„Ne, ne, NE!“ Šarapatka se zasekl. Konflikt, umlčení, pak policie. Vyhrocená Rada ČT

25.11.2020 16:05

Rada ČT na svém dnešním jednání zvolila nové složení dozorčí komise, kterou před 14 dny odvolala. Minulý týden pak ze svých funkcí odstoupili předseda Rady ČT René Kühn i místopředseda Jaroslav Dědič. Dnešnímu jednání tak předsedá Pavel Matocha, který se „utínal“ s členem Rady ČT Zdeňkem Šarapatkou.

„Ne, ne, NE!“ Šarapatka se zasekl. Konflikt, umlčení, pak policie. Vyhrocená Rada ČT
Foto: Facebook.com
Popisek: Zdeněk Šarapatka s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem
reklama

Pavel Matocha, jenž je místopředsedou Rady ČT, zahájil jednání ve 13 hodin. Sleduje jej mimo jiné server Lupa.cz. Hned úvodem vystoupil člen Rady ČT René Kühn, který minulý týden odstoupil ze svého postu předsedy. Dával ke zvážení, aby se Dozorčí komise dnes nevolila, ale volila se až 9. prosince. Podle něj tak rada získá prostor ke kvalitnějšímu zdůvodnění odvolání komise, zároveň již bude po jednání mediálního výboru Poslanecké sněmovny, který se má celou situací zabývat.

Anketa

Zažili jste v posledních dnech potíže s nakupováním?

15%
85%
hlasovalo: 7971 lidí

Vyřazení bodu volby dozorčí komise požadoval o to důrazněji radní Zdeněk Šarapatka. Tento návrh však nebyl přijat, Matocha sám namítal, že postup Rady ČT byl při odvolání dozorčí komise zcela legální. Dozorčí komise by se tak měla volit dnes.

Jak však poznamenal generální ředitel ČT Petr Dvořák, ze strany České televize neproběhlo ověření parametrů kandidátů podle zákona, konkrétně jejich nestrannosti.

Následně vystupuje radní Zdeněk Šarapatka s tvrzením, že dopolední pracovní neveřejné schůzky rady nejsou závazné a nemusejí se jich účastnit všichni členové rady. I z toho důvodu chce po Pavlu Matochovi, aby nahlas přečetl právní stanovisko, jímž se řídí. Argumentuje mimo jiné stanoviskem spoluautorky zákona o České televizi Hany Marvanové. Matocha se však brání a chce, aby Šarapatkovi byl vypnut mikrofon.

To se mu však nepodařilo, a tak Šarapatka dál přednáší obsáhlou právní argumentaci a čte i z dopisu generálního ředitele Petra Dvořáka. „Konstatuji, že radní Zdeněk Šarapatka narušuje jednání Rady České televize, protože nerespektuje předsedajícího,“ nevzdává se však Pavel Matocha. Když pak Šarapatkovi odebral slovo, ten se bránil, že zavolá policii. „Nikdy se v radě slovo nikomu neodebíralo. Zavolejte policii,“ nechal se slyšet. 

Po následné diskusi se Šarapatka odmítá účastnit volby do dozorčí komise. Rada České televize podle něj postupuje nezákonně. Hlasovat odmítli i René Kühn a Jaroslav Dědič. Ostatní však hlasovali, a tak krátce po půl třetí odpoledne bylo jasné, kdo byl do dozorčí komise zvolen v prvním kole – Michal Petrman (10 hlasů) a Petr Juchelka (9 hlasů). Do druhého kola pak postoupili Radek Žádník se sedmi hlasy, Zuzana Prokopcová se šesti hlasy, Oldřich Lichtenberg rovněž se šesti hlasy, Eva Hubková s pěti hlasy a Filip Hejl rovněž s pěti hlasy. Ve volbě pak neuspěli Petr Brozda, Martin Hauptvogl, Václav Musílek, Jan Lamser a Robert Kysila. V druhém kole bylo třeba obsadit zbylá tři místa. Ani to se však nepovedlo – zvolen byl pouze Jan Lamser – a tak muselo být kolo třetí.

