„Alkoholik, pokálel chodbu“, „Zloději, vysypali mi z urny tátu a mámu!“ Soud s mužem, který se vzpíral exekutorovi, se dost zvrhl

17.05.2019 14:43

REPORTÁŽ Jaroslav Novák stojí před soudem kvůli tomu, že měl před více než dvěma lety vyhrožovat vykonavatelům soudního exekutora Juraje Podkonického, kteří ho přišli vystěhovat z bytu, střelnou zbraní. Ta se v jeho bytě posléze skutečně našla. Novák však tvrdí, že nebyla jeho. To, že měl lidem od exekutora hrozit zastřelením Novák odmítá. Dvojice svědků ovšem tvrdí něco jiného. Novák u soudu podnikal útoky na jejich věrohodnost.

„Alkoholik, pokálel chodbu“, „Zloději, vysypali mi z urny tátu a mámu!“ Soud s mužem, který se vzpíral exekutorovi, se dost zvrhl
Foto: JK
Popisek: Jaroslav Novák
reklama

Ve středu 15. května se konalo druhé stání soudního přelíčení, ve kterém hraje ústřední roli Jaroslav Novák, který se 2. listopadu 2017 ve svém bytě v pražských Holešovicích zabarikádoval před vykonavateli úřadu soudního exekutora pro Prahu 5 Juraje Podkonického.

Novák se bránil proti nepeněžní exekuci na vyklizení bytu, který mu v družstevním domě kdysi patřil. Poté, co o něj přišel, za něj ovšem nezvládal platit tržní nájemné.

Situaci vyřešil až Útvar rychlého nasazení poté, co měl Novák prohlásit, že vlastní střelnou zbraň a že bude střílet.

Alespoň to tvrdí obžaloba. Novák sám ovšem to, že by taková slova vypustil z úst, popírá, stejně jako popírá, že by mu patřila palná zbraň, kterou lidé od exekutora později v bytě našli.

„Rachot v domě, odvrtávali mu zámky. Pan Novák se tam zabarikádoval vším možným,“ vypověděl u soudu Novákův soused, svědek z patra. „Řekli mu, že ty dveře vyvrátí, a pan Novák řekl, prosím vás, nechte toho jednání, nebo budu střílet. Slyšel jsem to jasně a zřetelně,“ uvedl svědek. „Paní od exekutora se zeptala, jestli má Novák zbrojní pas. Novák to potvrdil a řekl, že bude střílet,“ dodal.

Následně podle svědka exekutorští zmocněnci akci zrušili. „Nastoupila jednotka a do tří minut bylo po celé parádě,“ uvedl svědek.

Novák se následně pokusil snížit důvěryhodnost svědka a z lavice obžalovaných učinil výpad. „Je pravda, že jste byl ve správním řízení pro řízení v opilosti?“ ptal se Novák, přičemž ho soudkyně velmi ostře napomínala s tím, že tyto věci s řízením nesouvisejí. „Je pravda, že jste pokálel celou chodbu, aniž jste to uklidil,“ dotíral Novák na svého souseda dále. „Tady jde o věrohodnost svědka,“ namítal obžalovaný, a to s tím souvisí. „Svědek je alkoholik a nevěrohodný, který pokálel chodbu,“ trval na svém s tím, že dotyčný pravidelně holduje alkoholu. Soudkyně ovšem jeho otázky nepřipustila.

Fotogalerie: - Den s exekutorem

Strávili jsme den s exekutorem
Nástěnka dražeb zabavených věcí na exekutorském úř...
Máme soudní příkaz. Dluh se z tisícovky za nezapla...
Poslední výzva na zaplacení jinak přijdeme zabavov...
Takhle vypadají exekuční polepky
Tady se již nedá nic dělat.

„Já vám moc děkuji. Moc jsem si to užil, dozvěděl jsem se, že jsem alkoholik,“ uvedl při odchodu Červinka. „To, co Novák napáchal v tom domě, pět kontejnerů svinstva se muselo vynosit,“ vypálil na Novákovu adresu. „Bydlel jsem naproti, musel jsem kolem toho chodit,“ dodal s tím, že se mylně domníval, že je posledním přítelem, který Novákovi v domě, kde bydlel, zbyl.

