„Pětikoalice! Tvrdí, jak jsou slušní, ale Babišovi posílají ostré náboje.“ Padlo na Václaváku

21.01.2023 18:20 | Reportáž

Na demonstraci v Praze na Václavském náměstí v Praze se po 13. hodině sešlo několik stovek kritiků vlády a občanského prezidentského kandidáta Petra Pavla. Akci organizoval po hlavičkou Česká republika na 1. místě Ladislav Vrabel. Tepali vládu Petra Fialy (ODS) i prezidentského kandidáta Petra Pavla. Na pódiu zasypaném sněhem se objevil expremiér Jiří Paroubek, jenž zdůraznil, že vláda i Petr Pavel musí zmizet. A to byl teprve začátek...

„Pětikoalice! Tvrdí, jak jsou slušní, ale Babišovi posílají ostré náboje.“ Padlo na Václaváku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Vrábel

Na demonstranty padal sníh a expremiér Jiří Paroubek jim poděkoval, že přišli do centra Prahy demonstrovat i v tomto nečase.

„Vláda Fialy je ve vleku Evropské unie. Každý občan se může vyjádřit. Pryč s touto vládou i s jejím generálem!“ burcoval Paroubek. Lidem důrazně doporučil, aby v druhém kole prezidentské volby nedali svůj hlas Petru Pavlovi, neboť by tím z Paroubkova pohledu vyjádřili podporu politice Fialovy vlády.

Za to, že přišli, poděkoval několika stovkám demonstrantů i Vrabel a zdůraznil, že v takovémto zimním počasí nejde o kvantitu účastníků, ale o jejich kvalitu.

Vedle Paroubka vystoupila na demonstraci i šéfka komunistů a europoslankyně KSČM Kateřina Konečná. Také ona se ostře vymezila jak proti vládě, tak proti Petru Pavlovi. „My chceme mír, my chceme mír, my chceme mír,“ volali směrem ke Konečné demonstranti.

Ta žádala, aby vláda přestala se šířením nenávisti vůči jakémukoli státu a aby přestala podporovat zbraněmi jakoukoli válčící stranu. Volala také po odstranění protiruských sankcí, protože podle jejího názoru dopadají sankce na evropské občany a tím i na české občany, kterým by vláda měla pomáhat, a ne jim škodit.

„Proti tomu vystupují média. Toho se všichni lekli. Pojďme vládě říct, že to, co si oni ve Strakovce myslí, prostě není pravda. Že prostě občané České republiky chtějí mír. ... Oni tvrdí, jak jsou slušní, ale posílají prezidentskému kandidátovi Babišovi ostré náboje. To je demokracie v podání pětikoalice, kterou my tady nechceme, protože to začíná být totalita!“ hřímala Konečná.

Anketa

Přestřelil Babiš billboard „Nezatáhnu Česko do války“?

hlasovalo: 28427 lidí
Stejně ostrý byl další neúspěšný prezidentský kandidát Josef Skála (KSČM), který nedokázal sesbírat 50 tisíc podpisů a svou prezidentskou kandidaturu tak ukončil dřív, než pořádně začala. Na lednové demonstraci volal, že vláda se bojí hlasu lidu.

„My nebudeme nikomu kroutit krkem. My je prostě přečíslíme a vyhrajeme nad nimi. Vrátíme moc do rukou českého lidu,“ volal Skála z pódia. Volal po vyhlášení referenda o vztahu Česka k válce na Ukrajině. Vláda Petra Fialy podle jeho názoru demoluje Česko víc, než ho demoloval kdokoli před nimi. Svůj proslov prokládal voláním „fialovej hnus, fialovej hnus!“. Demonstranti se k němu přidávali.

Na akci se také zpívalo a přednášely se básně o „dezolátech“ a o semínku pravdy.

Slovo dostala také politička Vladimíra Vítová, předsedkyně spolku České mírové fórum, podle níž se Česká republika nepostaví na vlastní nohy, pokud bude součástí EU a NATO.

Po patnácté hodině se demonstranti vydali na pochod před Úřad vlády ČR a jak cestou, tak před Úřadem vlády volali po míru.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Milion Ukrajinců, připravte se.“ Mezi řečí o Česku a Evropě. Překvapení

4:37 „Milion Ukrajinců, připravte se.“ Mezi řečí o Česku a Evropě. Překvapení

Světu je Západ lhostejný. Je to vidět jak na sdružení BRICS, tak na stavu klesající migrace, pro kte…