„Bude tě to bolet.“ Získali jsme plán, jakým ve Sněmovně zničí Klause mladšího. Máme i seznam poslanců ODS, jichž se vedení partaje bojí

10. 4. 2019 11:28

Václav Klaus je problém, s nímž ODS nepočítala. Podle několika poslanců, se kterými měly ParlamentníListy.cz možnost v uplynulých dnech hovořit, tento někdejší zástupce občanských demokratů přerostl vlastní stranu a prý jí také ubližuje.

„Bude tě to bolet.“ Získali jsme plán, jakým ve Sněmovně zničí Klause mladšího. Máme i seznam poslanců ODS, jichž se vedení partaje bojí
Foto: Repro ČT24
Popisek: Poslanec Václav Klaus mladší v Událostech komentářích

Anketa

Chcete, aby Václav Klaus ml. šel do sněmovních voleb s vlastní politickou stranou?

92%
8%
hlasovalo: 15721 lidí

ODS nezvládla odstranit svého vyloučeného člena Václava Klause mladšího z funkce předsedy školského výboru Poslanecké sněmovny už 3. dubna. Samotné jednání, kterému byly přítomny ParlamentníListy.cz, se neobešlo bez drobných špílců, které exprezidentův syn uštědřil svým kolegům. Kandidát Martin Baxa, který měl Klause nahradit, dostal pouze 6 hlasů z 21 přítomných.

Sám Václav Klaus během jednání výboru prohlásil: „Nebudu vést kandidátskou řeč a porovnávat, kdo z nás pracoval déle a lépe ve školství,“ a dodal, že je funkce předsedy výboru jeho jedinou volenou a placenou funkcí. „Toto místo je vyjednáno jakýmsi Demokratickým blokem, který neexistuje a který jsem neuznával,“ dodal Klaus a uvedl, že si váží hlasů všech voličů.

Jenomže tato radost nebude trvat věčně. ParlamentníListy.cz totiž získaly konkrétní poznatky o tom, jakým způsobem a kdy bude Klaus ve výboru nahrazen. Tím by sice jeho funkce ve Sněmovně skončila, pakliže by se ale rozhodl pro vybudování vlastní strany, hlasy by ubral zejména ODS a zbylým pravicovým subjektům. „Venca už sere všechny, protože díky němu může vzniknout výrazná nevole taky proti ANO a ČSSD,“ sdělil redakci jeden z poslanců.

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu tak i nadále vede Václav Klaus, jeho politická příslušnost v kolonce „klub“ zní „nezařazený“. ODSce ve výboru zůstávají už jen dva členové. Již odmítnutý Martin Baxa, který má podle výpočtů ParlamentníchListů.cz měsíčně zhruba 200 tisíc korun a zvládá až 14 funkcí současně, a potom Zuzana Majerová Zahradníková. Ta je jako šéfka respektovaného výboru nepřijatelná především pro předsedu ODS Fialu, jelikož patří do „Klausovy stáje“ a odmítala Klausovo vyloučení z partaje. Co dál?

„Je dohoda, že po volbách do EU Václav Klaus na výboru skončí, jelikož se vládnoucí ANO bojí obstrukcí ze strany opozice, ale dají jim to sežrat za Zelienkovou, kterou jim ODS neodvolala z výboru v předchozím volebním období, když odešla k TOP 09. Školácká chyba, která by se za Topola nestala. Měli ho stáhnout z výboru pro školství a nahradit a bylo po nerváku. Teď se bude asi hlasovat veřejně ve Sněmovně, ale pokud tam zůstane, bude to pro Fialu další obrovský problém,“ řekl náš poslanecký zdroj.

Ten také upřesnil personální nedostatek, s nímž se ODS potýká. Nemá totiž za Václava Klause adekvátní náhradu. Podle našich zjištění se v souvislosti s možným předsedou školského výboru hovoří o dvou jménech: někdejší první jihočeský hejtman Jan Zahradník a pak málo známý poslanec, lékař Jiří Ventruba. „Tam je blbé, že jsou věkově vysloužilí,“ řekl naší redakci další zdroj. Oběma poslancům je kolem sedmdesáti let.

Koho tak ODS může nabídnout? „Nevím, ale vím, koho ne, protože patří mezi příznivce Václava Klause a vedení se jich v tomhle ohledu obává,“ přiblížil ParlamentnímListům.cz nejmenovaný poslanec. Těch, kterých se podle všeho vedení ODS bojí, je hned několik: Zuzana Majerová Zahradníková, Jan Skopeček, Karel Krejza nebo Vojtěch Munzar. Ti všichni se prý za Klause juniora v minulosti postavili.

Je tu navíc další možný svízel. Jakmile bude mít ODS vhodného kandidáta, musí nechat odvolat jednoho ze svých členů ve školském výboru. „No bude to ještě hodně zajímavé a bude to bolet,“ uzavřel náš zdroj.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

9:02 Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

Bývalý poslanec za TOP 09 František Laudát se na svém facebookovém profilu zamyslel nad snímkem z po…