Když nepotáhneme za jeden provaz, nemáme ve světě šanci. Apeluje v UK Zaorálek

10.05.2018 22:55

Europoslanec Jan Zahradil a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v Událostech, komentářích na ČT24 diskutovali o situaci na Blízkém východě. V Sýrii se odehrál dosud nejtvrdší vojenský střet mezi Izraelem a Íránem. Lídři obou zemí v posledních týdnech stupňují nepřátelské výroky. Obě země představují významné regionální hráče.

 Když nepotáhneme za jeden provaz, nemáme ve světě šanci. Apeluje v UK Zaorálek
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lubomír Zaorálek

Izrael se cítí podle Zaorálka obklíčen. Že se Golanské výšiny stanou místem konfliktu, rezonuje ve společnosti podle něj poměrně dlouho. „To, co vidíme, jsou ‚šťouchy‘ ze strany Izraele,“ uvádí.

Írán se podle něho bojí not, který určí Izrael. „Myslím si, že proto se Írán bude držet zpátky,“ uvádí Zaorálek s tím, že nepopírá, že situace není nebezpečná. „Situace nebezpečná je,“ uvedl.

Kreml vyzval Írán i Izrael, aby ke svému sporu přistupovaly se zdrženlivostí a řešily ho pouze diplomatickou cestou. „Moskva nemá zájem na tom, aby vznikl v regionu jeden silný hegemon v podobě Íránu,“ myslí si Zahradil a zdůrazňuje důležitost regionální rovnováhy. V opačném případě je pravděpodobnost konfliktu vyšší.

Bývalý ministr zahraničí spatřuje problém také ve viditelném rozkolu mezi EU a USA. Za nejspornější věc považuje krok Donalda Trumpa, který se rozhodl odstoupit od jaderné dohody s Íránem. Několik výroků šéfa Bílého domu považuje za nepravdivé.

Europoslanec Zahradil s tímto tvrzením nesouhlasí. Donald Trump podle něj postupuje kroky, které slíbil před volbami. Sám Zahradil osobně nebyl zastáncem dohody, která podle jeho soudu byla nevýhodná. 

A co by teď měla dělat EU. Podle Zaorálka není Unie klíčovým hráčem v prostoru. „Nemáme na tohle vliv,“ řekl. Podle Zahradila zase Evropa bude hrát soft diplomacii. Vnímá to jako jasný signál Íránu, že nemůže penetrovat do dalších oblastí. Izrael podle europoslance tak za některé státy odvedl špinavou práci. „Když nepotáhneme za jeden provaz, nemáme ve světě šanci,“ apeluje závěrem Zaorálek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: sla

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

14:57 Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

Po neúspěchu Alexandry Udženiji ve volbě prvního místopředsedy ODS zavládl na víkendovém kongresu ne…