Nevěřím americké propagandě. Marine Le Penová opět udeřila

01.10.2015 9:41

Vůdkyně euroskeptické Národní fronty Marine Le Penová dnes ráno poskytla rozhovor francouzské rozhlasové stanici Europe 1, ve kterém se mimo jiné ostře vymezila vůči údajné americké propagandě a vyzvala k samostatné zahraniční politice, která by byla nezávislá na Spojených státech.

 Nevěřím americké propagandě. Marine Le Penová opět udeřila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Modlící se muslimové
reklama

Le Penová si v krátkém rozhovoru postěžovala, že Francie posílá Evropské unii stále více peněz. Také zmínila, že nevěří ve společnou evropskou sociální politiku. „Opravdu pochybuji tom, že jednotná sociální politika nějak pomůže například uprchlíkům tady ve Francii,“ zmínila šéfka Národní fronty a dotkla se také svého oblíbeného tématu, tedy soužití většinové společnosti s muslimskými a dalšími menšinami. „Za Francouze může být považován člověk vyznávající jakékoli náboženství a mající jakoukoli barvu pleti. Klíčové ovšem je, že musí přijmout francouzskou kulturu a způsob života.“

V dalším průběhu rozhovoru komentovala Le Penová také francouzskou zahraniční politiku, když uvedla, že pokud nebude země prosazovat své zájmy, stane se jen „lokajem“ Američanů. Prohlásila rovněž, že „nevěří americké propagandě“. Vedle toho vyzvala k rozhodně akci v boji proti Islámskému státu. „Musíme učinit skutečné politické kroky k tomu, aby byl zničen Islámský stát. Ke splnění tohoto cíle je však nepochybně nutné spolupracovat se syrským prezidentem Asadem a jeho vládou,“ konstatovala Le Penová, která aktuálně čelí obvinění ze šíření rasové nenávisti za svůj pět let starý výrok učiněný při projevu v Lyonu.

Le Penová v něm tehdy v rámci své prezidentské kampaně přirovnala muslimské modlitby prováděné v ulicích francouzských měst k nacistické okupaci. Před několika dny obdržela předvolání k soudu na 20. října. Na dotaz francouzské zpravodajské agentury AFP, jestli se k soudu dostaví, odpověděla Le Penová kladně s tím, že si „takovou příležitost rozhodně nenechá ujít“. Později v médiích uvedla, že je skandální, pokud je stíhána za politický názor v zemi, kde platí svoboda projevu. Francouzská vláda před lety odmítla návrh, dle kterého by byly veřejné modlitby považovány za protizákonné.

Marine Le Penové tak jde ve stopách svého otce, bývalého šéfa strany Jeana Le Pena, jenž stanul před soudem kvůli svým výrokům hned několikrát. Le Pen však byl na rozdíl od své dcery proslulý svými mnoha antisemitskými výroky, od kterých se Marine Le Penová distancovala a právě tyto rozepře vedly k tomu, že se jejich cesty nakonec rozešly. V srpnu byl dokonce osmasedmdesátiletý zakladatel strany opětovně vyloučen po rozhodnutí výkonného výboru ze strany. Všechny předchozí vyloučení však soud odmítl a Jean Le Pen se nechal slyšet, že se nehodlá s vyloučením z Národní fronty smířit ani tentokrát. Celou záležitost nyní řeší jeho právník.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…