„Budeme měnit politiku.“ Šok v Německu, nová strana chce mír. A uspěla

10.06.2024 13:55 | Zprávy

Strana Aliance Sahry Wagenknechtové – rozum a spravedlnost (BSW) získala v Německu 6,2 procenta hlasů ve volbách do Evropského parlamentu. To i přesto, že se jedná o relativně mladou stranu, která byla založena teprve před 6 měsíci. Politologové popisují program Aliance Sahry Wagenknechtové jako kombinaci konzervativní a pravicové společenské politiky s prvky levicových ideálů, což zaujalo předně ty, kteří se necítili být zastoupeni tradičními stranami a vládní koalicí kancléře Olafa Scholze. Wagenknechtová je přesvědčená, že volební výsledek jasně dokázal, že založení nové strany bylo správné a nutné.

„Budeme měnit politiku.“ Šok v Německu, nová strana chce mír. A uspěla
Foto: Repro: ZDF
Popisek: Sahra Wagenknechtová (BSW)

Německá politička a ekonomka Sahra Wagenknechtová, která byla až do roku 2023 členkou za německou levicovou stranu (Die Linke) své plány na založení nové strany představila už v říjnu 2023. Alianci Sahry Wagenknechtové – Rozum a spravedlnost (Bündnis Sahra Wagenknecht – Vernunft und Gerechtigkeit, BSW) pak založila 8. ledna 2024. 

Aliance Sahry Wagenknechtové se též účastnila voleb do Evropského parlamentu, které v Německu probíhaly od 6. do 9. června. Sahra Wagenknechtová v nich dokázala se svou stranou přesvědčit 6,2 procent voličů.

„Je ohromující výsledek, že strana, který existuje teprve 6 měsíců dosáhla v parlamentních volbách přes 5 procent. To se ještě nikdy nestalo,“ uvedla Wagenknechtová po odhalení výsledků voleb do Evropského parlamentu pro německou stanici ZDF.

Výsledek voleb dle jejího názoru ukazuje, jak správné a nutné bylo založení nové strany. „Jsem velice potěšená, že jsme to zvládli,“ řekla spokojeně Wagenknechtová. „Budeme měnit politiku v Německu.“

Strana Aliance Sahry Wagenknechtové předložila svůj volební program s důrazem na několik klíčových bodů. Jejich hlavním cílem je prosazovat mírovou politiku, která odmítá vojenské řešení konfliktů a namísto toho klade důraz na diplomacii a mezinárodní spolupráci. Tento postoj zdůrazňuje důležitost zabránit další eskalaci konfliktů a prosazuje budování mezinárodních vztahů založených na dialogu a spolupráci.

Druhým klíčovým bodem je hledání nezávislosti Evropy. Strana se domnívá, že je důležité, aby evropské země byly suverénní a nezávislé, což zahrnuje minimalizaci závislosti na zahraničních zdrojích a exportních trzích. Tento cíl je motivován snahou o ochranu ekonomické stability a bezpečnosti kontinentu.

Ochrana demokratických principů a právního státu je také klíčovým aspektem volebního programu Aliance Sahry Wagenknechtové. Strana se zavazuje k ochraně lidských práv a svobod a k boji proti všem formám diktatury a autoritářství, jak doma, tak i v zahraničí.

V oblasti ekonomické spravedlnosti se strana zasazuje o vyváženější rozdělení bohatství a příležitostí v Evropě. To zahrnuje opatření jako zvyšování minimální mzdy, zdanění bohatých a podpora sociálního zabezpečení, aby se snížila nerovnost a posílila sociální soudržnost.

Dalším důležitým bodem v programu je ochrana životního prostředí. Strana zdůrazňuje naléhavost boje proti klimatickým změnám a ekologickým problémům a slibuje prosazovat opatření k ochraně přírody a snižování negativního dopadu lidské činnosti na životní prostředí.

Celkově se Aliance Sahry Wagenknechtové zavazuje k budování Evropy, která je mírová, demokratická, spravedlivá, nezávislá a udržitelná, a která aktivně přispívá k prosperitě a blahu svých občanů.

Dle německé veřejnoprávní stanice strana Wagenknechtové částečně ve volbách těžila na úkor pravicové AfD, ale také její bývalé strany Die Linke, ze které v říjnu odešla. Levicová strana nyní získala 2,7 procenta.

Podle politologa z Postupimi Jana Philippa Thomeczka, Aliance Sahry Wagenknechtové „obsadila mezeru svou levicovou sociální politikou a pravicovou společenskou politikou“.

Sama Wagenknechtová se zařazení do stranického systému zdráhá. „Myslím, že většina lidí už označení ‚levice‘ a ‚pravice‘ příliš nepoužívá,“ říká.

Profesor politologie Jürgen Falter z univerzity Johannese Gutenberga popisuje program Aliance Sahry Wagenknechtové jako směs konzervativní a pravicové společenské politiky a levicových programů, co se týká sociální politiky. To se líbí relativně velkému množství lidí, a to nejen „pracujícím a nižším zaměstnancům, kteří se necítí zastoupeni ustanovenými stranami a koalicí Semafor, zejména částmi SPD a Die Linke, od jejichž woke-ismu se mnozí odvracejí, protože vůbec nesouhlasí s jejich životním stylem,“ cituje politologa stanice Frankfurter Rundschau.

Strana má dle Faltera šanci uspět i v nadcházejících volbách, přičemž očekává ještě lepší výsledky při zemských volbách na podzim.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kdo ji sleduje dlouhodobě, například v Bundestagu, tak potvrdil, že její názory jsou velmi rozumné!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusenezmar , 10.06.2024 14:25:56

|  10 |  0

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…