„Hřibovo rádio“ v metru znovu ožije. Připomene Miladu Horákovou

24.06.2020 17:03

V Praze jsou ve dnech výročí smrti Milady Horákové k vidění plakáty s nápisem „Zavražděna komunisty“. Magistrát navíc chystá v metru a na ulicích vysílání nahrávky ze soudního procesu s Horákovou a dále také spuštění sirén a hlásičů v den výročí, 27. června.

„Hřibovo rádio“ v metru znovu ožije. Připomene Miladu Horákovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražské metro pocítilo v důsledku bezpečnostních opatření proti koronaviru velký úbytek cestujících

Praha se tak připojuje k iniciativě Milada 70: Zavražděna komunisty. „Je to teprve 70 let, kdy komunisti po lživém procesu popravili nevinnou ženu, a tenhle strašlivý zločin dodnes bagatelizují. Z dnešního pohledu se to zdá neuvěřitelné a jakoby z jiného světa, ale tato skutečnost nesmí být nikdy zapomenuta, aby se nemohla opakovat,“ uvedl pro Lidovky.cz Michal Gregorini ze sdružení Dekomunizace.

Právě Gregorini stojí za připomínkovou iniciativou Milada 70: Zavražděna komunisty spolu s šéfem Centra současného umění Dox Leošem Válkou, ředitelem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřejem Boháčem a Markem Vocelem z MVP events.

K iniciativě se tak jako Praha mohou připojit i ostatní města, instituce i jednotliví obyvatelé. Města mohou odvysílat zvukovou koláž z procesu nebo vyvěsit plakáty s Miladou Horákovou, to vše je k dispozici na webu iniciativy.

Magistrát Prahy chystá nahrávku vysílat v sobotu 27. června v 10.35 a poté ještě čtyřikrát každou hodinu. Velkoplošné plakáty Milady Horákové s nápisem „Zavražděna komunisty“ budou podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana na desítkách budov k vidění až dva týdny. V Museu Kampa navíc ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem proběhne venkovní výstava.

Milada Horáková byla jedinou ženou zavražděnou v politických procesech 50. let a stala se symbolem boje proti komunistickým zločinům v Československu. Horáková byla obviněna z velezrady a spiknutí a odsouzena k smrti. Proti tomu protestovaly i světové osobnosti v čele s Albertem Einsteinem. Horáková byla popravena 27. června 1950.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strach o Fialu: „Ti v*lové“ to nacpou Babišovi. Zlý scénář vlády

13:04 Strach o Fialu: „Ti v*lové“ to nacpou Babišovi. Zlý scénář vlády

Česko by mělo mít novou vládu zanedlouho. Bývalý ministr za ODS, Ivan Langer, se však obává, zda jso…