„Brousíme vidle a cepy, parch*nti!“ Pekarová a další pod palbou. Za to, co provedli v noci?

04.03.2023 7:55 | Ze sítí

Sněmovna zrušila po třech hodinách své rozhodnutí omezit dobu pro řečníky s přednostním právem vystoupit. Rozhodla o tom po půlnoci po protestech opozice proti původnímu rozhodnutí. Součástí dohody poslaneckých frakcí je podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) i to, že o míře valorizace důchodů se bude hlasovat v sobotu od 08:00. Bouřlivé reakce na sociálních sítích na sebe nenechaly čekat. Ozval se exhejtman Michal Hašek. Ostrá slova vypustil i režisér David Martinek.

„Brousíme vidle a cepy, parch*nti!“ Pekarová a další pod palbou. Za to, co provedli v noci?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Několikahodinový řečnický maraton ve sněmovně vyvrcholil druhý den ráno odhlasováním zkrácení poslaneckého projevu na 2x5 minut

Zrušení omezení předcházelo chování předsedy ANO Andreje Babiše, který se rozhodl nerespektovat omezení řečnické doby a odmítal opustit řečniště. Opoziční poslanci ho podpořili a řečniště obklopili, aby Babiš nemohl být případně vyveden z jednacího sálu. Jednání Sněmovny kvůli tomu muselo být do půlnoci přerušeno i kvůli jednání poslaneckých frakcí o tom, jak situaci vyřešit. Žádný z řečníků s přednostním právem ale v noci už nevyužil svého práva mluvit déle než maximálně deset minut.

Fraška, zlobí se Michal Hašek

Postup koalice okamžitě zkritizoval bývalý dlouholetý hejtman a poslanec Michal Hašek, podle kterého se jednání Sněmovny zvrhlo ve frašku. „Jako poslanec ve 4 volebních obdobích a předseda poslaneckého klubu ve 2 volebních obdobích musím konstatovat, že nepamatuji, že by došlo k omezení práva na přednostní vystoupení šéfa parlamentní strany, resp. jeho omezení na 2x5 minut, způsob řízení schůze ze strany předsedajícího je skandální. Formálně vyzývá k vystoupení řečníky dle pořadí, i když je řečnický pultík obsazen jinými poslanci. Předsedkyně Sněmovny všemu přihlíží a nereaguje na výzvy zástupců opozice svolat grémium Poslanecké sněmovny,“ zlobí se Hašek s tím, že takový postup vejde do dějin českého parlamentarismu jako „totální selhání vedení Sněmovny“.

Režisér Martinek: Akt popření demokracie

Za pokus o umlčení parlamentní opozice označil omezování rozpravy v parlamentu formou odebírání slova režisér David Martinek. Ten půl hodiny po půlnoci shrnul dění ve Sněmovny tak, že se jedná o „ukázkový akt popření demokracie“.

Anketa

Je dobře, že ANO a SPD chtějí ve Sněmovně obstruovat kvůli snížení valorizace důchodů?

96%
2%
hlasovalo: 31485 lidí
„Omezení opozice, svévolí, umožněná převahou v parlamentu, za situace, kdy vláda nerespektuje ani opoziční, ani kritické hlasy je ukázkovým aktem popření demokracie.

Parlament je místem, odkud vyvěrá do prostředí princip parlamentarismu. Princip, který je určující a naprosto zásadní pro demokracii. Tato vláda ale neví, co je to demokracie. Nikdy nebyla demokratická. Je to nejhlubší omyl jejich voličů.

Když jsem po volbách napsal, že tato vláda si při převzetí moci počínala jako mafiánský spolek, byl to varovný hlas. Dnes už je jasné, že vládne zločinná vláda, neschopná výkonu, kterou u moci udržují jen jí vyživovaní mediální demiurgové. Vláda, která neuznává demokracii. Je pro ni jen fíkovým listem,“ komentuje Martinek.

Za hrozivá rozhodnutí této vlády budeme podle jeho slov trpět všichni. Naprosto zbytečně, dodává. Inflace, nárůst dluhů, cen, energií, obrovské, nekontrolovatelné vládní výdaje, to vše se dalo a mělo řešit jinak. Pokud by vláda brala v úvahu opozici a kritiky, shrnuje režisér.

Martinek varuje vládnoucí politiky před reakcí veřejnosti ve formě „celospolečenského požáru“. „Pokud vláda není ani schopna dodržovat demokratická pravidla a zvyklosti v intencích politického zápasu, k níž patří i parlamentní obstrukce, což je legitimní nástroj, bude třeba této vládě připomenout, že existují i mnohem silnější formy pro prosazení odmítavého stanoviska ke špatným rozhodnutím vlády. Od demonstrací po odpor v ulicích. Až po hořící barikády,“ obává se David Martinek a závěrem dodává velmi ostrá slova: „Pokud nemáte správné "signály", tady je jeden z podpalubí. Brousíme vidle a cepy, parchanti.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Pro Ukrajince a Ukrajinu peníze jsou, pro důchodce ČR ne. Máme vlastizrádnou vládu!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseUnkr , 04.03.2023 10:18:07

| 15 | 0

Další články z rubriky

Německo: Zmlátili pravičáky. ,,Úctyhodný motiv,” řekl soud. Bystroň přidal silné info

19:32 Německo: Zmlátili pravičáky. ,,Úctyhodný motiv,” řekl soud. Bystroň přidal silné info

ZE SVĚTA Německá levicová extremistka Lina E. byla odsouzena k pěti letům a třem měsícům. Obviněná b…