednou z výrazných tváří Volného bloku. Je velmi odvážným poslancem, plně do posledního detailu využívá jednací řád. Využívá veškeré předpisy, ukazuje, že lze prosazovat, nebo minimálně bránit prosazení některých předpisů v počtu jednoho či dokonce dvou poslanců. Zatímco jindy pro celé velké poslanecké kluby je obtížné prosadit svou vůli. Pana Volného ctím jako velmi odvážného lídra, na druhou stranu to neznamená, že souhlasím s každou větou, kterou kdy řekl a upřímně řečeno, přiznám se, nestuduji a nestudovala jsem každou větu, kterou kdy řekl, protože to pro mě jako ekonoma nebylo nikdy zase tak podstatné,“ dodala Lipovská. „Každý jeho výrok, každou větu rozhodně nepovažuji za slovo boží. Řada těch vět, vytržených z kontextu, mě naprosto nezajímá a nepovažuji je za podstatné pro program,“ dodala.

Hnutí mimo jiné však navázalo spolupráci s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Tu Ministerstvo vnitra dlouhodobě označuje za pravicově extremistickou. To je něco, s čím se Lipovská ztotožňuje?

„Ve zprávě Ministerstva vnitra o extremismu je letos Dělnická strana sociální spravedlnosti zmíněná jako subjekt, který ztrácí svůj význam, ztrácí svůj vliv, zatímco například SPD je věnován značný prostor. Ve zprávě Ministerstva vnitra je věnovaný určitý prostor i takzvanému ekologickému extremismu a například v loňském roce byl dopátratelný subjekt, který podporoval pan ministr Petříček a exministr Petříček nebo místopředsedkyně Strany zelených... Dělnická strana sociální spravedlnosti – za prvé, když vezmu, co mě zajímalo, když jsem si ověřovala údaje, než jsem se rozhodla, zda jít do voleb na kandidátce Volného bloku jako nestraník nebo nejít, tak mě zajímalo, jestli se jedná o koalici nebo o pouze dosazení několika konkrétních politiků na kandidátní listinu Volného bloku. Nejedná se o koalici. To považuji za velmi důležité, kvůli tomu, že nejedná-li se o koalici, nedochází k prosazování programu druhého subjektu,“ říká Lipovská a znovu zopakovala, že se distancuje od jakýchkoliv „hodnot“ extremismu či od jakýchkoliv prvků schvalování holokaustu, od jakéhokoliv pohrdání židy, od jakéhokoliv Slovany ze strany německého nacismu. 

Lipovská se pak vyjádřila i k tomu, že do Rady ČT ji nominovala Česká biskupská konference – a zda je pro některé její zástupce zklamáním? „Nevím, zda jsem nebo nejsem zklamáním. S řadou biskupů jsem v kontaktu,“ sdělila Lipovská a své řekla i ke slovům arcibiskupa Jana Graubnera, jenž proti Lipovské vystupuje. „V posledních dnech se objevily v rámci kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny kandidáti, kteří jsou spojováni s římskokatolickou církví, a přitom kandidují za politická uskupení, která je třeba označit za subjekty s extrémními názory. To není možné přejít mlčením,“ uvedl Graubner.

„Arcibiskup Graubner dlouhodobě, minimálně rok, vystupuje minimálně rok proti mým výrokům,“ podotkla. Kardinál Dominik Duka, jenž Lipovskou doposud podporoval, nyní se však ke Graubnerovým slovům podle DVtv připojil. „Z  celého prohlášení není jasné, zda se týká mě, nebo kolegy Nerušila,“ podotkla Lipovská. Josef Nerušil kandiduje za pražské SPD, přitom je radním Českého rozhlasu a spolupracuje s Arcibiskupstvím pražským.

„Myslím si, že církev je apolitická, a proto člověk samozřejmě zdvořile a se zájmem vyslechne tato sdělení,“ dodala Lipovská, jež v současné době rozhodně neplánuje rezignovat na post radní ČT, jenž zastává. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemluv bábu je tu: Emma Smetana v akci. Prarodiče, těšte se

10:12 Přemluv bábu je tu: Emma Smetana v akci. Prarodiče, těšte se

Před volbami se na voliče rozhodla apelovat i moderátorka Emma Smetana a právník a LGBT aktivista Cz…