Volbu sledoval také někdejší člen Rady ČT Vratislav Dostál.

„Doufám, že tam ještě Šarapatka něco zademokratizuje, jinak budu vyloženě zklamán,“ poznamenal k volbě na svém twitterovém účtu hokejový trenér Martin Stloukal, který jednání Rady ČT rovněž sledoval. 

Doufam, ze tam jeste Šarapatka neco zademokratizuje, jinak budu vylozene zklaman??

— Martin Stloukal (@martin_stloukal) November 25, 2020

Ani ve třetím kole však nikdo z kandidátů nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. Rada České televize tedy uspořádá další tříkolovou volbu, do které postupují všichni neúspěšní kandidáti. 

Newsroom České televize zveřejnil na svém Twitteru hádku mezi radními Matochou a Šarapatkou, která předcházela volbě členů komise. Matocha jako předsedající se opakovaně snažil odebrat slovo rebelujícímu Šarapatkovi. „Pane Šarapatko, odjímám vám slovo.“ Na to Šarapatka vypálil: „Ne, nebudete mi odjímat slovo, vy nejste generální ředitel. Vážení místopředsedové a vážení členové rady...“

Nato ho neústupně znovu přerušil Matocha: „Pane Šarapatko, odjímám vám slovo a prosím techniku, aby vypnula pana Šarapatku.“ Nicméně radní Šarapatka se nenechal nikým vyrušit a ve svém projevu stále pokračoval. Když ho Matocha stále vyzýval k mlčení, Šarapatka odsekl: „Chcete mi vyfotit auto, pane Matocho? Můžete jít ven zatím.“

„Pane Šarapatko, přestaňte vyrušovat na jednání rady, pane Šarapatko, nemáte slovo,“ opakoval několikrát důrazně radní Matocha, aby přerušil lavinu Šarapatkových výkřiků. „Pane Šarapatko, prosím vás, abyste se uklidnil. Můžete přestat narušovat jednání?“ apeloval Matocha, zatímco Šarapatka stále pokračoval v přednesu ze svého papíru. „Pane Šarapatko, vždyť to máme všichni před sebou,“ snažil se usadit svého rozjetého kolegu znovu a již asi posté Matocha.

Zasedání Rady České televize pokračuje. Radní nyní v opakované volbě vyberou dva zbývající členy dozorčí komise. Hlasovat mohou pro Petra Brozdu, Martina Hauptvogela, Filipa Hejla, Evu Hubkovou, Roberta Kyselu, Oldřicha Lichtenberga, Václava Musílka, Zuzanu Prokopcovou nebo Radka Žádníka. To jsou všichni neúspěšní kandidáti z předchozí volby.

Je hotovo. Krátce po páté hodině Rada České televize zvolila dva zbývající členy Dozorčí komise. 10 hlasů obdržely Eva Hubková a Zuzana Prokopcová. Radek Žádník dostal dva hlasy a 1 hlas obdržel Filip Hejl. Kompletní složení nové dozorčí komise Rady České televize jsou Eva Hubková, Petr Juchelka, Jan Lamser, Michal Petrman a Zuzana Prokopcová.

Dalším bodem na programu byla aktualizace rozpočtu na letošní rok. Důvodem je pandemie koronaviru. Rada aktualizaci schválila s tím, že k 31. prosinci 2020 nesmí být podkročena minimální výše stavu peněžních prostředků 1,21 miliardy korun a k 31. prosinci 2021 nesmí být podkročena minimální výše stavu finančních prostředků ve výši 1 miliardy korun.

Slovo si pak kolem půl šesté večer vzal ekonom, radní Pavel Kysilka. „Finanční rámec, který stojí před ČT v dalších třech letech, je v některých aspektech neradostný a určitě zaslouží ze strany vedení ČT i Rady ČT velkou pozornost. Jednak je to predikovatelný pokles reálné hodnoty televizního poplatku, determinovaný inflací. Tam doporučuji nevycházet při predikcích a plánech jenom z prognóz ČNB, která ji cíluje, a je tam tedy zakódovaná určitá neobjektivita. Lze vycházet z predikcí dalších bankovních domů, jako jsou Česká spořitelna, Komerční banka a další,“ řekl mimo jiné.

