„Jsou zbytečné!“ pohřbil Zeman dvě tajné služby. Hamáček k němu posílá šéfa jedné z nich

12.05.2020 18:35

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) mluvil na dnešní schůzce na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o fungování Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Ředitel ÚZSI Marek Šimandl se s prezidentem brzy sejde, aby mu mohl práci rozvědky a její priority představit. Hamáček to řekl po jednání novinářům. Zeman před týdnem označil ÚZSI a kontrarozvědku Bezpečnostní informační službu (BIS) za zbytečné.

„Jsou zbytečné!“ pohřbil Zeman dvě tajné služby. Hamáček k němu posílá šéfa jedné z nich
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Prezident Zeman pronesl velikonoční poselství v ČT.

Hamáček řekl, že se Zemanem mluvil především o ÚZSI kvůli vazbě služby na Ministerstvo vnitra. „Panu prezidentovi jsem zrekapituloval, jaké změny proběhly za dobu, kdy jsem ministrem vnitra. Dohodli jsme se, že v dohledné době se sejde s panem ředitelem Šimandlem, aby mu mohl práci služby a její priority odprezentovat,“ uvedl Hamáček.

Ministr má však za to, že pokud Zeman nějaké pochybnosti ve vztahu k rozvědce měl, podařilo se mu je rozptýlit. Zeman minulý týden kritizoval dvě ze tří tuzemských tajných služeb v souvislosti s případem údajného ruského agenta s ricinem na českém území. Uvedl, že BIS a ÚZSI považuje za naprosto zbytečné. Nejvíce věří Vojenskému zpravodajství, které podle něj žádnou informaci o ruském agentovi nepřineslo.

Podle týdeníku Respekt přijel do Česka pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricin, policie to údajně vyhodnotila jako riziko pro pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) a starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Ti proto dostali policejní ochranu. „Prezident dostal od našich tajných služeb kompletní informace, má k dispozici vše, co naše služby vědí,“ uvedl Hamáček.

Anketa

Máte důvěru v Bezpečnostní informační službu (BIS) ?

4%
96%
hlasovalo: 18548 lidí
Diskuse o tajných službách a případu s ricinem trvala podle Hamáčka několik minut. „Já jsem zrekapituloval víceméně to, co jsem řekl na bezpečnostním výboru, jaká byla role Ministerstva vnitra, popřípadě policie,“ uvedl. Nechtěl mluvit za prezidenta a formulovat jeho aktuální názor. „Policie přidělila ochranu českým komunálním představitelům, to znamená, že ta situace není standardní,“ dodal za sebe.

V ČR vedle Vojenského zpravodajství funguje kontrarozvědka BIS, a dále ÚZSI, který má vnější působnost. Zeman již v minulosti mnohokrát kritizoval BIS a jejího ředitele Michala Koudelku, kterého opakovaně odmítl jmenovat do generálské hodnosti. BIS ve svých výročních zprávách varuje před vlivem Ruska a Číny a před jejich tajnými službami. Zeman spolupráci s těmito zeměmi podporuje.

Hamáček řekl, že se Zemanem hovořil i o aktuálních vztazích s Ruskem. „V kontextu aktuálního vývoje a o přípravě jednání, která povede delegace Ministerstva zahraničních věcí s ruskou stranou,“ řekl. Země spolu povedou jednání podle smlouvy z roku 1993. Požádala o něj česká strana mimo jiné kvůli vyjasnění sporů o odstranění pražské sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Rusko v pátek souhlasilo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…