Konec, neočkovaní. Ani do práce. Toto zaznělo v ČT, další krok

14.10.2021 11:21

Nedovolit vstup neočkovaným do práce? I to je možnost! Velmi napřímo tato teze zazněla z úst epidemiologa Petra Pazdiory. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová pak byla mírnější, i z jejích úst však zazněla slova, že by v případě zhoršení epidemické situace mohlo dojít ke zrušení uznávání antigenních testů. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak její slova upřesnil.

 Konec, neočkovaní. Ani do práce. Toto zaznělo v ČT, další krok
Foto: Jiří Krušina
Popisek: Při současné, sílící vlně covidu-19 se opět vedou na sociálních sítích i na různých webových portálech vzrušené debaty o prospěšnosti očkování.

Rada vlády pro zdravotní rizika dnes od rána řešila vzrůstající počet nakažených koronavirem. „Myslím, že všichni účastníci se shodli na tom, že nejdůležitější preventivní opatření je očkování. Očkování v České republice vázne, nemáme proočkováno z celkové populace ani šedesát procent, takže tam budeme napírat svoje síly. Promýšleli jsme strategie, jak motivovat občany k tomu, aby jednak přišli na první očkování, nebo na třetí dávku. Přišlo velmi málo osob, které byly vyzvány k přeočkování třetí dávkou,“ řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

70%
16%
hlasovalo: 34727 lidí

„Projednávali jsme jak zkrácení doby PCR, tak antigenních testů, abychom byli na srovnatelných úrovních s okolními státy. A projednávali jsme změny v karanténách,“ podotkla Svrčinová. Proočkovanost by dle jejích slov měla být v ideálním případě přes 80 procent. 

„Motivace bude buď taková, že budeme oslovovat jednotlivé starosty, hejtmany a podobně, vysílat týmy do oblastí, kde je nižší proočkovanost, což už se děje. A zvažujeme další cesty, jak motivovat občany,“ zmínila Svrčinová a následně doplnila: „Probíhají diskuse i na úrovni Evropského společenství, že za plně chráněného občana bude pro účely cestování považován pouze ten člověk, který má tři dávky očkování, nebo pokud bylo jednodávkové schéma, tak přeočkování, takže i na úrovni evropského společenství se zvažuje tato cesta.“

Následně zmínila opětovně i zkrácení platnosti testů. „Podle mě je to motivační proto, aby se občané nechali naočkovat, protože očkování vidíme jako jedinou cestu, kudy ven. Měla by platit nová karanténní pravidla od 25. října,“ opatrně připouštěla Svrčinová. „Konkrétní vám ještě neřeknu, protože je to ještě v jednání,“ zmínila. „Měníme ta pravidla proto, aby se situace zlepšila,“ dodala. A připustila i změny v platnosti testů, například při vstupu do divadla. „Tady budou jednotně posuzovány ty antigenní testy, ty samotesty nebo provedené zdravotníkem, protože dnes už existují i certifikované pro samotesty,“ řekla Svrčinová a podotkla, že změna v platnosti testů je jedním z opatření. Zmínila i to, že ve všech okolních státech jsou testy platné výrazně kratší dobu než v České republice. 

„Pokud se zhorší situace, můžeme jít i touto cestou, ale teď to zatím není na stole,“ reagovala pak dále opatrně Svrčinová na otázku, zda je na stole i zrušení antigenních testů. „Budeme posuzovat vývoj epidemické situace v České republice a podle toho by třeba v dalším kroku mohlo dojít k tomu, že budeme uznávat PCR, ale teď to není na stole,“ dodala Svrčinová. 

Slova Svrčinové následně velmi výrazně upřesnil premiér Andrej Babiš (ANO). „Ministerstvo zdravotnictví předloží vládě opatření, které zkracuje platnost PCR testů ze sedmi dnů na 72 hodin a antigenních testů ze tří dnů na 24 hodin."

Drsnější slova pak zazněla z úst epidemiologa LF UK v Plzni Petra Pazdiory pro ČT24. „Měli bychom si říct, jak dlouho tolerovat neočkované. Proočkovanost nestačí na vznik kolektivní imunity.(...) Je třeba zvážit, zda neukončit dotace testů a od určitého data nedovolit vstup neočkovaným do práce,“ zmínil Pazdiora.

Petr Pazdiora, epidemiolog, LF UK v Plzni (14. 10., ČT 24)
„Měli bychom si říct, jak dlouho tolerovat neočkované.
Proočkovanost nestačí na vznik kolektivní imunity.(...)
Je třeba zvážit, zda neukončit dotace testů a od určitého data nedovolit vstup neočkovaným do práce.“

— Olena (@OliOlena) October 14, 2021

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sabotáž očkování: Etzler zbořil úplně vše. To je zlé

7:24 Sabotáž očkování: Etzler zbořil úplně vše. To je zlé

Počet nakažených covidem-19 narůstá, ale úmrtí se zatím drží hluboko pod průměrem toho, co Česko zaž…