Klaus nechal lidi krást, řekl expremiér. A teď přišla přísná odpověď

04.04.2013 13:18

Bývalý prezident Václav Klaus napsal reakci na rozhovor redaktora Hospodářských novin Jana Šídla s exministrem Janem Stráským. Jeho výroky se jej očividně dotkly a velmi podrobně se k nim vyjadřuje.

 Klaus nechal lidi krást, řekl expremiér. A teď přišla přísná odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

Klaus nejprve popisuje podle něj nepravdivá slova o osobních věcech. Nikdy prý Stráského neučil hrát tenis nebo se nikdy nepodivoval nad tím, jak může dospělý člověk spát ve stanu. „Na jeho dodatek, že 'pak jsme spolu ve stanu spali leckde', musím říci, že si myslím, že jsme spolu ve stanu nikdy nespali, a tudíž určitě ne 'leckde',“ dodává exprezident.

Bojoval Stráský o Palacha?

Stráský ale v rozhovoru nemluví jen o osobních vztazích s Klausem, ale také o privatizaci a politice. „Mnohé jeho výroky jsou téměř neuvěřitelné. 'Když jsme bojovali o Palacha, on studoval v Itálii a v Americe.' V Itálii jsem studoval na jaře 1966 a v USA na jaře 1969. Z Prahy jsem do USA odlétal den po Palachově pohřbu, který jsem na pražských ulicích aktivně prožíval. Ale opravdu Jan Stráský i dnes věří tomu, že 'bojoval o Palacha'?“ nechápe Klaus.

Stejně tak odmítá, že by někdy nazval profesora Šika (tvůrce československé ekonomické reformy 60. let) zločincem. „Slovo zločinec je v této souvislosti od Jana Stráského velmi zlým a zavádějícím výrokem, který se mne osobně dotýká,“ píše bývalý prezident. Zarazila ho také slova o tom, že po roce 1989 se dělaly zákony příliš rychle, protože ani on ani Stráský podle něj žádné zákony nedělali.

Podpora Miloše Zemana

„Stráský v rozhovoru víceméně smířlivě, ne-li souhlasně říká pro mne neuvěřitelnou věc, že 'jedna cesta, jak nechat lidi zbohatnout, je nechat je krást'. Mluví za sebe? Opravdu si to před 20 lety myslel? Nebo si to myslí až teď? Prý to tak 'všichni podvědomě cítili'. Já tedy určitě ne,“ zdůraznil Klaus.

Klaus nechápe ani Stráského výroky o bankovním socialismu nebo tvrzení, že tehdy jako ministr financí byl pro zachování JZD. „Co myslí bývalý specialista na financování JZD na pobočce SBČS Plzeň-jih (či Plzeň-venkov) Stráský slovem 'rozbít JZD'? Zakázat je? Zkonfiskovat jim majetek? Ukončit zákonem jejich jakoukoli aktivitu? Neměl by Stráský radši přiznat, že jsme - ani on, ani já - nepřišli na metodu, jak naše JZD rychle a účinně 'transformovat' v něco jiného?“ rozhořčil se exprezident.

Klaus nakonec nepochopil Stráského kritiku jeho podpory prezidenta Miloše Zemana při volbách, jelikož Stráskému je prý Zeman mnohem bližší než jemu. „Nejsmutnější na tom všem je to, že Stráský vůbec nechápe, o čem je debata a spor dnešní doby,“ dodal Klaus.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

21:35 Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

Jak to bylo v Černobylu a jaké to má důsledky až dodneška? To pro ParlamentníListy.cz aktuálně připr…