„Hlupák, chorý mozek!“ Státní tajemník Prouza vyprávěl v CNN o hrozbě ruské propagandy a je zle. Ozval se i slavný generál

10.02.2017 7:26

Je to největší hrozba, které je Evropa vystavena od třicátých let. To řekl o ruské propagandě a jejím propojení na česká média pro stanici CNN státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza. ParlamentníListy.cz oslovily válečné veterány a historického publicistu. Všichni nad tím kroutí hlavou a nepřímo vzkazují tajemníkovi, aby se vrátil do školy.

„Hlupák, chorý mozek!“ Státní tajemník Prouza vyprávěl v CNN o hrozbě ruské propagandy a je zle. Ozval se i slavný generál
Foto: vlada.cz
Popisek: Tomáš Prouza

Zpravodajská televizní stanice CNN, na niž se dívají miliony lidí po celém světě, u nás natáčela reportáž „Česká republika řeší šíření falešných zpráv“. Tématem, jak už název napovídá, byla ruská propaganda a šíření poplašných zpráv. Mimo jiné CNN oslovila i státního tajemníka pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáše Prouzu. Když se ho korespondentka napřímo zeptala, jak velkou hrozbu zmíněné pro Evropu představuje, tajemník odpověděl: "„Je to největší hrozba, které je Evropa vystavena od třicátých let.“ A snesla se vlna kritiky.

Slova partyzána

Jako by Prouza, jenž mimo jiné vystudoval magisterský obor mezinárodní politika a diplomacie s vedlejší specializací na žurnalistiku na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, zapomněl na veškeré hrozby uplynulého, dost turbulentního, století. Druhá světová válka, holokaust, studená válka, jaderná hrozba za Kubánské krize či konflikty v sovětsko-čínském pohraničí a mnoho dalších událostí.

„To je hlupák. Jak tohle někdo může říct a ještě člověk v takové funkci? To je odsouzeníhodné. U nás je už možné úplně všechno. Mnoho věcí nebezpečných pro Česko a Evropu v minulosti i současnosti zamlčel. Nevím, jestli se ten člověk učil dějepis. Pro mě je hlupák a byl bych mu to schopen říct i do očí,“ naštval se partyzán Tichomir Mirkovič, pozdější člen Národně osvobozenecké armády v Jugoslávii, jenž byl hned po druhé světové válce poslán do Československa a už zde zůstal.

ParlamentníListy.cz požádaly mailem Prouzu přes Odbor komunikace Vlády České republiky o rozhovor, při němž se ho chtěly zeptat i na zmíněné nejasnosti. Ticho. Tamní ředitel Martin Ayrer pak do telefonu unaveným hlasem sdělil, že to dostala k vyřízení kolegyně, která se stará o komunikaci státního tajemníka, takže se nám ozve. Dodnes se nikdo neozval.

Slova generála

„Já to za hrozbu nepovažuju. Podobné zvěsti vysílané do světa nepodporuji. Myslím si, že Američané provokují Rusy. Podle mě Rusové žádný konflikt nevyprovokují. Přiznám se, že politiku moc nesleduju, protože je to špinavá věc. Kdyby ale začala třetí světová válka, půjde o konec světa. To je můj názor,“ prohlásil pro ParlamentníListy.cz generál Emil Boček, jenž od roku 1944 sloužil jako stíhač u československé 310. stíhací perutě britského Královského letectva.

Slova publicisty

„To spadl z višně, ne? Největší hrozba od roku 1930 se přece zrodila na půdě Německa a bylo to nacionálněsocialistické hnutí, na jehož špici stál Adolf Hitler. Vzešla z toho druhá světová válka. To byla největší hrozba pro Evropu. Pro Boha živýho, přece nelze říct, že to byli nějací ruští propagandisti anebo hackeři. Promiňte, ale tohle je věta chorého mozku,“ podotkl pro ParlamentníListy.cz historický publicista Zdeněk Čech, jenž s kolektivem sepsal čtyřsvazkovou sérii Drsný střed Evropy, a pokračoval: „Rus je tady synonymem slova svině. Bere se to ale do krajnosti. Je zřejmé, že zde mají Rusové leccos dobře ošetřené a své lidi. Jde o zemi, která chce hrát velmocenskou politiku, takže bych se divil, kdyby neměli. Stejně jako ale mají i jiné mocné země.“

Ekonom Prouza je státním tajemníkem pro evropské záležitosti při Úřadu vlády České republiky od února 2014. V květnu 2016 byl jmenován i koordinátorem digitální agendy Česka. Mezitím vstoupil do ČSSD. Nicméně znalci historie by o něm nejspíš v souladu s dětským filmem Ať žijí duchové konstatovali: „Prouzo, Prouzo, Prouzo, ty jsi pořád stejný, jako jsi byl. Ve škole ti šly jenom počty, dějepis tě nebavil...“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…