„Miláčci!“ Mirek Topolánek se na tiskové konferenci posmíval novináři z Respektu. Pak poslal do kamer vzkaz Zemanovi. Došlo i na Dalíka

07.11.2017 17:15

Mirek Topolánek vystoupil na své první tiskové konferenci v roli prezidentského kandidáta. Zazněl projev, na nějž jsou lidé, kteří Mirka Topolánka znají, zvyklí. Prezidentský kandidát promluvil od plic. Setřel novináře z Respektu a poslal několik vzkazů prezidentovi Miloši Zemanovi.

„Miláčci!“ Mirek Topolánek se na tiskové konferenci posmíval novináři z Respektu. Pak poslal do kamer vzkaz Zemanovi. Došlo i na Dalíka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Mirek Topolánek
reklama

„K tomu malá poznámka, abych utnul ty spekulace. Já jsem úmyslně stál o širší podporu v senátu, kde jsem politicky vyrostl,“ poznamenal na úvod Topolánek. Získal nominaci z více klubů a je za to velmi rád.

Hned na startu kampaně by prý rád uvedl na pravou míru některé informace. „Já o sobě čtu spoustu věcí a říkám si: o kom to proboha píšou. Bylo by dobré, abychom si na úvod řekli, kdo je to Mirek Topolánek,“ rozjížděl se zvolna prezidentský kandidát.  

Osmadvacet posledních let prý prožil celkem ve čtyřech periodách. Prvních sedm let podnikal, velmi úspěšně. Založil všechny své firmy. „Dělá mi radost, že většina z těch firem dodnes žije. I když jsem se většiny v dalších obdobích zbavil,“ upozornil Topolánek.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Jeho druhé období začalo vstupem do senátu a skončilo zvolením do funkce předsedy ODS. „Ta třetí sedmiletka, tu jsem si pracovně nazval období vrcholné odpovědnosti, kdy jsem stranu připravoval na volby. Ty jsme všechny vyhráli. A tuto etapu já uzavírám listopadem 2009, kdy jsem odešel ze sněmovny znechucen politikou,“ rozvíjel dál příběh Topolánek.

Následovala doba, kdy se prý musel dostat ze dna, kdy ho ani lidé na ulici nezdravili. Postupně se ale vše v dobré obrátilo. „Z tohoto období mám velkou radost. Mám skvělou práci, zasadil jsem strom, zplodil jsem syna. Ale toto období skončilo minulé úterý. Proč, k tomu se ještě dostaneme,“ pokračoval Topolánek.

Minulé úterý Topolánek viděl společnou tiskovou konferenci Miloše Zemana a Andreje Babiše a zděsil se. To, co viděl, mu prý připomínalo komedii, jenže to byla smutná realita.

Fotogalerie: - Mirek na Hrad

Mirek Topolánek odstartoval prezidentskou kampaň. ...
Mirek Topolánek odstartoval prezidentskou kampaň. ...
Mirek Topolánek odstartoval prezidentskou kampaň. ...
Eduard Kožušník
Kandidát na prezidenta Mirek Topolánek
Mirek Topolánek odstartoval prezidentskou kampaň. ...

„Chci svou kandidaturou dosáhnout mimo jiné toho, abychom si pamatovali Miloše Zemana jako politika, který přivedl Českou republiku do NATO, a ne jako člověka, který znásilňoval českou ústavu,“ vypálil Topolánek. Jde do toho prý také proto, aby šetřil zdraví Miloše Zemana. Nepřeje si navíc, abychom se pod taktovkou Miloše Zemana sunuli k nějakým nedemokratickým zemím ležícím mimo EU. „Jdu do toho, protože mě to baví, protože na to mám, přestože vím, co mě čeká,“ pokračoval Topolánek.

