„Hřibovo rádio“ v metru znovu ožije. Připomene Miladu Horákovou

24.06.2020 17:03

V Praze jsou ve dnech výročí smrti Milady Horákové k vidění plakáty s nápisem „Zavražděna komunisty“. Magistrát navíc chystá v metru a na ulicích vysílání nahrávky ze soudního procesu s Horákovou a dále také spuštění sirén a hlásičů v den výročí, 27. června.

„Hřibovo rádio“ v metru znovu ožije. Připomene Miladu Horákovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražské metro pocítilo v důsledku bezpečnostních opatření proti koronaviru velký úbytek cestujících

Praha se tak připojuje k iniciativě Milada 70: Zavražděna komunisty. „Je to teprve 70 let, kdy komunisti po lživém procesu popravili nevinnou ženu, a tenhle strašlivý zločin dodnes bagatelizují. Z dnešního pohledu se to zdá neuvěřitelné a jakoby z jiného světa, ale tato skutečnost nesmí být nikdy zapomenuta, aby se nemohla opakovat,“ uvedl pro Lidovky.cz Michal Gregorini ze sdružení Dekomunizace.

Právě Gregorini stojí za připomínkovou iniciativou Milada 70: Zavražděna komunisty spolu s šéfem Centra současného umění Dox Leošem Válkou, ředitelem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřejem Boháčem a Markem Vocelem z MVP events.

K iniciativě se tak jako Praha mohou připojit i ostatní města, instituce i jednotliví obyvatelé. Města mohou odvysílat zvukovou koláž z procesu nebo vyvěsit plakáty s Miladou Horákovou, to vše je k dispozici na webu iniciativy.

Magistrát Prahy chystá nahrávku vysílat v sobotu 27. června v 10.35 a poté ještě čtyřikrát každou hodinu. Velkoplošné plakáty Milady Horákové s nápisem „Zavražděna komunisty“ budou podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana na desítkách budov k vidění až dva týdny. V Museu Kampa navíc ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem proběhne venkovní výstava.

Milada Horáková byla jedinou ženou zavražděnou v politických procesech 50. let a stala se symbolem boje proti komunistickým zločinům v Československu. Horáková byla obviněna z velezrady a spiknutí a odsouzena k smrti. Proti tomu protestovaly i světové osobnosti v čele s Albertem Einsteinem. Horáková byla popravena 27. června 1950.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

příspěvek na péči 1. stupeň

Jak může stačit mamince 1. stupeň příspěvku, když je nastaven na 880 Kč ? 3 x týdně potřebuje naši péči, má přiznané 4 body pomoci. Proč nejsou v parametrech posuzování například procházky s doprovodem ? Pokud bychom ji nebrali 4x týdně ven, přestala by chodit. Kdo může rozhodnout, že její aktivity ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Výsměch Němcové: To jí zničili koupelnu? „Kachlovka“ na pranýři

21:45 Výsměch Němcové: To jí zničili koupelnu? „Kachlovka“ na pranýři

MONITORING SÍTÍ Senátorka Miroslava Němcová na sociální síti uvedla, že naši obrannou dohodu se Spoj…