"Ostuda, hanba, nehoráznost. Je to skandál!" Čeští umělci kvůli Bradymu povstali proti Zemanovi

24.10.2016 18:18

ANKETA „Mám na to názor jako většina národa, a tedy že to je nehorázné!“ „Je to jeden velký skandál!“ „Je mi to výsostně trapný!“ „Mně z toho vychází, že Karkulka je modrá.“ „Je to strašná ostuda, hanba a stydím se!“ Tak hovoří herci, zpěváci a osoby veřejně známé o případu Jiřího Bradyho, kterému měl být 28. října na Pražském hradě udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka, ovšem nakonec dopadlo všechno jinak...

"Ostuda, hanba, nehoráznost. Je to skandál!" Čeští umělci kvůli Bradymu povstali proti Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Spor kolem ocenění pro Jiřího Bradyho, jehož synovec Daniel Herman prý může za to, že Řád TGM nakonec jeho strýci nebude udělen, se stále více zamotává. Jedna strana tvrdí, že prezident Miloš Zeman Bradymu odmítá vyznamenání předat právě kvůli postojům Hermana, který minulý týden přijal na ministerstvu dalajlámu, druhá strana – a v tomto případě Pražský hrad – zase dala na vědomí, že Brady na seznamu oceněných vůbec nikdy nebyl.

Sám Jiří Brady, který přiletěl do ČR včera večer z Kanady, řekl, že mu ale volal 12. října šéf hradního protokolu Jindřich Forejt s tím, aby do ČR přijel na ceremonii 28. října, navíc prý od Forejta dostal i detaily, kolik lidí si on sám na ceremonii může pozvat, kdy to začne a jak to bude všechno probíhat. Oznámení o udělení řádu mělo podle Bradyho i jeho manželky zaznít zcela jasně.

Podle ministra Daniela Hermana mu ovšem již 8. září prezident Zeman sdělil, že může zrušit Bradyho vyznamenání, pokud se s dalajlámou skutečně setká. Tento hovor na slovenském velvyslanectví měli prý slyšet ministři dopravy Dan Ťok (za ANO) a průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ti to však popřeli, prý nic neslyšeli.

Je to skandál

ParlamentníListy.cz kvůli celé zamotané anabázi kolem udělení/neudělení Řádu T. G. Masaryka pro Jiřího Bradyho oslovily české umělce a osoby veřejně činné s dotazem, co si vlastně o tom všem myslí. Všichni přitom řekli, že případu buď vůbec nerozumějí, anebo jsou jím totálně znechuceni a Miloš Zeman by se měl nad sebou zamyslet. Padly i úvahy o lidech, na něž se dosud při státních vyznamenáních nedostalo...

Spisovatel a herec Jan Vodňanský poznamenal, že celá věc je velmi skandální: „Co bych k tomu mohl říci nového? Nechci opakovat to, co už je každému jasné, tedy že to celé je jeden velký skandál.“

Stanislav Milota, český kameraman a signatář Charty 77, který po roce 1989 působil také jako vedoucí kanceláře prezidentského sekretariátu, je prý případem značně posmutnělý.

„Mám na něj názor jako většina národa, a tedy že to je nehorázné! V tomto případě jde ale zřejmě nejen o nehoráznost, ale i o lhaní politiků. O Miloši Zemanovi mohu říci jen jediné: je to velká ostuda celého národa za něj, protože on stát reprezentuje. Z jeho strany to přitom není první chyba, která se stala. Nejhorší na tom je, že jeho myšlenky navíc ještě reprodukuje tak primitivní člověk, jako je mluvčí Ovčáček. Když tyto dvě osobnosti dáte dohromady, je to velká tragédie národa. A to si náš lid nezaslouží!“ zmínil pro ParlamentníListy Milota, jehož manželkou je známá herečka a chartistka Vlasta Chramostová.

Politička, herečka a někdejší kandidátka na prezidenstký post Táňa Fischerová je také prý zmíněnou akcí kolem Bradyho významně znechucena. „To není ale poprvé, kdy se něco podobného semlelo. Zrovna jsem slyšela v rádiu přehled těch všech udělených či neudělených vyznamenání a už v době, kdy jsem kandidovala, jsem poznamenala, že prezident musí stát nad svými libostmi, nad svými zájmy a že musí být nadstranický. To ale prezident Zeman nedělal nikdy, vždycky to porušoval svou libovůlí, což považuji za velice špatné. Tady toto jenom vykrystalizovalo do podoby, která už je tak do očí bijící, že je to už pro lidi těžko skousnutelné. Tak trochu nešťastně se v tom centru objevil pan Brady, který je rozhodně osobností, jež by si úctu zasloužila a která kvůli vyznamenání navíc přijela z ciziny. Celou věc proto považuji za hodně devalvující úřad prezidenta i prezidenta samotného, jenž si zřejmě neuvědomuje, že to není samoděržaví a že nerozhoduje o všem. Měl by si uvědomit, že on sám musí přijmout podřízení nějakému řádu,“ pronesla Fischerová.