Jako dlouholetý politik je Topolánek připraven zvládnout to, co ho čeká. „Já si s sebou nenosím staré křivdy a nebojuji staré války, což v české politice není úplně obvyklé. Nikdo, včetně mých politických soupeřů, nemůže říct, že bych ho někdy podrazil. To se klidně zeptejte. Nabízím vnitřní integritu a nabízím respekt k pravidlům. Mnohokrát jsem si také vyzkoušel, že jsem schopen spojovat, přestože jsem kontroverzní, tak dokážu druhé pro něco nadchnout, dokážu zahlazovat příkopy,“ pravil Topolánek s tím, že to bude v dnešní poněkud rozhádané společnosti důležité.

Je si také vědom svých slabých stránek a hodlá pracovat na jejich zlepšení.

„Než skončím, mám výzvu ke svým soupeřům. Já si každého, kdo je v této době ochoten jít do té mlýnice, nesmírně vážím. Rád usednu s Milošem Zemanem před televizní kamery a budu se s ním přít. Pane prezidente, v Jižním Súdánu je válka. Já už tam fakt bejt nechci. Já zůstanu radši tady,“ sdělil na tiskové konferenci na dálku Zemanovi.

Prezident minulý týden na televizi Barrandov vyzýval, aby se věnoval svému podnikání tam někde v Africe a „nepletl se do politiky“.   

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jednu věc se Topolánek rozhodl vyvrátit hned na úvod. Až bude prezidentem, nedá prý milost Marku Dalíkovi, byť spolu prožili dobré i zlé. „Mohu si myslet cokoli o verdiktu soudu a také si to myslím, ale respektuji tento verdikt,“ zaznělo také z úst prezidentského kandidáta.  

Když se tisková konference blížila ke konci, dopředu poděkoval sponzorům. Prozatím na svůj transparentní účet vložil jen svých sto tisíc korun.

Poté Topolánek reagoval na dotazy médií. První otázka přišla z České televize. „Kdy začne vaše prezidentská kampaň?“ zeptala se novinářka. „To je skvělá otázka,“ smál se Topolánek. „Prezidentská kampaň už dávno začala,“ dodal obratem. „Mirek Topolánek“ prý není značka, která potřebuje nějakou významnou prezentaci. „Je to přímá volba, tak ten kontakt s voliči je důležitý,“ řekl Topolánek. Podle všeho svou kandidaturu hodlá opřít o své osobní nasazení v ulicích českých, moravských a slezských měst.  

Topolánek však odmítl zareagovat na útoky Andreje Babiše vůči své osobě. „Pokud vím, tak Andrej Babiš nekandiduje na prezidenta,“ řekl pouze. Odmítl také reagovat na kauzy spojované s jeho vládou – např. kauzu Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Na tu se ho ptal novinář Ondřej Kundra z Respektu. „Miláčci,“ smál se už poněkolikáté během svého vystoupení Topolánek, když se mu Kundra představil.

Poté jasně řekl, že nenese osobní odpovědnost za Jiřího Čunka a za řadu jiných kauz, které jsou s ním spojovány, ačkoli s nimi nic společného nemá, takže se k nim také nebude vyjadřovat.

„Neřekl jste jedinou věc, která by byla relevantní. Já jsem nikdy nebyl obviněn, nikdy jsem nebyl stíhán, takže vaše otázka mi přijde zavádějící. Já se nevyhýbám odpovědím na něco, co je relevantní. Politickou odpovědnost za své kroky jsem vyvodil,“ řekl Topolánek. Ale nebude prý odpovídat na otázky, které jsou z ranku „patnáct let starého smetí“.

Odmítl prozradit taktiku, kterou chystá pro obě kola prezidentské volby. Bude čelit kvalitním protikandidátům, ale až na Topolánka mají prý jedno slabé místo, nemají zkušenost s politickým řemeslem. „Viděl jsem to u Jaroslava Kubery, ale ten nakonec nekandiduje, tak to vidím jako přednost svou,“ zdůraznil prezidentský kandidát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

14:28 Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který v minulosti působil na postu velvyslance ve Spojených stát…