„Dobří novináři“ čekají na Babišovu omluvu. Vadim Petrov sleduje vznik dalšího seznamu

14.11.2020 13:47

K premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který při čtvrtečních sněmovních interpelacích označil Deník Referendum za „novinářskou žumpu, která lže“, od některých novinářů míří výzva k omluvě za tyto výroky, jež považují za nepřijatelné. Seznam těch, kteří se pod onu petici podepsali, sdílí na svém facebooku člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov.

„Dobří novináři“ čekají na Babišovu omluvu. Vadim Petrov sleduje vznik dalšího seznamu
Foto: Repro XTV
Popisek: Člen Rozhlasové a televizní rady Vadim Petrov

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 13076 lidí
Do kritiky Deníku Referendum se předseda vlády pustil ve své odpovědi na interpelaci poslance Stanislava Blahy (ODS), který v rámci dotazu na otrávenou Bečvu zmínil i chemičku Deza, jež patří do skupiny Agrofert svěřenského fondu. Právě Deník Referendum se touto kauzou ve svých reportážích často zabývá. „Deník Referendum, to je ta snad nejhorší žumpa, co tady je, novinářská, která zase lže, jak v minulosti lhala,“ vypálil premiér a vzkázal: „Zcela účelově jste šířili vykonstruované lži, že katastrofu zapříčinila Deza. To je samozřejmě lež!“

Premiérovu reakci někteří novináři považují za zcela nepřijatelnou a rozhodli se protestovat. Výzvu, v níž se skupina novinářů postavila za své napadené kolegy a žádá po Babišovi za takové výroky omluvu, iniciovala redakce deníku Forum 24. „Podle našeho mínění se jedná o skandální výrok, který poškozuje novinářskou profesi jako takovou a je naprosto nepřijatelný od nejvyššího představitele exekutivní moci. Proto Vás vyzýváme, abyste se za svá slova bezvýhradně omluvil,“ stojí ve výzvě. 

O těch, kteří se pod výzvu podepsali, referuje na svém facebooku Vadim Petrov. „Přichází doba seznamů. Jsou oblíbené především black listy; tohle je white list, který vznikl z podpisů pod peticí, která žádá Babiše, aby se omluvil. O Deníku Referendum řekl, že se jedná o ‚novinářskou žumpu‘,“ píše člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Dalibor Balšínek, šéfredaktor deníku Echo 24 a týdeníku Echo

Robert Břešťan, šéfredaktor serveru Hlídací pes

Robert Čásenský, šéfredaktor Magazínu Reportér

Petr Honzejk, komentátor deníku Hospodářské noviny

Johana Hovorková, novinářka deníku FORUM 24 a předsedkyně spolku Free Czech Media

Michal Klíma, předseda Českého výboru Mezinárodního tiskového institutu (IPI)

Jaroslav Kmenta, reportér Magazínu Reportér

Jiří Kubík, šéfredaktor serveru Seznam Zprávy

Alexandr Mitrofanov, komentátor deníku Právo

Veronika Sedláčková, novinářka a rozhlasová moderátorka, místopředsedkyně Českého výboru Mezinárodního tiskového institutu (IPI)

Pavel Šafr, šéfredaktor deníku FORUM 24

Jindřich Šídlo, komentátor serveru Seznam Zprávy

Josef Šlerka, výkonný ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt

Marek Wollner, vedoucí redakce publicistiky České televize

„Nastane zlatá doba seznamů. Seznam je rychlá pomůcka v orientaci. Podle autora na seznamu rychle poznáte, že se jedná a správný názor, a pokud máte jiný, je to nesprávný názor. Buď ho rychle zkorigujte, nebo mlčte. Mohli byste být označeni za dezinformátory,“ podotýká k seznamu Vadim Petrov.

Teď už by se, podle Petrova, mohli tito dobří novináři domluvit, že sestaví seznam špatných novinářů. „Seznamy dezinformačních médií už mají. Takže ještě ty lidi. Ať to mám po kupě,“ uzavřel svůj komentář.

Mezi těmi, kteří se k výzvě jen připojili, byl například moderátor ČT Václav Moravec, novinář a moderátor Jan Tuna, redaktorka a moderátorka ČT Zuzana Tvarůžková, redaktorka a spisovatelka Jenny Nowak, komentátor deníku FORUM 24 Jan Jandourek, komentátor týdeníku EURO Petr Fischer či Jiří X. Doležal, novinář, spolupracovník deníku FORUM 24.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Oddluženi

Dobrý den proč nemají občané stejné podmínky jak firmy co jdou do insolvence ?? Proč nestačí splatit 30% dluhu do 7 let ??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

15:00 „Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

Tanky od Západu Ukrajina dostane. Jak vojenští experti podotýkají, nebude to ovšem bez problémů, už …