„Mám tmavší pleť, tak čekám na setmění.“ Tomáš Ortel měl na koncertě speciální návštěvu

25. 9. 2018 11:37

Reportérky Fatima Rahimi a Petra Dvořáková se na serveru DenikReferendum.cz rozepsaly o hudebníkovi Tomáši Ortelovi. Ten je podle nich úspěšným obchodníkem se strachem a nenávistí, který si libuje v nacistické historii.

„Mám tmavší pleť, tak čekám na setmění.“ Tomáš Ortel měl na koncertě speciální návštěvu
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Tomáš Ortel, frontman kapely Ortel.

„Ortel do povědomí veřejnosti vstoupil hlavně díky hudební soutěži Český slavík 2015, kde obsadil druhé místo v kategorii skupina roku. Má ale bohatší historii a sám Tomáš Ortel, původním jménem Tomáš Hnídek, neonacistickou minulost. Skupinu Ortel založil v roce 2002, první album s názvem Nevinnej vyšlo pět let nato,“ píše se v textu serveru DeníkReferendum.cz. 

Anketa

Zvažujete, že v senátních či komunálních volbách odevzdáte hlas alespoň jednomu kandidátovi ČSSD?

5%
95%
hlasovalo: 8421 lidí

Ortel podle nich často a rád opakuje, jak jedním z hlavních důvodů založení kapely je nespokojenost s polistopadovým vývojem. „Nespokojenost nechává proniknout do svých textů. Není ale protisystémovost jako protisystémovost. U Ortela si našla svou konkrétní podobu v tom, že skladby jako například Mešita, Problém či Zůstaň mým domovem pracují s otevřeně rasistickými motivy,“ dodává se na serveru. 

Původní text ZDE.

Autorky textu také uvádějí, jak se Ortel stal úspěšnou mašinerií na zpeněžování strachu lidí z neznáma. Nenávist se prostřednictvím koncertů pak předkládá jako něco normálního skrze hudbu. 

„Ortelova hudba je jednoduchá, zapamatovatelná. Slova jsou úderná jak holé tyče,“ podotýká autorka, jež se koncertů účastnila. Všimla si například toho, jak Ortel komentuje politické dění, mluví o slastech a strastech života, útočí na „elity“, mluví o cenzuře, o problémech s romskou menšinou... „Zároveň ale deklaruje, že není rasista,“ dodává autorka. 

„Ortel ve svých projevech často mluví o široké abstraktní skupině lidí, do níž řadí politiky, herecké, intelektuální a jiné elity či obyčejné lidi, kteří jednoduše vyznávají jiný světonázor. Má řečnické nadání a umí v lidech vyvolat zájem tím, že dává najevo empatii a pochopení pro jejich strasti: jejich exekuce, jejich existenční trable, jejich nespokojenost se společenskými poměry,“ zmínila autorka. 

„Do řeči se s účastníky koncertů většinou dávám až po setmění. Přece jen mám trochu snědší pleť a nechci k tomu odvádět zbytečně pozornost. Lidi stojí ve frontě, aby se mohli vyfotit s kapelou, řadím se mezi ně. Muži i ženy, staří i mladí, čekají na příchod své ikony. Je paradoxem, že člověk, který ve svých textech a projevech nadává na celebrity, je sám také celebritou,“ poznamenává autorka textu. 

Závěrem pak ještě opakuje, že Ortel není na krajně pravicové hudební scéně nováčkem. „Než se stal frontmanem Ortelu, působil jako bubeník právě v neonacistické skupině Conflict 88. Dvě osmičky v názvu skupiny mají svůj význam, osmým písmenem v abecedě je H. HH, respektive 88, symbolizuje Heil Hitler, pozdrav říšských nacistů,“ konstatuje autorka. A dodává i to, jak se Ortel stylizuje do role jednoho z těch utlačovaných a přitom sám jezdí v drahém autě a předvádí se před médii opulentní svatbou konanou v den výročí narození Adolfa Hitlera na zámku, kde za druhé světové války sídlilo velitelství SS. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bordel v ČT? Je jasno. Nahrávka, na kterou se čekalo. „Lidé ČT věří a mají ji rádi,“ padlo na ní

18:52 Bordel v ČT? Je jasno. Nahrávka, na kterou se čekalo. „Lidé ČT věří a mají ji rádi,“ padlo na ní

V Poslanecké sněmovně se v týdnu konal seminář k financování České televize. Za zavřenými dveřmi se …