„Bordel děsnej, kdybyste viděli, jak se tlačej na funkce…“ Část poslanců žasne nad požadavky Bendy nebo Pekarové

16.10.2021 4:52

Mezi koalicí SPOLU, tedy ODS, lidovci a TOP 09 na straně jedné, a Piráty se Starosty na straně druhé, to možná ještě bude skřípat. První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová totiž oznámila, že Piráti budou trvat na svých prioritách i v oblasti sexuálních menšin a lidských práv. I když jsou ve Sněmovně jen čtyři. To však není jediná šlamastyka budoucího premiéra Fialy. PL totiž zjistily, jak urputný boj probíhá o některá významná křesla ve sněmovních výborech a také ve vládě.

„Bordel děsnej, kdybyste viděli, jak se tlačej na funkce…“ Část poslanců žasne nad požadavky Bendy nebo Pekarové
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Jako první se redakce se svými sněmovními zdroji zaměřila na posty ve vládě. Některá jména jsou skloňována často. Například Zbyněk Stanjura (ODS), dlouholetý předseda poslaneckého klubu, by mohl být ministrem financí. Stanjura je přitom vystudovaný elektrotechnik. Na elektrotechnické fakultě VUT Brno piloval obor elektronické počítače.

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

69%
19%
hlasovalo: 40916 lidí
Dalším zástupcem na šéfa státní kasy je rovněž současný náměstek hejtmanky Středočeského kraje Věslav Michalik (STAN). Toho pro změnu kuloáry, včetně pravicových, spojují s Miroslavem Kalouskem.

Stanjura v minulosti ve vládě působil, byl ministrem dopravy v kabinetu Petra Nečase. Michalik ministrem dosud nebyl.

Zástupkyní ODS, která prý chce do vlády, je poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová. Ta je také místopředsedkyně klubu ODS ve Sněmovně. Pro doplnění dodejme, že místopředsedy klubu jsou taky Ivan Adamec, Jan Bauer, Marek Benda a Jan Skopeček.

Černochová je spojována především s ministerstvem obrany. Jak se nám podařilo zjistit, není jedinou diskutovanou alternativou. Nabízí se prý, že resort povede jiný adept, přičemž Černochovou vedení SPOLU přesune do silového výboru, například obranného či bezpečnostního.

„Jsou tam spekulace o jejích vazbách na Omnipol, ukazuje se to jako prubířský kámen," řekl jeden z našich zdrojů. „Ona ale ví dost, je zkušená, mně by nevadila, ale je to vyšší hra,“ doplnil.

Další ženou do vysoké funkce má být Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09. U té zůstává až rozum stát. V rámci našich zjištění byla nejprve spojována s ministerstvem školství, a to už od začátku roku 2021. Po volbách varianta padla. Začalo se mluvit, že by zvládla MMR. I to padlo. Následně se měla Pekarová Adamová dostat na zahraniční věci. I zde byla její účast odmítnuta. Nyní by měla stanout v čele Poslanecké sněmovny. Ani to však není jisté.

„Bordel, ale děsnej, všichni chtějí někam, hlavně Benda, Pekarová, Bartoš," řekl náš další zdroj. O Pirátech a jejich chování vydáme samostatný článek.

Vraťme se ke SPOLU.

Jak lze označit dosavadní počínání za galimatyáš, poměrně jasno je na postu ministra zdravotnictví. Měl by tam zamířit zástupce TOPky Vlastimil Válek. Multifunkční člověk je prý bezproblémovým adeptem. „Počítá se u něj s krátkou životností,“ odvětil lakonicky jeden z mnoha zdrojů, které se nad postupem uvnitř SPOLU baví.

Anketa

Kdo bude nejhorším ministrem, pokud v kabinetu zasedne?

hlasovalo: 67235 lidí
Kandidátem na ministra vnitra je prý především Vít Rakušan (STAN). O tuto funkci prý dlouhodobě usiluje a ODS není proti.

Menší šachy se odehrávají na úrovni poslaneckých výborů. Bezpečnostní výbor je prý už několik dnů slíben poslanci ODS Pavlu Žáčkovi. Ten v něm ostatně sedí od listopadu 2017. I další čtyři roky zřejmě bude.

Otazníky se vrší kolem ministra / ministryně spravedlnosti. „Chce tam Marek Benda,“ zaslechly PL opakovaně. ODS to komentovat odmítá. Prý se teprve vybírají vhodní kádři. Přednost mají mít rozhovory o programových prioritách.

Na Právnické fakultě ZČU v Plzni Benda složil rigorózní zkoušku a získal titul doktora práv, ovšem diplom nepřevzal a titul neužívá. V říjnu 2009 totiž bylo zjištěno, že jeho rigorózní a magisterská práce jsou shodné a rigorózní navíc nesplňuje standardní podmínky počtu normostran. Po přepočtu jich měla pouze 57. Požadovaného počtu alespoň sta stran dosáhl díky zvětšení velikosti písmen a odlišnému řádkování. Vedoucím jeho práce byl Milan Kindl, který uvedl, že práce studentů čte a zabývá se myšlenkami, ale „nepočítá písmenka“.

Premiérem by měl být pochopitelně Petr Fiala (ODS), jeho zástupcem Ivan Bartoš (Piráti). Ten by měl současně řídit agendu digitalizace. Ani o tom se zatím moc nehovoří. Piráti chtějí rovněž bojovat za minority.

Podle poslankyně Olgy Richterové (Piráti) mají minority nižší práva. „Fandíme manželství pro všechny! Budeme bojovat za vše, co jsme slíbili: za lidská práva a svobody, včetně zrovnoprávnění sňatků osob stejného pohlaví. Vnímáme ale, že jde o téma, na kterém není v koalicích shoda, a nebude lehké ho prosadit. Uvidíme, co vyjednáme, držte nám palce,“ požádala Richterová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…