Heger: Nebudeme mluvit šéfům nemocnic do přijímání lékařů

20.02.2011 15:47

Ministerstvo zdravotnictví nehodlá zasahovat do personální politiky ředitelů nemocnic v souvislosti s opětovným přijímáním lékařů, kteří dali k počátku března výpověď v rámci akce Děkujeme, odcházíme.

 Heger: Nebudeme mluvit šéfům nemocnic do přijímání lékařů

V prohlášení pro ČTK to uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Návrat lékařů, kteří se s Hegerem minulý týden dohodli, se zkomplikoval, když vedení pražské vinohradské nemocnice odmítlo umožnit návrat šéfovi protestů a Lékařského odborového klubu (LOK) Martina Engela.

Sledujeme EXODUS LÉKAŘŮ

Heger v prohlášení upozornil, že v memorandu je ze strany ministerstva řada příslibů. Kromě těch mzdových se ministerstvo zavázalo vyzvat ředitele všech přímo zřizovaných nemocnic k přijetí lékařů zpět do pracovního poměru při splnění dvou podmínek. První je, že lékaři požádají o stažení své výpovědi a druhou, že jejich přijetí nebudou bránit už obsazená místa a restrukturalizační záměry managementů nemocnic.

Nic jsme neslíbili 

"Lékařskému odborovému klubu však nebylo přislíbeno, že budou přijati všichni lékaři, kteří o to požádají," zdůraznil dnes Heger.

Vinohradská nemocnice je nemocnicí fakultní a jako taková je mezi těmi, na jejichž ředitele Heger k opětovnému přijetí vyzval. Ředitel Marek Zeman ale tvrdí, že na Engelovo místo už má náhradu a že mu odboráři vyhrožují.

Všichni se chtějí dohodnout

V reakci odmítnutí umístit zpět radiologa Engela vyzval LOK revoltující lékaře, aby zatím své výpovědi nestahovali. Dnes však v televizním vystoupení prohlásil další významný lékařský odborář Miloš Voleman, že s Hegerem dohodnuté memorandum, které umožní zvýšit platy lékařů o pět až osm tisíc korun, je pro LOK prioritou. Podobný názor prý zastává i sám Engel, který se k věci vyjádří k pondělí. Pokud prý s memorandem bude ve středu souhlasit vláda, lékaři se do práce vrátí.

"Mohu znovu jen opakovat, že do puntíku dodržíme slovo tak, jak to memorandum bylo podepsáno," poznamenal v televizi ministr financí Miroslav Kalousek. Některé ústupky v dokumentu obsažené vládě nebyly po chuti, ale nemohla prý riskovat například kolaps zdravotnictví na Vysočině či ohrožení zdraví malých dětí.

Dále čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jac, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…