„Já se Pirátům nezodpovídám!“ Zákon o dávkách: Rozkol v PirSTAN. Nálet na senátora, je veselo

23.08.2021 7:52 | Ze sítí

Zatímco předsedové Vít Rakušan a Ivan Bartoš objíždějí republiku při kampani a jejich spolupráce je, dá se říci, harmonická, mezi členy Pirátů a STAN to tak idylické není. Když se senátor za Benešov Zdeněk Hraba (STAN) pochlubil, že hlasoval pro zákon Třikrát a dost, neozvali se jen pracovníci neziskovek a aktivisté, ale také členové Pirátů. Vadí jim, že Hraba je uveden jako garant pro spravedlnost a justici. Jeden z pirátských zakladatelů na twitteru vypustil, že Hrabou se zabývá celorepublikový výbor, a to už od jeho vyjádření k „českému Floydovi“. Výsledky by mohly být známy už dnes. Senátor Hraba se nechal slyšet, že tímto sporem koalice volební hlasy nezíská. Ale podle Piráta jde o princip.

„Já se Pirátům nezodpovídám!“ Zákon o dávkách: Rozkol v PirSTAN. Nálet na senátora, je veselo
Foto: STAN
Popisek: Zdeněk Hraba

Třikrát a dost. Tak vstoupil do povědomí lidí zákon, který byl minulý týden potvrzen Senátem a který má cílit na opakované neplatiče pokut. Nově by se jim neuhrazené částky mohly strhávat například z dávek v hmotné nouzi.

Jedním z těch, kdo pro schválení zákona hlasoval, byl senátor hnutí STAN Zdeněk Hraba, který se následně tím, že pro zákon hlasoval, pochlubil i na twitteru.

Anketa

Je dobře, že BIS podle tvrzení prezidenta Zemana odposlouchává jeho okolí?

hlasovalo: 12719 lidí
Čímž způsobil další rozkol v koalici STAN a Pirátů. Nesouhlas vyjádřili někteří pirátští poslanci, například Jakub Michálek nebo Olga Richterová. Podle Michálka by bylo rozumnější rozložit sankce na splátky. „To jen prohloubí chudobu dětí a partnera nebo si rodina prostředky opatří jinak, což nechceme. Snaha politicky vydělat na chudých není fér,“ mínil Michálek.

Richterová má za to, že hlasovat pro tento zákon není nic, čím by se senátor měl chlubit. „Fakticky jen další falešné řešení problému vyloučených lokalit kvůli populistickým bodům. Život v okolí a daných lokalitách bohužel nezlepší. Vše dopadne za jiného na děti a příbuzné. Mrzí mě, že Senát nepřijal i naše pozměňovací návrhy, které by byly lidštější,“ posteskla si.

Michálkovi Hraba odpověděl, že cílem nejsou chudí. „Třikrát a dost se netýká chudých lidí. To se týká těch, kdo se opakovaně dopouští přestupků a pokuty neplatí, protože exekuovatelné oficiální příjmy nemají. A jedinou cestou, jak je odradit od dalších přestupků, je hrozba nižších vyplacených dávek,“ trval si na svém senátor.

Ozvali se také další Piráti a jejich příznivci. „Pro mě by zase byla no-go zóna volební místnost, když byste setrval kandidátem na ministra spravedlnosti liberální koalice s těmihle názory. Tak snad se nám ani jednomu nesplní naše chmurný představy,“ doufal Vojtěch Lukavec.

Blanka Lednická zákon a senátorovo  vyjádření považuje za populismus. „Takový člověk nemá v našem koaličním vládním týmu co dělat. Řešíme to a já věřím, že to i vyřešíme,“ naznačila.

Daliboru Záhorovi, zakládajícímu členovi Pirátů a zastupiteli z Ústeckého kraje Hraba zřejmě vadí déle. „Vystupování dotyčného se v republikovém výboru zabýváme od jeho nevhodných vyjádření v případu smrti Roma Stanislava Tomáše. Po podpoře zřejmě protiústavního zákona z dílny ODS v Senátu, má tato věc prioritu ještě větší. Jasněji by mělo být po víkendu,“ oznámil. Jednání je prý neveřejné. „Osobně považuji vystupování i konkrétní hlasování pana senátora za nepřijatelné a v zásadním rozporu s politikou České pirátské strany,“ vyjádřil se Záhora. A oháněl se analýzou hlasování, podle které se Zdeněk Hraba odlišuje při hlasování od zbytku svého hnutí.

Hraba si do Záhory rýpl, že se to dozvídá „hezky transparentně“ na sociální síti. „Stěžujte si případně na koaliční radě, ale naše předsednictvo, a tedy i zástupci v koaliční radě informováni jsou. Včera s vámi aktuální problém řešila osobně (telefonicky) Olga Richterová, tedy vaše překvapení zcela nechápu,“ odpovídal mu Záhora. Hraba odvětil, že překvapen není. „Vvypovídá to hlavně více o vás a vaší straně,“ dodal a podotkl, že Olga Richterová v telefonátu nic takového nenaznačila. Ale Záhora mu připomenul, že měla proběhnout i schůzka s předsedou poslaneckého klubu Pirátů, Jakubem Michálkem.

„Víte, pane jednateli republikového výboru (ať už to znamená cokoliv), já se nemusím zpovídat žádnému orgánu České pirátské strany. Mimochodem, jestli si myslíte, že tento hon pomůže získat procenta, tak si troufám tvrdit, že se pletete...“ vytkl Hraba Záhorovi, že z věci dělá  „kauzu“. A zeptal se, zda schůzkou myslí telefonický hovor.

Záhora přiznal, že pirátským orgánům se Hraba zodpovídat nemusí a že „schůzka“ zřejmě byl jen hovor přes telefon. „Oni nejsou právě jen procenta, jsou třeba takové věci jako principy,“ vysvětloval nicméně senátorovi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…