Dala nám na frak. Horší než za totality
Chtěla zabránit diskriminačnímu jednání a ochránit důstojnost Romů. Místo toho se rozjela smršť reakcí nejen ze strany bytového družstva, ale i „obyčejných lidí“ z Mostecka. Celá věc začala na podnět kohosi, kdo „napráskal“ Anně Šabatové, že Stavební bytové družstvo Krušnohor (SBD) mluví o Romech jako o „cikánech“ a ohledně bydlení o této menšině píše nedůstojně. Zda šlo o úplného anonyma, není známo – v komunikaci je označován jako „stěžovatel“.
„Celých padesát let, co Krušnohor existuje, se jeho vedoucí i řadoví pracovníci vyjadřovali otevřeně. A to i v době totality. A nyní v demokracii osvědčenou vyjadřovací praxi máme měnit?“ byla reakce ředitele Stavebního bytového družstva Krušnohor (SBD) Františka Ryby, který naštvaně zareagoval na dopis, jímž chtěla dát Anna Šabatová představenstvu družstva na frak. Měla by se dívat na problémy bydlení očima obyčejných, pracujících, slušných lidí – to je Rybovo přání.
Mohla by uronit slzu ve vybydleném Janově
Ombudsmanka považovala za důležité vyjádřit se z pohledu rovného zacházení a ochrany před diskriminací k některým příspěvkům na webových stránkách SBD, protože je přesvědčena, že jsou „v moderní demokratické společnosti, jež má zachovávat respekt k lidským právům, nepřijatelné. Osoby romského původu (zejména z řad skutečných či potenciálních nájemců bytů spravovaných družstvem, ale i z řad Romů obecně) je mohou oprávněně pociťovat jako zostuzující a vnímat je jako zásah do vlastní důstojnosti.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš