„Pekarová, ten ksicht...“ A Babiš zahlásil ke kandidatuře na Hrad. Dost jasně

16.5.2022 8:16 odp. | Reportáž

REPORTÁŽ „Nikdo jiný není!“ Ke kandidatuře na prezidenta přesvědčovali lidé před domem kultury v Břeclavi bývalého premiéra Andreje Babiše. Předseda hnutí ANO tady odstartoval svou jízdu po jižní Moravě v obytném voze. Směrem k novinářům se jen smál: „Představte si, že bych nekandidoval. Co byste dělali? Celá volba by byla o ničem. Vy mě vlastně musíte požádat, abych kandidoval.“

„Pekarová, ten ksicht...“ A Babiš zahlásil ke kandidatuře na Hrad. Dost jasně
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý premiér Andrej Babiš při autogramiádě v Břeclavi

„Vadí mi, že absolutně nediskutují. Myslí si, že si mohou všechno dovolit. Neskutečná arogance,“ znělo na adresu současného kabinetu mezi těmi, kteří dnes čekali na příjezd bývalého premiéra Andreje Babiše. Před kulturním domem v Břeclavi se v pondělí před druhou hodinou scházely desítky lidí se slovy: „To jsme to dopracovali.“  

„Pomáhat, ale ocáď, pocáď.  Naši důchodci říkají, že nemůžou jet k doktorovi, protože by jim nezbylo na rohlík. Kde to jsme? Když žijí dva, tak to jde. Jak zůstane někdo sám, hotovo. Strašné,“ popisuje paní Hana, která se narodila ve Valticích, ale celý život bydlí v Břeclavi.

„Řeknu vám to na rovinu. Když vidím Pekarovou, otočila bych se jí normálně kramflekem v ksichtu. Fiala? Podívejte se mu do očí. Umí jen rozhazovat rukama,“ neskrývá své rozladění sedmdesátiletá paní Vladimíra. „Ponižují nás,“ říká na adresu současné vládnoucí elity už s určitým rozčílením. Sama dřív podnikala, byla také zaměstnaná. Celý život pracovala. Vyměřili jí důchod šest tisíc šest set korun.

Někteří vážili několik hodin dlouhou cestu, aby mohli bývalého premiéra vidět. Další chtěli zažít osobní setkání s člověkem, kterému by chtěli dát hlas v prezidentské volbě. Ti, kteří přišli, dospěli často k názoru, že všichni jsou lepší než současný kabinet. 

Schillerová: Jaká kampaň? Chceme dát lidem naději

Ještě před příjezdem předsedy hnutí ANO přišla mezi voliče i bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Podávala lidem ruce a popisovala i to, že si nechává šít kroj. „Abych to stihla do sezóny,“ uvedla. Netajila se, že i když Andrej Babiš zatím naplno nepotvrdil, že hodlá kandidovat na prezidenta, věří tomu, že lidé zvolí člověka s prokazatelnými zkušenostmi. „Zítra budeme ve Znojmě. Těším se,“ zdravila kolemjdoucí.

Odpověděla i na dotazy ParlamentnímListům.cz. Zajímalo nás, jestli už je výjezd na Moravu součástí kampaně. „A které kampaně? Andrej Babiš prostě jezdí za voliči. Já jsem kandidovala za jižní Moravu, tak je logické, že tady jsem. Setkávání s lidmi už mi chybělo. Máme být mezi lidmi,“ vysvětlila pro ParlamentníListy.cz podstatu jízdy na Moravu.

ANO má v plánu dát lidem naději a povzbudit je. „Necítí naději, když si přečtou účet za elektřinu, zaplatí jídlo, benzín. Nevzdáme to! Budeme se snažit hledat recepty, byť většinu v Parlamentu nemáme,“ popsala Schillerová. Vyjádřila se i k uprchlické krizi. „Nebudeme přispívat k rozeštvávání společnosti. Podpořili jsme vládu v postoji vůči Ukrajině,“ říká a zdůrazňuje, že uprchlíci z Ukrajiny jsou často lidé, kteří se snaží jen zachránit holé životy. „Na druhé straně, vláda to nezvládá. Nevíme, kolik tu máme lidí,“ popsala s tím, že ministr vnitra pokaždé mluví jinak. „Kde čísla vzal? Druhý měsíc tlačíme na to, aby řekli, jaká je strategie. Jak je možné, že starostové a hejtmani nevědí, kolik mají na území kraje uprchlíků? Co turistika, o které se mluví? Nechci zmiňovat, jestli jsou to Romové, to není podstatné. Někteří si vyzvednou dávku a vracejí se zpátky? Ptáme se, jak to bude se školstvím, se zdravotnictvím? Chceme jen vědět, že má vláda plán. A to se bohužel nedozvídáme. Podpořili jsme vládu, hlasovali jsme pro všechny zákony. Teď máme pocit, že se situace vládě vymyká z rukou. A to nám vadí,“ říká jasně.

Premiér přijel v obytném voze. „Zase bude líp.“

„A už ho máme tady!“ Mezitím dorazil v obytném voze před dům kultury v Břeclavi bývalý premiér Andrej Babiš. Za volantem pár následujících dní stráví. Břeclav byla jeho první zastávkou na aktuálních cestách po jižní Moravě.

Bývalý premiér přijel obytňákem do Břeclavi. Foto: Daniela Černá

Důvod, proč na setkání lidé přišli, byl často velmi jednoduchý, chtěli Babiše jen vidět. „Tady máš pana Babiša,“ ukazuje vnučce babička.

Fotografie, diskuse, autogramy. Bývalý předseda vlády nejdřív debatoval s veřejností těsně před domem kultury, pak se přesunul do připraveného stánku. Lidé se tlačili ve frontě na podpisy. Většina žádala osobní věnování. Kdo chtěl, mohl si nechat podepsat i novou knihu s názvem: „Může za to Babiš a jeho vláda.“

Autogramiáda v Břeclavi. Foto: Daniela Černá

Lidé si brali koláčky, reklamní předměty hnutí ANO nebo kšiltovku s nápisem Sorry jako. Z kšiltovek byli často naprosto nadšení. „To si vem! To je gratis! Ale to je pěkné, to budu nosit. Perfektní slogan. Žokejská čepice,“ bylo slyšet v davu. „Je chytrý, inteligentní a myslí na lidi,“ chválila další seniorka bývalého premiéra.

„Jaký bych měl mít dotaz? Stačí, že přišel.“

Lidé se svěřovali bývalému premiérovi s vlastními starostmi, někteří navázali na předchozí osobní korespondenci, další byli nespokojení, že místní ANO nepřipravilo pro bývalého předsedu vlády lepší zázemí. „Když tu zpíval Jožka Severin… mohly tu být lavky, židle… všechno. Jsem volič Andreje Babiše, proto jsem přišel. Podívejte se na tu smršť,“ ukazuje na dav lidí kolem bývalého premiéra. „Jaký bych měl mít dotaz? Mně stačí, že přišli,“ konstatuje další příznivec hnutí ANO a nemá zájem se probojovat přímo k Babišovi.

„Sýr! Od rána jsem na Instagramu,“ smál se bývalý premiér při focení s mladší generací. O fotku měli zájem starší i mladší ročníky. „Snažil jsem se udělat ten obchvat tady,“ popisoval Babiš. „Můžu se s vámi vyfotit?“ přerušil hned diskusi o dopravě další zájemce o snímek. 

„Teď musíte kandidovat. Nikdo jiný není,“ znělo často přesvědčování. „Prosím vás, ještě tady napište: paní Aleně, pan Babiš,“ žádá další seniorka při autogramiádě.

Autogramiáda Andreje Babiše. Foto: Daniela Černá

Směrem k novinářům Babiš poznamenal i toto: „Představte si, že bych nekandidoval. Co byste dělali? Celá volba by byla o ničem. Vy mě vlastně musíte požádat, abych kandidoval.“ Svou cestu na Moravu popsal slovy: „Je to moje práce, chodit mezi lidi.“ 

„Jsem jeho fanynka od začátku. Nejsem politický turista. Stále mu fandím,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Helena Šmitová z Břeclavska. A jestli se stane nakonec Babiš prezidentem? „Záleží na tom, co média budou na něj ještě vytahovat. Vždycky to dělají před každými volbami. Pak se už nestihne nějaká informace vysvětlit,“ uvažuje.

„V Praze, to jsou lidi…“

Zaznamenali jsme i tato slova: „Je pravda, že jsou mazány odlišné názory ze sociálních sítích. Hlavně v Praze, to jsou lidi… Milion chvilek atd. Musí znít veřejně více názorů, ať si člověk vybere. Ne jen to, co mu jiný vnucuje,“ kroutí hlavou pan Petr, rodák z Břeclavi. „Jsem moc rád, že Babiš přijel. Jen by měl jezdit častěji,“ pokrčí rameny a dodává, že jinak budou všichni na jižní Moravu „kašlat“.

Obytný vůz, kterým bývalý premiér vyrazil na Moravu. Foto: Daniela Černá


Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Proč se tak díváte?“ Ceny v Německu. Ne, nezdá se vám to, v Česku platíte víc

18:20 „Proč se tak díváte?“ Ceny v Německu. Ne, nezdá se vám to, v Česku platíte víc

Jsme jedničky v Evropě! Nejen nejvyššími cenami elektřiny, ale aspirujeme i na další komodity. Předb…