„Dvacet let si tykáme.“ Kalousek k Zemanovi. Nevydržel mlčet

14.10.2021 21:58

Bývalý poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek se na sociální síti vyjádřil ke zdravotnímu stavu Miloše Zemana. Je přesvědčen v podstatě o tom, že současná hlava státu neví o světě. Rozporuje tak například dnešní vyjádření předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, který Zemana v nemocnici navštívil a tvrdí, že je schopen svou prezidentskou funkci vykonávat.

„Dvacet let si tykáme.“ Kalousek k Zemanovi. Nevydržel mlčet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

„Znám Miloše Zemana třicet let. Dvacet let si tykáme. Někdy jsme se vídali raději, někdy méně, poslední dobou vůbec. Nevěřím, že je při smyslech a ví, co se kolem něho děje. Ať byl, jaký byl, jeho normální chlapská ješitnost by nikdy neunesla tu komedii, kterou s ním hraje jeho okolí a připravuje ho o jeho lidskou důstojnost,“ sdílel Kalousek svůj názor na Facebooku.

Ke zdravotnímu stavu Miloše Zemana dnes na tiskové konferenci promluvila jeho manželka Ivana. Uvedla, že prezident podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Média požádala o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat sílu. Spekulace o zdravotním stavu označila za minimálně neetické.

Dnes se za Zemanem vydal do nemocnice předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO. Hlava státu podle něj na místě podepsala rozhodnutí o svolání první sněmovní schůze na 8. listopadu. Vondráček řekl, že prezident je schopen svou funkci vykonávat. „Říkal, že se na něj můžeme spolehnout. A říkal to se svým typickým potutelným úsměvem,“ popsal.

„Říkal, že nejvíc ho baví zprávy o tom, že je mrtvý,“ přiblížil. „Má smysl pro humor, ten ho neopouští. Všechny ty různé fámy se nezakládají na pravdě, viděl jsem to na vlastní oči,“ dodal Vondráček. 

V jeho zlepšující se zdravotní stav však mnozí nevěří.

Kvůli nejasnému zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana se 19. října sejde senátní ústavní komise k možnostem, jak zajistit výkon pravomocí hlavy státu. Ústava umožňuje zbavit prezidenta pravomocí v případě, jestliže se Sněmovna a Senát usnesou na tom, že hlava státu nemůže svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat. K odvolání prezidenta je pak potřeba 101 poslanců plus 41 senátorů.

V takovém případě prezidentské pravomoci hlavy státu přejdou na předsedu vlády a předsedu Sněmovny. Jeho pravomoci přebere předseda Senátu, pokud je Sněmovna rozpuštěna. Mandát Sněmovny v předvolebním složení končí 21. října, nová Sněmovna se sejde v první polovině listopadu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sabotáž očkování: Etzler zbořil úplně vše. To je zlé

7:24 Sabotáž očkování: Etzler zbořil úplně vše. To je zlé

Počet nakažených covidem-19 narůstá, ale úmrtí se zatím drží hluboko pod průměrem toho, co Česko zaž…