„Nemobilizujeme, jenom cvičíme. Nic se nechystá.“ Pak se Řehka rozpovídal...

12.04.2023 21:56 | Ze sítí

Armáda chystá nácvik odvodů, podle jejího velení jde o běžnou praxi, vedení lékařských organizací ale zpráva zaskočila. Jak se má česká společnost podílet na obraně státu. Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka v pořadu Interview ČT24 zdůrazňoval, že se Česko na mobilizaci nechystá. „Ve cvičení jsou nové prvky, ale v zásadě to není nic nového,“ prohlásil k odvodovému řízení.

„Nemobilizujeme, jenom cvičíme. Nic se nechystá.“ Pak se Řehka rozpovídal...
Foto: Hana Brožková
Popisek: Jmenování brigádního generála Ing. Karla Řehky, ředitele sekce logistiky Ministerstva obrany, do hodnosti generálmajora

V květnu má proběhnout mobilizační cvičení, má zjistit, jak je armáda připravena na případnou částečnou či výběrovou mobilizaci občanů.

Ve společnosti však panují kvůli armádnímu odvodovému cvičení obavy, že se Česko chystá k něčemu, co se označuje jako mobilizace. K těmto obávám Řehka uvádí: „Ne, to rozhodně nic takového neznamená. Znamená to, že armáda cvičí.“

„Troufám si říct, odhaduji, že občané od nás očekávají, že cvičíme a že se připravujeme na krizové situace. Koneckonců to je to, za co si nás občané platí. Takže stejně jako nacvičujeme různé bojové situace, tak se samozřejmě musíme připravovat i na krizové řízení, třeba i v krizových stavech včetně třeba i těch mobilizačních věcí. Rozhodně to neznamená, že by se něco chystalo,“ zdůrazňuje v Interview ČT24 Řehka, že nejde o nic výjimečného.

„Rozhodně to neznamená, že by se něco chystalo. To cvičení probíhá každoročně posledních devět let v řadě, předtím probíhalo spíš sporadicky. Ve cvičení jsou nové prvky, ale v zásadě to není nic nového,“ uvedl. Po vyzvání o bližší specifikaci novinek generál Řehka doplnil: „Jedna z dílčích věcí, která se nacvičuje, je v případě přijetí osob v krizových stavech, jako je stav ohrožení státu, kdy může docházet k výběrovému doplňování některých vojenských útvarů nebo případně při nějaké mobilizaci, ať už částečné nebo úplné ve válečném stavu. Jedna z těch věcí je odvodní řízení,“ přiblížil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Podle Řehky civilní lékaři nemají povinnost na tuto výzvu armády reagovat, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserutin , 12.04.2023 23:29:03
ale bude jasné, kdo jde se systémem a kdo ne. A já dám krk na to, že ti, kteří se systémem nejdou, popeláší do války jako první.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

21:21 „Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

Zahraniční média se shodují v tom, že střelbou na republikánského prezidenta Donalda Trumpa se prezi…