„Asi je pedofil.“ Když Vášáryová zjistila, že jsem gay... Novinář o rasismu Čechů a Slováků

15.8.2020 5:44 odp.

V souvislosti s „vyvřením rasismu“ po požáru v Bohumíně hovořil šéfredaktor Britských listů Jan Čulík s novinářem dlouhodobě žijícím v Praze, jenž se jmenuje Fabiano Golgo, o tom, jak relativní je rasismus a kde jsou na škále rasismu Češi. Rozhovor Britských listů odvysílala i Regionální televize.

„Asi je pedofil.“ Když Vášáryová zjistila, že jsem gay... Novinář o rasismu Čechů a Slováků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magda Vášáryová a Michael Kocáb

Anketa

Vážíte si Spojených států amerických coby klíčového spojence ČR?

9%
91%
hlasovalo: 36567 lidí
V Bohumíně došlo minulý týden k děsivé situaci, kdy lidé zemřeli kvůli požáru v paneláku a někteří ve snaze se zachránit před plameny vyskákali z 11. patra a zabili se.

„Plátek nazvaný Vlastenecké noviny publikoval neuvěřitelně útočné, rasistické, nelidské výroky, vyvolávání nenávisti. Podobně třeba na Novinkách, kdykoliv se vyskytne v nějakém článku slovo Rom, tak pod tím máte vlnu nenávistných komentářů čtenářů. V podstatě vůbec nechápu, kde tohle vzniká a proč tato nenávist,“ začal rozhovor nechápající Čulík.

Golgo, jehož Čulík zpovídal, pochází z Brazílie. „Poukázal na to, že ten rasismus, na základě svých zkušeností z Brazílie, z USA a z České republiky, je strašně relativní,“ poznamenal ještě Čulík.

„Moje babička z jedné strany byla z Německa, můj dědeček z druhé strany byl francouzský žid. Ve skutečnosti nemám ani kapku krve z Latinské Ameriky nebo od neevropských lidí. Já jsem Evropan. Pocházím z Brazílie, mám tmavší kůži, ale lidé si neuvědomují, že to je ten francouzský žid. Bratr má zelené oči a je úplně bílý. Moje sestra je skoro blondýnka, všichni mají velmi bílou pleť,“ vyprávěl Golgo, jenž podle svých slov až v USA zjistil, že není běloch. 

„Musím říct, že i když jsem v USA nebyl běloch, netrpěl jsem diskriminací. Ale moji kamarádi, kteří byli černoši, ano. Tehdy jsem si poprvé uvědomil, že v tom je nějaký problém,“ sdělil. „Vůbec jsem nevěděl, že existuje rasismus, až do chvíle, než můj černošský spolubydlící mi zaplatil hotel, aby se jeho bratranec nedozvěděl, že žije s nějakým Hispáncem. Černoši jsou diskriminovaní od bělochů a od Hispánců a pak to samozřejmě vracejí. Je to odpověď,“ dodal. 

Když se pak v USA setkal s Čechy, zažil městský rasismus. „Nikdy jsem neviděl tolik otevřený rasismus, jako v České republice. Je pravda, že jsem nežil v Polsku a tak dále, že mohu srovnávat jenom ty země, kde jsem byl delší dobu, což jsou Brazílie, USA, také Slovinsko,“ popsal nyní svůj život Golgo. „Žádný Čech se nepovažuje za rasistu, protože to umějí vysvětlit různou pseudovědeckou logikou...“ zmínil. 

Anketa

Chtěli byste na území ČR nastálo vojáky USA, jak si přeje Alexandr Vondra?

6%
94%
hlasovalo: 23627 lidí
S Čechy se úplně poprvé setkal v roce 1996, když byly olympijské hry. Tehdy tam v Českém domě potkal slovenskou diplomatku Magdu Vášáryovou.

„Já jsem ji v té době neznal. Pro mě to byla v té době jen příjemná žena, která na mě mluvila portugalsky. A já tam byl jako producent, dělal jsem tam reportáž. Magda poprosila tři kluky, kteří tam pracovali, aby mi pomáhali. Kluk z Ostravy mě tehdy upozornil, že až začnu mluvit s tím člověkem z Brna... Ten Brňák mě upozornil zase na Ostraváka, ať si dávám pozor na to, co on dělá. A samozřejmě pomlouval Pražáky. Ten Ostravák pomlouval Magdu Vášáryovou, protože nevěděl, proč Slovenska je prezidentkou Českého domu. A ten Pražák kašlal na lidi z Brna a Ostravy. Ale každý pomlouval druhého. A to kvůli tomu, že byli jiní, odjinud,“ vykládal Golgo – a doplnil, že jako jedno z prvních českých slov se naučil slovo „buran“. Toto, jak řekl, bylo úplně první setkání, kdy vnímal, že „Češi mají potřebu pomlouvat jinakosti“. 

Vášáryová, podle jeho slov, na něj byla příjemná... jen do momentu, než se dozvěděla, že je homosexuál. „Pro mě to bylo velmi zarážející. Netrpěl jsem v té době žádnou diskriminací. V životě jsem se nesetkal s ničím takovým jako s tou Magdou Vášáryovou, protože ona byla příjemná, chytrá, mluvili jsme o spoustě věcí,“ popisoval, jak Vášáryové řekl o tom, že je gay. „Ale okamžitě ona změnila výraz, koukala někam vedle, už se mnou nemluvila. A následně upozornila i ty kluky z Čech, aby se mnou nejednali, protože jsem pravděpodobně nějaký pedofil,“ pozastavoval se nad tím Fabiano Golgo, a že následně zuřil.

„Volal jsem konzulovi a říkal jsem mu, co se stalo. A on mi tak říkal – ‚hele, ona je Slovenka a ti Slováci jsou burani‘,“ popsal Golgo. S tím, že se dozvěděl i o křesťanství Slováků.

„Jsem se tehdy takto opravdu setkal poprvé s tím, co je velmi typické," dodal závěrem.  Se slovy, že „každý Čech je chodící monolog“ – který si myslí, že je lepší než ostatní země.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vefTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

20:10 Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Grafeneggu zúčastni…