V Novákův neprospěch svědčila i druhá svědkyně, zaměstnankyně exekutorského úřadu, která byla v dotyčný den na místě.

„Zvonili jsme, klepali. Nikdo neodpovídal. Představili jsme se, že jdeme od soudního exekutora doktora Podkonického. Nikdo neodpověděl,“ vypověděla s tím, že následně vykonavatelé zavolali zámečníka, který začal ze dveří odvrtávat zámky. Poté pak na místo podle svědkyně dorazil uniformovaný policista, kterého zavolal sám Novák.

„Za dveřmi byl pan Novák. Špatně jsem slyšela, o čem si povídali. Ale vím, že pan Novák policistovi řekl, že má zbraň a že všechny zastřelí a potom i sám sebe,“ uvedla svědkyně s tím, že tato slova zazněla. Posléze policie vykázala exekutory ven a situaci vyřešila speciální jednotka.

Novák slova obou svědků o tom, že by hrozil zbraní, ostře odmítl. Tvrdí, že pouze řekl, že jelikož je exekuce nezákonná (Novák se proti exekuci odvolal, přičemž na to ovšem exekutorský úřad nebral zřetel, také mu nebylo umožněno přímo na místě komunikovat se svým právním zástupcem), je oprávněn bránit svou osobní a bytovou svobodu všemi možnými prostředky.

„Proč jste pokračovali v exekuci, dokud nebyla pravomocná. Městský soud v Praze rozhodl, že jste v ní pokračovat neměli,“ „pogriloval“ trochu svědkyni a zaměstnankyni Podkonického úřadu Novákův právník Naxera.

„Bylo o ní rozhodnuto,“ trvala na svém svědkyně. „Ale ne pravomocně. Bylo tu odvolání,“ oponoval Naxera. „To je úplně jedno,“ uvedla vykonavatelka. „No, Městský soud v Praze na to měl trochu jiný názor,“ prohlásil Naxera.

„Do dnešního dne jste mi nedali seznam věcí, které jste odvezli,“ pustil se do svědkyně Novák. „Proč jsme ho nedostali? Vy jste ty věci dokonce dražili, ale neposlali jste mi, za kolik se ty věci celkem vydražily,“ dodal. „Byly v tom i věci, které nebyly moje, ale byly přítelkyně. Za dveřmi jsem měl seznam těch věcí napsanej. Proč jste ho ignorovali?“ pálil dál Novák. „Paní soudkyně, tento svědek je podle mě také nevěrohodný. Oni dokonce zlikvidovali i urny mých mrtvých rodičů, a to je etický problém,“ přidal hrozivé detaily Novák.

Soud byl kvůli absenci některých svědků, například policistů, kteří na místě zasahovali, odročen.

Jak Novák k dluhům, které jej k exekuci přivedly, vlastně přišel? Muž vypráví následující příběh. Novák v domě v minulosti vlastnil podíl ve družstvu a rovněž i byt, který k podílu náležel. Podíl v družstvu měl hodnotu 400 tisíc korun.

Muž podnikal a spor, který měl s jiným bytovým družstvem, vyústil ve vznik pohledávky vůči němu právě v hodnotě 400 tisíc. Nová předsedkyně bytového družstva v domě, kde Novák bydlel, se o pohledávce vůči Novákovi dozvěděla a od bytového družstva, kterému muž dlužil, ji pro bytové družstvo v domě, kde Novák bydlel, odkoupila.

Následně pak družstvo uspokojilo pohledávku tím, že Novákův družstevní podíl odkoupilo. Následně Novákovi v bytě nasadilo tržní nájem, který muž nedokázal splácet, a vše vyústilo až v exekuční vystěhování. Novák tak de facto přišel kvůli čtyřsettisícové pohledávce o byt, který má při dnešních cenách nemovitostí hodnotu několika milionů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…