Den před pohřbem Stanislava Grosse lékař napsal, na co umřel

21.04.2015 16:06

Nad životem a předčasnou smrtí nejmladšího českého polistopadového premiéra Stanislava Grosse se na svém blogu zamýšlí lékař Jan Hnízdil, který provozuje centrum komplexní psychosomatické medicíny.

 Den před pohřbem Stanislava Grosse lékař napsal, na co umřel
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Stanislav Gross

Čtenářům přiblížil nemoc, na kterou Gross ve svých 45 letech údajně zemřel, amyotrofickou laterální sklerózu (ALS). O spekulacích, že měl být bývalý premiér otráven, se nezmiňuje.

Podle Hnízdila ALS začíná nenápadně, poruchami koordinace jemných pohybů, zakopáváním, zhoršením řeči, obtížným polykáním, křečemi. V důsledku degenerace motorických nervových buněk při ní dochází k postupnému ochrnutí kosterních svalů. Pacient nakonec umírá na dechové selhání.

Příčina ani účinná léčba nejsou známy. Nicméně ví se, že amyotrofická laterální skleróza je typické autoimunitní onemocnění. „To znamená, že obranyschopnost, imunita, místo aby člověka chránila, začne mu škodit. V souvislostech života pacienta to znamená, že člověk se trápí, sžírá, stresuje, žije sebezničujícím způsobem života nebo ve zničujících podmínkách,“ prohlásil Hnízdil, a naznačil tak možné příčiny nemoci u Stanislava Grosse.

Fotogalerie: - Pohřeb Grosse

Poslední rozloučení s bývalým premiérem Stanislave...
Poslední rozloučení s bývalým premiérem Stanislave...
Poslední rozloučení s bývalým premiérem Stanislave...
Poslední rozloučení s bývalým premiérem Stanislave...
Poslední rozloučení s bývalým premiérem Stanislave...
Poslední rozloučení s bývalým premiérem Stanislave...

Politika je nemilosrdnou zkouškou charakteru

Vzápětí totiž uvedl, že politika je nemilosrdnou zkouškou charakteru. Gross do ní vkročil podle Hnízdila nepřipravený, naivní, upřímný. „Záhy se fatálně zapletl do podivných kauz,“ podotkl a připomenul několik afér, které Grossovo veřejné působení doprovázelo. „Stanislav Gross onemocněl hybris, nákazou politické zpupnosti. V řeckém starověku to slovo znamenalo pýchu, domýšlivost, nadřazenost, vyzývavé a drzé jednání, které nutně vyvolá trest,“ poznamenal k tomu Hnízdil.

Připomenul, že v roce 2014 se Gross v dokumentu z cyklu Expremiéři veřejně přiznal k tomu, že během své politické kariéry pochybil. „Přijal jsem Krista a omlouvám se všem, které jsem zklamal,“ vzkázal divákům.

Prý už bylo pozdě. „Po hybris přišla Nemesis. Bohyně pronásledující ty, kteří se v zaslepení úspěchem a mocí dopouštěli zpupných činů. Bohyně osudové pomsty, převlečená za ALS,“ uzavřel své zamyšlení lékař Jan Hnízdil.

Poslední rozloučení s expremiérem Grossem bude zítra.

Celý text je ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ester Ledecká? To byste se divila! Důležité a kladné svědectví o hvězdě našeho sportu

22:57 Ester Ledecká? To byste se divila! Důležité a kladné svědectví o hvězdě našeho sportu

Vítězství Ester Ledecké nejen rezonuje v českých a zahraničních médiích ve smyslu fascinujícího zla…