„Neříkejte Vánoce.“ Uniklo z nejvyšších míst v Bruselu. Papež ve varu

07.12.2021 22:37

Papež přirovnal EU k nacistům. Papeže Františka rozlítila z uniklých pokynů pro inkluzivní komunikaci z pera Heleny Dalliové především pasáž, která doporučuje vynechávat slovo „Vánoce“. To papeže zvedlo ze židle a přirovnal EU k nacistické diktatuře či komunistům.

„Neříkejte Vánoce.“ Uniklo z nejvyšších míst v Bruselu. Papež ve varu
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: papež František

Minulý týden byla EU totiž obviněna z pokusu „zrušit Vánoce“ poté, co řekla zaměstnancům, aby se vyhnuli slovu Vánoce vy smyslu „období svátků“, protože by to mohlo být urážlivé pro nekřesťany. Ve společnosti silně rezonuje téma uniklých pokynů pro inkluzivní komunikaci z pera Heleny Dalliové. Eurokomisařka pro rovné příležitosti například navrhovala, aby se neoslovovalo publikum dámy a pánové, ale spíše neutrálně „vážení kolegové“, stejně tak místo „policista“ nebo „policistka“ by se mělo používat „policejní úředník“.

Celá anabáze jazykového diktátu neunikla pozornosti papeže Františka. „To je něco, co v minulosti nefungovalo. Mnoho diktatur se snažilo tyto věci zavést. Mám na mysli Napoleona, nacisty nebo komunisty,“ nechal se slyšet svatý otec pro Daily Mail.cz na palubě letadla s tím, že pokračoval, že EU je „nezbytná“, ale měla by se vyvarovat rozdmýchávání sporů mezi svými členskými státy. „Evropská unie musí být opatrná, aby se nevydala na cestu ideologické kolonizace. To by mohlo skončit rozdělením států a jejím krachem,“ varoval papež Brusel s tím, že EU musí respektovat vnitřní strukturu každé země, její rozmanitost a nesnažit se o sjednocení. „Nemyslím si, že to udělá, ale musí být opatrná,“ dodal.

Anketa

Chcete Víta Rakušana za prezidenta republiky?

1%
98%
hlasovalo: 28845 lidí
František ale není jediný, kdo má výhrady. Kriticky se vyjádřil i ministr zahraničí kardinál Pietro Parolin, který obvinil Unii z „přetrhávání našich kořenů“ prostřednictvím ignorace evropského křesťanského dědictví. „Samozřejmě víme, že Evropa vděčí za svou existenci mnohým. Nesmíme ale zapomínat, že tím klíčovým je i samotné křesťanství,“ uvedl pro Vatican News.

Příručka Evropské komise o více než třiceti stránkách prosákla na veřejnost minulý týden. Nejkontroverznější částí dokumentu byl apel „vyhnout se předpokladu, že všichni jsou křesťané“. Dalliová k tomu přidala další rady, jak by její kolegové měli mezi sebou hovořit. „Ne každý slaví křesťanské svátky a ne všichni křesťané je slaví ve stejná data,“ uvádí se v dokumentu.

Kromě představitelů Vatikánu odsoudili tuto snahu i mnozí italští politici včetně exministra vnitra Mattea Salviniho nebo bývalého eurokomisaře Antonia Tajaniho. Dalliová po kritice zařadila zpátečku a oznámila, že pokyny ještě potřebují dopracovat a aktualizovat. Není to poprvé, kdy EU vydala pokyny pro zaměstnance týkající se „inkluzivního“ jazyka.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kyselá Witowská se hádala. Tvrdě ji utřeli. ČT se vrátila minulost

10:52 Kyselá Witowská se hádala. Tvrdě ji utřeli. ČT se vrátila minulost

Jako každý rok, i letos se předávala anticena Zlatý citron od FITES (Český filmový a televizní svaz)…