Lidé, vybírejte příště prezidenta lépe. Kardinál Vlk a další preláti se pustili do Zemana

25.10.2016 18:16

Kardinál Miloslav Vlk odsoudil „kšeftování“ se státními vyznamenáními v aféře kolem ocenění Jiřího Bradyho. Bývalý pražský arcibiskup vyzval k neúčasti na ceremoniálu 28. října na Pražském hradě, kdy budou vyznamenání předána, napsala ČTK.

 Lidé, vybírejte příště prezidenta lépe. Kardinál Vlk a další preláti se pustili do Zemana
Foto: kardinal.cz
Popisek: Kardinál Miloslav Vlk
reklama

Lidé by podle něj také v budoucnu měli lépe vybírat kandidáty na prezidenta. Na Hrad v pátek nepůjde ani plzeňský biskup Tomáš Holub, uvedl to na Twitteru. K bojkotu ceremoniálu již dříve vyzval i katolický kněz Tomáš Halík.

„Bohužel za současné situace nemohu přijmout pozvání 28. října na Hrad. Své rozhodnutí jsem dnes sdělil svým spolubratřím sídelním biskupům,“ uvedl Holub v noci na dnešek. Česká biskupská konference žádné doporučení určené všem biskupům nevydala. Halík, držitel prestižní Templetonovy ceny, o víkendu ve své výzvě napsal, aby se pozvaní hosté nezúčastnili slavnostního večera. Vyznamenaní mají také podle něj zvážit, zda mohou letos ocenění „beze studu“ přijmout.

Už jsme zažili řadu kauz kolem fungování Miloše Zemana

Vlk v příspěvku na své internetové stránce uvedl, že ho ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) od počátku informoval o situaci kolem možného vyznamenání svého příbuzného. Podle Hermana prezident Miloš Zeman pohrozil, že vyškrtne Bradyho ze seznamu nominovaných, pokud se ministr setká s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Herman se s ním sešel minulý týden v úterý, v seznamu vyznamenaných, který ve středu kontrasignoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jméno Bradyho nebylo.

„Musím se rozhodně postavit na stranu těch, kdo odsuzují takovéto kšeftaření s významnými symboly naší státnosti a snižování prezidentského úřadu,“ napsal Vlk s tím, že vyjádření Hradu popírající Hermanovu verzi jsou lživá.

„Už jsme zažili řadu kauz kolem fungování Miloše Zemana jako prezidenta. Tato je však, myslím, velmi flagrantní, a proto si zaslouží protest zdravě uvažujících občanů neúčastí na udělování státních vyznamenání, pakliže se s nimi takto kšeftuje,“ uvedl kardinál.

Podle něj podobné aféry poškozují ve světě pověst České republiky. Lidé by proto měli lépe vybírat příští kandidáty na prezidenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…