Analýza BBC: Putin v Sýrii. Hýbe se to, je to důležité

23.09.2015 9:35 | Zprávy

Expert BBC Mark Urban analyzuje vstup Ruska do syrské občanské války. Zatím dle jeho názoru není zcela jasné, jaké cíle tím prezident Vladimir Putin sleduje. Všímá si mimo jiné toho, že někteří američtí představitelé tento krok dokonce přivítali, byť jen v soukromí. Více se prý dozvíme příští týden v New Yorku, kde ruský prezident vystoupí se svým projevem na půdě OSN.

 Analýza BBC: Putin v Sýrii. Hýbe se to, je to důležité
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Urban upozorňuje na změnu v postojích Spojených států poté, co Rusko vyslalo do Sýrie své vojenské síly. Ze svých funkcí mimo jiné odstoupilo několik vysokých amerických úředníků, kteří prosazovali svržení syrského prezidenta Bašára Asada. Minulý týden se před Senátním výborem pro ozbrojené služby řešila poněkud pokořující skutečnost, že se nepodařilo pod americkým vedením vyškolit v podstatě žádné syrské rebely. „Je zřejmé, že bez přítomnosti pozemních vojsk není možné účinně chránit syrské obyvatelstvo. Podobný závazek však američtí generálové přesto doporučit nemohli,“ píše Urban a popisuje také postoje Velké Británie. „Minulý týden zvažovala Rada pro národní bezpečnost ambiciózní návrhy o použití leteckých sil v oblasti. Nyní by ovšem mohly čelit místo Syřanů právě Rusům,“ upozorňuje Urban.

Francie, Nizozemí či Austrálie potom dle Urbana zvažují letecké údery v oblastech Sýrie, které ovládá Islámský stát. „Měli by si tedy Syřané myslet, že tyto akce mají za cíl zachránit prezidenta Asada, o což se právě teď začali aktivně snažit Rusové?“ pokládá si Urban klíčovou otázku a konstatuje, že všechny kalkulace a předpovědi vzaly za své poté, co do oblasti pronikli Rusové. „V pohledu Američanů a jejich spojenců v Evropě však na ruský vstup do syrského konfliktu panují značné rozdíly. Podle serveru The Daily Beast mnoho amerických politických i vojenských představitelů soukromě tento počin vítalo s tím, že se alespoň sníží zátěž amerických sil v boji s Islámským státem. Zatímco např. ve Velké Británii nebo jinde v Evropě tento krok vyvolal hluboké znepokojení. Je to logické. Čím více bombardování bude, tím více uprchlíků zamíří do Evropy.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vezměme si Česko zpět. Senátorka Hamplová v Praze vyzvala občany

20:41 Vezměme si Česko zpět. Senátorka Hamplová v Praze vyzvala občany

Na Staroměstském náměstí občany České republiky pozdravil také bývalý prezident Miloš Zeman. Během p…