„On jde od náměstí. A pěšky.“ Karel Schwarzenberg vyvolal pozdvižení ještě před začátkem akce TOP 09

30.06.2017 12:25

REPORTÁŽ „Je to o tom, že neuhneme ze svých názorů. Je tam skryté EU. Jsme jediná pravicová strana, která říká, že chceme Evropskou unii, že chceme euro,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz volební logo TOP 09 na jejím neformálním setkání v Liberci poslanec Václav Horáček, lídr do voleb v Libereckém kraji. „Znamená to mimo jiné také to, že určitě nepůjdeme do koalice s hnutím ANO,“ doplnila ho trojka této kandidátky Miloš Rejmont na akci, kde byl hlavní hvězdou Karel Schwarzenberg.

„On jde od náměstí. A pěšky.“ Karel Schwarzenberg vyvolal pozdvižení ještě před začátkem akce TOP 09
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Před hospodou Plzeňka, kde se uskutečnilo neformální setkání s lídry TOP 09
reklama

Neuhneme. Auto s tímto logem stojí ve čtvrtek kolem šesté večerní před libereckou hospodou Plzeňka. Před vchodem nervózně pošlapává její majitel Ivan Duleba. Přichází k němu dlouhovlasý muž. „Ten kníže je dole, nebo nahoře?“ ptá se ho. „Bude dole. Jděte a posaďte se. Za chvíli přijede. Zdržel se trochu v jablonecké mincovně,“ odpovídá mu.

Karla Schwarzenberga vyhlížejí i fotografové. Domlouvají se, jakým asi přijede autem, a svůj zrak směřují na Felberovu ulici, kudy by měl přijet. Ale ouha. Najednou jeden z nich vykřikne. „On jde od náměstí a pěšky.“ Čestný předseda topky jim lišácky říká: „Jdu po svých. Slyšel jsem, že je to prý zdravé.“ Pak se vítá s Dulebou a vstupuje do hospody, kde už na něj čeká topácká squadra.

Jsme jediní, kdo od počátku bojuje proti vládě oligarchů

Karel Schwarzenberg je v Liberci po nedlouhém čase. Naposledy tu byl v dubnu, kde v hotelu Imperial TOP 09 představila svoji Vizi 2030. Její čestný předseda zde měl burcující projev. „Je teď na nás, abychom šli do toho. Jsme jediná strana v Čechách, která je konzistentní. Po celou dobu proevropská. A víme proč. Protože je to naše jediná jistota do budoucnosti,“ konstatoval. „Jsme také jediná strana, která od počátku bojovala proti vládě oligarchů. Budeme hájit republiku jako demokratický stát. Ne jako politickou divizi koncernu Agrofert. Jsme jediná strana, u které se lidé mohou spolehnout, že to, co říkáme, také děláme,“ uvedl před časem. Nyní usedl k jednomu ze stolů a byl okamžitě středem pozornosti. Nebyl však z čelných představitelů topky sám. U jiného stolu vášnivě diskutovala místopředsedkyně Markéta Adamová Pekarová o sociálních tématech, u jiného zase Marek Ženíšek; europoslanec Luděk Niedermayer vysvětloval, jak je to s tím eurem a proč je dobré ho přijmout.

Lídr kandidátky v Libereckém kraji a současný poslanec Václav Horáček vysvětlil ParlamentnímListům.cz, co si představuje pod volebním heslem Neuhneme. „Je to o tom, že neuhneme ze svých názorů. Je tam skryté EU. Jsme jediná pravicová strana, která říká, že chceme Evropskou unii, že chceme euro,“ řekl. V programu topky k tomuto bodu stojí: „Evropa jsme my. Posílíme naši roli v Evropské unii a zasadíme se o co nejrychlejší vstup do eurozóny. Nepřipustíme, aby se ČR ocitla ne periferii EU. Nedopustíme omezení volného pohybu lidí za prací ani jiných základních svobod EU. Budeme trvat na ochraně a zachování schengenského prostoru.“

K logu Neuhneme se ParlamentnímListům.cz vyjádřil i lékař jablonecké nemocnice a trojka do voleb v Libereckém kraji Miloš Rejmont. „Znamená to mimo jiné, že nepůjdeme do koalice s hnutím ANO,“ konstatoval. Což se mu dá věřit, protože vztahy předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska s Andrejem Babišem jsou opravdu „výživné“. Když si však redaktor ParlamentníchListů.cz šel zaplatit svoji útratu drže v ruce peněženku, číšník mu povídá: „Máte to zadarmo. Za chvíli to přijde zaplatit Andrej.“ Redaktor tedy peněženku uložil na bezpečné místo a cestou k domovu přemýšlel, který dobrotivý Andrej mu zaplatil útratu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…