K jeho příspěvku se pak velmi pozitivně vyjádřil radní Dědič: „Je pro nás obrovský přínos, že je mezi námi ekonom s obrovskou erudicí. Chci jen podpořit, co říkal pan Kysilka v průběhu, i ten závěr.“

Dalším příspěvkem se do diskuse zapojila také radní Hana Lipovská: „Managementu jsem poslala sérii svých komentářů, některé byly zapracovány, některé ne. Česká televize jako vnější riziko vnímá něco, co by komerční subjekt bral jako absolutní jistotu. Má obrovskou výhodu, že má svůj rozpočet jistý a míru nejistoty promítáme pouze inflací.“ Hodně usilovně žádala, aby se více promítaly makroekonomické agregáty, nejen inflace, ale i trh práce.“

Radní Kysilka dále navrhl, aby byl uspořádán seminář o modelech televizních poplatků používaných v zahraničí, aby byla Rada ČT připravena na politickou nebo společenskou diskusi. Televize by se podle něj měla zabývat také potenciální možností zpoplatnění iVysílání, aby si nekanibalizovala zdroje, protože mladá generace, takzvaní mileniálové, se přesouvá ke sledování pořadů on-line.

„Nový systém iVysílání a jeho vývojový tým má zadání, aby zkoumal možnosti různých druhů monetizace, a jedním z nich je i paywall,“ řekl generální ředitel Petr Dvořák ke zpoplatnění obsahu. Televize však podle něj ještě musí posoudit například soulad s právem Evropské unie, aby nedocházelo k takzvané možné nedovolené podpoře. Podle harmonogramu by první část nového systému údajně měla být v provozu asi v polovině příštího roku.

Rada České televize krátce po osmnácté hodině svůj rozpočet na příští rok schválila. Měla by ušetřit na cestovném, místo toho peníze přesunula na právní služby.

Řešila se také nutnost zaplacení 20 tisíc korun bývalé předsedkyni Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové. Česká televize je má nepravomocně zaplatit za výroky v Událostech na začátku ledna 2018. Televize se však proti rozsudku zřejmě odvolá, až dostane jeho písemné vyhotovení. Obvodní soud pro Prahu 4 přitom většinu nároků Vitáskové odmítl, původně totiž požadovala půl milionu korun.

A i po půl sedmé se dostal ke slovu radní Šarapatka. Radní Matocha, Kysilka a Lipovská totiž připravují písemné vysvětlení pro poslance, na základě čeho byla odvolána předešlá dozorčí komise. Na Radu ČT se totiž měli odvolat poslanci mediálního výboru, aby jim do 4. prosince poskytla informace, jakým způsobem bude řešit hromadící se stížnosti Radě ČT. Šarapatka však rozporuje, že by šlo o oficiální dopis mediálního výboru, podle něj jde o osobní dopis předsedy výboru Stanislava Berkovce (ANO).

Radní Matocha se však domnívá, že radě nepřísluší zkoumat, jak mají poslanci ve volebním výboru nastavené pravomoci. Podle jeho slov Rada ČT obdržela oficiální dopis se žádostí předsedy výboru a on považuje za slušné na ni odpovědět.

A došlo i na nákup pozemků pod ostravským studiem ČT, kdy generální ředitel Dvořák má dodat písemné potvrzení, že vše bylo v souladu se zákony a interními předpisy. Má rovněž dodat historickou genezi situace s pozemky. „Je to legrační. Před týdnem jsme to schválili... to by se rada chovala nezákonně. Přijde mi to jako procedurální eskamotérství,“ podotkl k tomu René Kühn.

Rada ČT dnes byla extrémně dlouhá, zkonstatoval závěrem po více než šesti hodinách Matocha.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…