Náměstek Jankovského: O peníze z EU přijít nemusíme. Můžeme zaměnit projekty

16. 10. 2012 15:59

Českému státnímu rozpočtu bude zřejmě chybět až 12 a půl miliardy korun. Tuto částku totiž Česku neproplatí Evropská komise. Podle zjištění Českého rozhlasu jsou na vině chyby a podvody v čerpání peněz z evropských fondů, k nimž v Česku došlo. Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Daniela Brauna ale máme ještě jednu možnost - peníze totiž můžeme použít na jiné projekty.

 Náměstek Jankovského: O peníze z EU přijít nemusíme. Můžeme zaměnit projekty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro
reklama

Nedostatky a chyby. To uvedla Evropská komise (EK) při své kontrole čerpání unijních peněz Českem. Chce proto snížit podporu, kterou České republice proplatí. Podala návrh neproplatit České republice finance pro programy Doprava a Životní prostředí ve výši 500 miliónů eur (asi 12,5 miliardy korun).

Jenže jedna možnost určité záchrany finančních prostředků tu je. Pokud se Česko s Evropskou komisí dohodne, může peníze ještě použít na jiné projekty. Českému rozhlasu to sdělil první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun. Podle něj ale je otázkou, jestli dokážeme nové kvalitní projekty vůbec předložit.

„To je samozřejmě riziko, na které jsme dlouho upozorňovali, a záleží na správcích těchto programů, jestli dokážou vygenerovat dostatek připravených projektů, které to mohou nahradit,“ řekl Braun.

Chyby jsou i u jiných programů

Jenže Česku hrozí, že i v příštích měsících přijde o další peníze. Chyby totiž nalezla EK i u jiných programů. U nich pak má částku, o níž přijdeme, Brusel oznámit do konce roku.

Pokud Evropská komise proplatí Česku méně peněz, zároveň se ale tím prohloubí schodek veřejných rozpočtů, upozornil rozhlas, který otázku čerpání dotací dlouhodobě sleduje. Peníze totiž příjemci dotací dostávají z národních zdrojů a Brusel je státu proplácí až zpětně. Když ale evropští úředníci narazí na chyby, můžou proplácení zastavit.

Jak v této souvislosti uvedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), Češi si za ztráty můžou sami. „Popravdě řečeno jsem se obával mnohem větších ztrát. Že o něco přijdeme po tom, co se u nás dělo, bylo jasné,“ doplnil Schwarzenberg.

 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

K lopatě můžeme, ale... Herec David Matásek varoval veřejnost

21:21 K lopatě můžeme, ale... Herec David Matásek varoval veřejnost

Vláda od pondělí 23. listopadu umožnila divadlům nebo kinům opět pořádat představení, háček je však …