„Ne, ne, téměř nemožné.“ Kdyby dnes Putin vyhlásil válku Ukrajině? Generál Pavel odhadl, co by nastalo

09.05.2022 18:54 | Zprávy
autor: vef

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl generál Petr Pavel, bývalý předseda vojenského výboru NATO. Podle ruského prezidenta Putina se Západ chystal k invazi do Ruska a takzvaná speciální operace na Ukrajině byla preventivním úderem. Co ve skutečnosti státy NATO z vojenského hlediska vůči Rusku podnikaly? Bylo něco z toho možné chápat jako bezpečnostní hrozbu?

„Ne, ne, téměř nemožné.“ Kdyby dnes Putin vyhlásil válku Ukrajině? Generál Pavel odhadl, co by nastalo
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Rusko dnes slaví konec druhé světové války, ruský vládce Vladimir Putin u té příležitosti obvinil Západ, že chystal prostřednictvím Ukrajiny na Rusko útok. Je to překvapivé tvrzení? „Upřímně řečeno není. Jako mnoho lidí jsem velice pozorně sledoval projev, protože kolovaly různé dohady, co všechno v něm prezident Putin ohlásí, a musím říct, že ten projev byl víceméně bez překvapení,“ sdělil Pavel.

„V celém tom projevu se objevilo mnohokrát to, co v poslední době v ruské propagandě a v oficiálních prohlášeních. Ať už jsou to přímé lži, překrucování faktů nebo dezinterpretace, která využívá sice některá fakta, ale pak je interpretuje úplně odlišným způsobem. Takže například z toho projevu zaznělo, že na Ukrajině byly stovky západních poradců, což samozřejmě je faktem, byli to poradci, kteří pomáhali Ukrajině vystavět armádu podle moderních standardů, ale ne proto, že by ji chtěli vzápětí obrátit proti Rusku, ani ne proto, že by ji chtěli jednoznačně a co nejrychleji dostat do NATO, ale prostě proto, aby byla schopná se bránit proti agresi, protože impulzem k tomu, že na Ukrajinu přišli západní poradci, nebyla snaha ovládnout Rusko, ale byla to anexe Krymu a byla to přímá ruská podpora separatistům na Donbasu,“ poznamenal Pavel. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Vachatová

Hájíte Vachatovou. Co z toho, co se o ní psalo nebo vysílalo není pravda? To se dnes nesmí vyvolení snad kritizovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Než Kupka vybalí spacák: Poplatky, umělci a návrh, ke kterému se teď ODS nehlásí

9:56 Než Kupka vybalí spacák: Poplatky, umělci a návrh, ke kterému se teď ODS nehlásí

Brněnský právník a publicista Petr Kolman rozebírá současný režim televizních poplatků, podle něj ne…