„Co vy mladí, odchovaní ústředním topením, víte! Za komunistů bylo dobře.“ Hlas z vesnice. Drsná tvář Berounska a okolí

02.04.2021 7:12 | Zprávy

REPORTÁŽ Výstavní města a čtvrti, pěkné vesnice a pak zase najednou rozdíl a pohled na místa, která evokují třicetiletou válku nebo alespoň divokou privatizaci a zakládání Občanského fóra. To je Berounsko a kus přilehlého Rokycanska. Z Královského hvozdu na Křivoklátsku se možná diví čeští panovníci…

„Co vy mladí, odchovaní ústředním topením, víte! Za komunistů bylo dobře.“ Hlas z vesnice. Drsná tvář Berounska a okolí
Foto: FOTO: Václav Fiala
Popisek: Restaurace Hamburk.

Beroun je výstavní okresní město, nikoliv „noclehárna Prahy“, jako je tomu v Kladně. Naopak, z hlavního města utíkají takzvaně na venkov mladí lidé. Pěkný historický vzhled centra, blízkost světoznámých nálezů Joachima Barranda, velmi dobrá privátní nemocnice. „Žije se nám tu dobře,“ říká přes roušku starší pán o francouzské holi.

Protiklady

„Je to na p.ču,“ konstatuje diametrálně odlišně o hodně mladší, snědší týpek, opírající se o zábradlí mostu. Proč by bylo, říkám si. „V Králově Dvoře opravili při cestě baráky, ale pro normální smrtelníky to není,“ říká Štefan a vzpomíná na dobu, kdy se na hlavy kolemjdoucích sypala omítka – a nejen ona. Vyhazovaly se také odpady a dělala se ještě další „zvěrstva“. Také to zde vypadalo diametrálně rozdílně, šedé, unylé. Kdysi zajímavá architektura, ubytování pro lidi z nedaleké vápenky či železáren, bylo dávno pryč. „Museli jsme táhnout ven, do vesnic a samot, kde se dá ještě trochu žít. Ale musíte mít auto nebo alespoň kolo, protože si tam už jen těžko nakoupíte, o hospodě ani nemluvě.“ Chvála Vietnamcům, kteří v malých vesnicích zajišťují možnost, aby si hlavně starší lidé mohli v klidu nakoupit třeba i přes víkend. Jednota už neslouží venkovu…

…když odešli vojáci

Také pomezí Rokycanska a Berounska je poměrně drsné. Kdo ví o takových obcích v podhůří Brd jako je Těně – Smolárna? Už název napovídá, co se tu historicky dělalo. A pak zde byla armáda, pořádný kus vojenského prostoru. Strašice, to byly opravny vojenské techniky, tankodrom… Všechno už je nějaké to desetiletí pryč. Město s velikou školou, kulturákem, obchody, to vše bylo dimenzováno na větší počet důstojníků. To už je passé.

Před Komárovem, což bylo vždy velmi průmyslové městečko, je kraj jak z jiného světa nebo Ladových obrázků. Staré mlýny a usedlosti, kde ještě vidíte fukar na slámu, ústící na půdu bývalé malé stáje, který asi někdo pozapomněl uklidit a do dnešního dne jej nikdo neukradl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Arménský postrach nebo bývalý mládežník ODS. Více o provokatérech z protivládních demonstrací

4:46 Arménský postrach nebo bývalý mládežník ODS. Více o provokatérech z protivládních demonstrací

„Když už děláme bordel, tak ho děláme nejlépe v ČeskoSlovensku,“ napsal kdysi kontroverzní youtuber …