Podle jejího soudu Daniel Herman udělal přijetím dalajlámy to, co by měla udělat každá osobnost v této zemi, tedy vzdát dalajlámovi hold. „My jsme svobodná a demokratická země. A jestliže s nějakou zemí máme dohodnuty smlouvy, tak jsou dohodnuty na bázi ekonomické a obchodní spolupráce a nelze je podmiňovat tím, že budeme cizí mocnost poslouchat v tom, s kým se můžeme či nemůžeme stýkat. A v tom se skrývá celý problém,“ dodala Fischerová.

Ať si sednou a vyříkají si to z očí do očí

Herec a moderátor Josef Dvořák prý celou anabázi kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho sledoval a je z ní poněkud vykolejen. „Já v této při, kde jsou dvě strany mince, nechápu jednu věc, a to, jak každá z těch stran může říkat něco jiného. Je to tvrzení proti tvrzení. Posaďte ty lidi vedle sebe, dejte tam jednoho novináře, ať se jich zeptá, a ať oni z očí do očí řeknou, co a kdy se vlastně stalo. Já se v tom nevyznám, a nechci proto být příšerka a říkat, že souhlasím s jednou anebo se druhou stranou. Mně je to ale výsostně trapný. Celý ten moment musejí teď podle mne oba dva – tedy Zeman i ministr Herman – skousnout a musejí ho uspokojivě vyřešit. Zemanovým příznivcům ale podle mne tato věc, tato kauza, až tak moc vadit nebude. Jen pro ty jeho kritiky to bude voda na mlýn,“ řekl ParlamentnímListům.cz Josef Dvořák.

„Nevyznám se v tom, ale jak to na mne působí, tak je mi z toho hodně smutno. Myslím, že to je kámen do mozaiky těch, co Zemana nemusejí a co ho veřejně kritizují,“ uvedl herec, moderátor a dabér Václav Vydra.

Římskokatolický kněz polské národnosti Zbigniew Czendlik řekl: „Já k celé té kauze musím napřed konstatovat jedno. Že dalajláma má můj respekt a obdiv a bylo by pro mne velkou ctí se s ním sejít. Stejně tak má můj obdiv i pan Brady, je to podle mne další mimořádná osobnost. Takových osobností, jako je on, ubývá, měli bychom si jich vážit a hýčkat je, protože to jsou nositelé určitých idejí. Musím však přiznat, že se vůbec nevyznám v tom, co se kolem něj v posledních dnech odehrálo. Nevím, jaká je pravda. Nebyl jsem ani u rozhovoru pana prezidenta s panem ministrem, takže nevím, jaký bych si z toho měl vyvodit závěr a kdo z nich má pravdu. A pokud to tak opravdu bylo, tedy že zazněla ta informace, že když se Herman sejde s dalajlámou a kvůli tomu pak jeho strýc nedostane vyznamenání, tak to je trošku ubohé. Je mi pana Jiřího Bradyho velmi líto.“

Czendlik soudí, že Zemana může celá věc nakonec velmi poškodit. „Miloš Zeman takovýmito kroky bude jen posilovat svou negativní pozici ve společnosti, která se bude jen více a více polarizovat, protože spolu budou ještě více než dosud soupeřit dvě až skoro extremistické skupiny lidí – jedna obdivovatelů a fanoušků prezidenta a druhá jeho protivníků. A nikomu to nebude prospívat.“

... Karkulka je asi modrá

Hudebník a nedávný kandidát do senátu Felix Slováček nad kauzou jen pokrčil rameny. „Já si o celé věci nemyslím nic. Ale domnívám se, že si pan prezident může dělat, co chce. Od toho je prezident,“ poznamenal Slováček s přiznáním, že dosud Jiřího Bradyho neznal.

Herečka, hudební textařka a někdejší porotkyně známé soutěže SuperStar Gabriela Osvaldová především vyzdvihla, že celá věc je tak zamotaná, že jí to „hlava vůbec nebere“. „Vzhledem k tomu, že nevím, kde je pravda, podle mne nemá cenu se k tomu jakkoliv vyjadřovat. Ani nelze někomu sypat popel na hlavu, neboť ty informace jsou tak zamotané, že mi z toho vychází, že Karkulka je modrá,“ uvedla s vtipem Osvaldová.

Režisér, scenárista, předseda Obce českých spisovatelů a také zastupitel v Náchodě Tomáš Magnusek je z celého případu prý taktéž „trochu mimo“.

„K celé kauze bych řekl jedno: Celý ten svátek 28. října není jenom o prezidentovi, ale je to především svátek lidí, kteří založili naši zemi, je to svátek našich předchůdců. Je mi líto, že kvůli této věci řada lidí odmítla na ceremonii předávání státních vyznamenání na Hrad vůbec přijít, a vyplývá mi z toho, jako by byl tento den pouze o Miloši Zemanovi. Ovšem tak tomu není. Je to především svátek Dne vzniku samostatného československého státu, proto by na Hrad i přes antipatie k Zemanovi měli přijít všichni pozvaní. To samotné handlování o vyznamenání pro pana Bradyho je ale velmi nepříjemná věc a vůbec se mi nelíbí. Podle mne je pan Brady přesně ten typ člověka, který by si vyznamenání zasloužil. I když jsme nikdo u toho dohadování nebyli, přesto by se měl pan prezident v tomto stáhnout a panu Bradymu vyznamenání předat,“ řekl Magnusek ParlamentnímListům.cz.

Kolářová: Ostuda a hanba!

Herečka Daniela Kolářová celou věc považuje za velmi ostudnou. „Je to strašná ostuda, hanba a stydím se za to, jak ta celá věc postupuje a vyvíjí se. Miloš Zeman je náš prezident a měl by si uvědomit, že celá věc je také prezentací našeho národa navenek, kterému takto dělá ostudu,“ vyjádřila své pohnutky herečka.

Zpěvák a producent Milan Drobný především zdůraznil, že se v kauze ani on příliš nevyzná. „Já jsem u toho nebyl a celá kauza, jak je mediálně prezentována, je nepřehledná. V médiích se uvádí tolik věcí, které nakonec nejsou ve skutečnosti pravda, proto už nevěřím ničemu, co se kde napíše. Mám s tím svou osobní zkušenost z případu ve vztahu s Karlem Gottem. O mně totiž napsali už tolik věcí, které nejsou pravda, takže opravdu jen zírám, co vše je možné zveřejnit. Já jsem ale osobně neslyšel, co tady kolem pana Bradyho řekl ministr kultury, a ani to, co řekl pan prezident. Když ale pan ministr Herman řekl, že má dva svědky, tak doufám, že nebudou takoví zbabělci a že to nezapřou,“ poznamenal Drobný. Když ale od ParlamentníchListů.cz slyšel, že již ministři Dan Ťok a Jan Mládek zveřejnili, že prý debatu mezi Zemanem a Hermanem o udělování státních vyznamenání či o Bradym neslyšeli, dodal: „No tak vidíte! Tak co si máme myslet?“

Podle zpěváka prý prozatím Miloš Zeman vyznamenával jen svoje fandy. „Já znám ale lidi, kteří by si nějaké ocenění zasloužili určitě víc. Třeba se nikdo doteď nepozastavil nad tím, že takové Yvettě Simonové letos bude již 88 let, ale ani k osmdesátinám a ani k pětaosmdesátinám ještě nedostala nic. Podle mne by si nějaké ocenění zasloužila určitě víc nežli někdo, kdo ho již dostal. Nechci ale jmenovat,“ doplnil Drobný.

Osmaosmdesátiletý Jiří Brady, který prošel Terezínem i Osvětimí a po druhé světové válce emigroval do Kanady a tam pomáhal emigrantům z Československa, se namísto Řádu Tomáše Garrigua Masaryka dočká ocenění od Univerzity Palackého anebo od města Brna. Od primátorky Adriany Krnáčové (ANO) zase dostane Klíč od obce pražské.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My tu řešíme dědičné hříchy z časů Nečase a Kalouska... Udženija z ODS se posmívala tak dlouho, až se Válková neudržela

12:31 My tu řešíme dědičné hříchy z časů Nečase a Kalouska... Udženija z ODS se posmívala tak dlouho, až se Válková neudržela

V nedělí Partii televize Prima proti sobě zasedli vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková…